10 najważniejszych wiadomości na temat globalnej gospodarki współdzielenia w 2019 r.

0
603
10 najważniejszych wiadomości na temat globalnej gospodarki współdzielenia w 2019 r.
Jose Maria Figueres Olsen, główny przewodniczący GLASE i były prezydent Kostaryki | Źródło: ToJoy Shared Holding Group Co.,Ltd.

Dnia 16 stycznia 2020 r. w Chińskim Krajowym Centrum Konferencyjnym odbył się Szczyt Pekiński Globalnego Forum Gospodarki Współdzielenia „Great Sharing, New Economy”. Wydarzenie sponsorowane było przez Główną Izbę Handlową Chin i Chińskie Stowarzyszenie Promocji Rozwoju Przemysłowego, a zorganizowane było przez ToJoy przy wsparciu i współpracy strategicznej ze strony Global Alliance of Sharing Economy (GLASE) oraz między innymi Instytutu Ekonomii Przemysłowej, Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, wydziału humanistyki i wydziału nauk społecznych uniwersytetu Tsinghua, Renmin Business School i wydziału zarządzania uniwersytetu Xi’an Jiaotong.

W trakcie szczytu Jose Maria Figueres, główny przewodniczący GLASE i były prezydent Kostaryki zaprezentował najważniejszych 10 wiadomości na temat globalnej gospodarki współdzielenia w 2019 r. Lista została przygotowana przez międzynarodowy Instytut Badań nad Gospodarką Współdzielenia i wywołała wiele dyskusji w globalnych kręgach biznesowych i akademickich.

Poniżej przedstawione są szczegóły listy.

1.  Krajowe Centrum Informacyjne publikuje raport na temat rozwoju chińskiej gospodarki współdzielenia w 2019 r. Liczba uczestników gospodarki współdzielenia rośnie do 760 milionów.

Zgodnie z raportem obroty na chińskim rynku gospodarki współdzielenia w 2018 r. wyniosły 294,2 miliarda juanów, co stanowi wzrost o 41,6% w porównaniu do roku ubiegłego.

Liczba uczestników w chińskiej gospodarce współdzielenia wyniosła około 760 milionów, z czego 75 milionów to dostawcy usług. Wynik te odpowiadają wzrostowi o 7,1% w porównaniu do roku ubiegłego.

Raport przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech lat chińska gospodarka współdzielenia utrzyma roczny wzrost na poziomie ponad 30%.

2.  Globalna platforma współdzielenia mocy obliczeniowej Pekka wprowadza na rynek wersję beta, współdzielenie mocy obliczeniowej ma otworzyć ogromne możliwości gospodarki współdzielenia.

W tym roku platforma współdzielenia mocy obliczeniowej Pekka wprowadziła na rynek wersję beta i zaprosiła użytkowników do korzystania z usług w chmurze w niższych kosztach w porównaniu do tradycyjnych usług.

Przeczytaj także:  Ekonomia współdzielenia - nowoczesny model biznesowy

Współdzielenie mocy obliczeniowej może być prawdziwym przełomem w gospodarce współdzielenia. Zgodnie z oświadczeniem PEKKA około 68% mocy obliczeniowej na świecie nie jest w pełni wykorzystywane.

W sytuacji, w której te dodatkowe zasoby byłyby współdzielone, doszłoby nie tylko do znacznej poprawy w wydajności przetwarzania, ale także do promocji szybkiego rozwoju zaawansowanych technologii, w tym sztuczna inteligencja, analityka dużych danych i blockchain.

3.  Frustracja w WeWork, założyciel odsunięty ze stanowiska, Softbank i Goldman Sachs wydają ponad 11 miliardów dolarów na pakiet ratunkowy.

W 2019 r. firma WeWork przeszła szereg kryzysów PR, w tym w związku z wycofaną pierwszą ofertą publiczną i odejściem założyciela Adama Newmana.

Z końcem roku banki SoftBank Group i Goldman Sachs wydały ponad 11 miliardów USD na pakiet ratunkowy dla firmy, tym samym potwierdzając ciągłe wsparcie finansowe dla przyszłości współdzielenia przestrzeni biurowej.

4.  Gospodarka współdzielenia już trzeci rok z rzędu ujęta w raporcie chińskiego rządu i często wymieniana przez wysokich rangą urzędników państwowych.

W raporcie rządowym przedstawionym na kongresie ludowym w marcu 2019 r. premier Li Keqiang podkreślił, że Chiny mają w planach dalsze wspieranie rozwoju platform i gospodarki współdzielenia.

W trakcie tegorocznych Chińskich Międzynarodowych Targów Importu oraz na Światowej Konferencji Internetowej prezes Xi Jinping wydał podobne oświadczenie w celu promocji rozwoju gospodarki współdzielenia.

Typ gospodarki współdzielenia promowany przez Chiny ma na celu umożliwienie przedsiębiorstwom i osobom indywidualnym na całym świecie dostępu do możliwości rozwoju i korzyści płynących z globalizacji gospodarczej.

5.  Założenie Global Alliance of Sharing Economy (GLASE) w celu zasilenia rozwoju gospodarki współdzielenia.

W listopadzie w Wiedniu doszło do oficjalnego powołania Global Sharing Economy Alliance (GLASE). W inauguracji organizacji wzięło udział 26 byłych prezydentów i premierów, 250 polityków, osobistości z organizacji non-profit i przedsiębiorców. Celem organizacji jest połączenie międzynarodowych izb handlowych i przedsiębiorstw przez wykorzystanie technologii do umożliwienia optymalizacji pozyskiwania zasobów, funduszy, talentu i nie tylko. GLASE deklaruje świadczenie kompleksowych usług partnerskich dla przedsiębiorstw w celu poszerzenia zasięgu na globalnych rynkach.

Przeczytaj także:  Współdzielenie energią elektryczną

Uczestnicy podkreślili, że po upływie wielu lat rok 2019 będzie wspominany jako rok założenia GLASE. W tym roku organizacja GLASE przedstawiła także wizję strategiczną „podwójnej redukcji”: koncepcja ta zakłada optymalizację przydzielania zasobów i talentu w celu zmniejszenia o połowę wymagań co do zasobów i roboczogodzin wśród przedsiębiorstw działających w ramach gospodarki współdzielenia.

6. Rozczarowująca pierwsza oferta publiczna Uber, założyciel spienięża udziały, rywal Lyft oferuje usługę współdzielenia rowerów elektrycznych w San Francisco.

Po pierwszej ofercie publicznej będącej źródłem rozczarowania dla wielu inwestorów były główny dyrektor firmy Uber Travis Kalanick sprzedał ponad 90% w Uber i ogłosił odejście z rady dyrektorów. Zaledwie dwa dni później rywal Uber firma Lyft ogłosiła wprowadzenie usługi współdzielenia rowerów elektrycznych w San Francisco z planami instalacji 4000 rowerów elektrycznych do kwietnia.

Chociaż firma jest pionierem wśród platform współdzielenia samochodów i rozpoczęła międzynarodową rewolucję w branży podróży, inspirując późniejszą konkurencję, wyniki Uber w roku 2019 są dowodem na to, że gospodarka współdzielenia nie stanowi wyjątku od reguły przetrwania najsilniejszych i konieczności ciągłej innowacji w gospodarce współdzielenia.

7. Podstawowa teoria na temat gospodarki współdzielenia przedstawiona w „The Age of Great Sharing” w wydaniu angielskim i chińskim. Dodatkowe edycje zostaną opublikowane w innych językach.

W celu jasnego ujęcia podstawowych zasad teorii ekonomicznej na temat gospodarki współdzielenia eksperci w tej tematyce Jun Ge i Guo Yukuan opublikowali książkę, która będzie przewodnikiem dla wielu przedsiębiorstw i rządów zamierzających wprowadzić przemiany w kierunku gospodarki współdzielenia w celu polepszenia przyszłości.

Książka już wywołała wiele dyskusji w wersji angielskiej, dlatego też na najbliższy czas planowanych jest więcej tłumaczeń i lokalnych wydań.

8. Zaciekła konkurencja Heal i MediCast, pierwsze sukcesy współdzielenia zasobów opieki zdrowotnej w Nowym Jorku.

Pacjenci w Nowym Jorku mają dostęp do usług na żądanie świadczonych przez lekarzy poprzez platformy zdalnych wizyt domowych. Firmy takie jak Heal i MediCast są przedstawicielami nowej generacji firm wykorzystujących technologię do zapewniania tego typu usług. Wielu obserwatorów optymistycznie ocenia szanse branży na wyłonienie nowych gigantów technologicznych na wzór firm Amazon i Uber z możliwością zmiany stylu życia.

Przeczytaj także:  Współdzielenie ogrodów

Dziś współdzielenie leczenia umożliwia przemianę dostępnego czasu lekarzy w źródło wartości, ale według niektórych analityków branżowych jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej optymalizacji współdzielenia zasobów medycznych.

9. Pionier gospodarki współdzielenia firma Airbnb ogłasza plany wejścia na giełdę w 2020 r.

Od powstania w 2008 r. firma Airbnb rozszerzyła działalność do 100 000 miast w około 190 krajach na całym świecie i obsłużyła ponad 500 milionów gości. Na dzień 15 września 2019 r. użytkownicy zarobili przez platformę Airbnb ponad 80 miliardów dolarów.

Firma Airbnb ogłosiła uzyskanie rentowności przez dwa kolejne lata i planuje wejść na giełdę w 2020 r.

10. Siedem z czołowych 10 międzynarodowych firm pod względem kapitalizacji giełdowej to firmy z platformami współdzielenia.

Azjatycki raport Nikkei zawarł listę kapitalizacji giełdowej międzynarodowych firm na dzień 20 grudnia 2019 r. Kilka z czołowych dziesięciu firm polega na platformach cyfrowych jako istotnych częściach modeli działalności.

Platformy, aplikacje, oprogramowanie, produkty informacyjne, sieci społecznościowe itp. używane są na całym świecie, dlatego też wartość rynkowa firm sprowadza się głównie do udostępnionych treści.

Warto podkreślić, że założenie GLASE i wprowadzenie wizji strategicznej „podwójnej redukcji 50%”, czyli redukcji w globalnej konsumpcji nowych zasobów i roboczogodzin o 50%, są pozytywnymi sygnałami rozwoju gospodarki współdzielenia. Być może już wkrótce gospodarka współdzielenia opierająca się na wspólnym tworzeniu, współpracy i obopólnie korzystnych wynikach stanie się normą.

Źródło: ToJoy Shared Holding Group Co.,Ltd.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o