6 mitów o leasingu

Zdarza się w naszym życiu czasami tak, że nasz fundusz nie pozwala na zakup wymarzonych prezentów lub przedmiotów, które są nam potrzebne do pracy, domu, mieszkania lub po prostu wymagane narzędzia, konieczne do skończenia zaplanowanego albo rozpoczętego przez nas projektu. Zamiast skorzystać z kredytu gotówkowego I związanych z nim kosztów, możemy wybrać leasing. W ramach tego rozwiązania leasingodawca, czyli osoba finansująca, przekazuje leasingobiorcy, czyli osobie korzystającej, prawo do korzystania z określonej rzeczy na uzgodniony w umowie okres czasu. Oczywiście wszystko na podstawie rat leasingowych, które ustalane są przy podpisywaniu kontraktu. Pomimo faktu, iż leasing jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania oraz jest dość popularna, to wokół zaistniało sporo mitów, które mylą I wprowadzają w błąd potencjalnych klientów – leasingobiorców. Poniżej przedstawiamy 6 mitów o leasingu.

Mity o leasingu

  1. Najbardziej raniącym mitem rozsianym wokół leasingu jest błędna informacja, mówiąca, iż z takiego rozwiązania korzystają głównie duże firmy – jest to nieprawdą, ponieważ mogą z niego użytkować każdego rozmiaru przedsiębiorcy, od najmniejszych, jednoosobowych działalności gospodarczych, po ogromne, posiadające oddziały na całym świecie koncerny międzynarodowe. Dodatkowo, każda umowa leasingowa, niezależnie od wielkości firmy, może podlegać negocjacjom, dzięki czemu korzystający ma możliwość uzyskania korzystnych upustów cenowych lub po prostu wydłużyć czas trwania umowy. Ciekawostką jest, iż według statystyk Związku Polskiego Leasingu to aż 71 procent, ze wszystkich firm, które korzystają z usług leasingu, są małe oraz mikro firmy, które nie osiągają powyżej 20 milionów złotych rocznie.
  2. Leasing wyróżnia się łatwością, prostotą oraz bardzo krótkim czasem oczekiwania na decyzję, co sprzeciwia się powstałemu mitowi o skomplikowanych formalnościach. W porównaniu do zwykłego kredytu gotówkowego, przy którym na samą decyzję możemy oczekiwać nawet miesiąc, leasing wymaga dostarczenia wniosku, który zawiera kilka stron, oczywiście do niego dołączyć wypis z CEiDG albo KRS, a także kserokopie dokumentów tożsamości, a sama decyzja może potrwać nawet kilkanaście minut.
  3. Leasing samochodów osobowych jest najbardziej popularnym wyborem wśród przedsiębiorców, jednakże na tej kategorii nie kończy się wachlarz ofert. Oferta firm leasingowych sięga także sprzętu budowlanego, czyli dźwigów, urządzeń wiertniczych, betoniarek, koparek, ładowarek, spycharek, a także minikoparek, maszyn oraz urządzeń na potrzebę każdej branży, dla przykładu centrum obróbcze, linie piekarnicze, maszyny poligraficzne, urządzenia pakujące, maszyny rolnicze, czyli ciągniki, pługi, rębaki drewna, kombajny oraz prasy, pojazdy transportu ciężkiego, czyli przykładowo autobusy, przyczepy I naczepy, różnorodny sprzęt, a także urządzenia medyczne, na przykład sterylizatory, jak również sprzęt komputerowy, wymagany do pracy biurowej.
  4. Wiele osób myśli, że leasing jest droższy niż kredyt, chociaż koszt zależy od takich czynników jak wkład własny, liczba rat oraz wartości wykupu, to biorąc pod rozwagę najpopularniejszy rodzaj leasingu zwanego operacyjnym, dzięki którym przedsiębiorca może wliczyć cała kwotę raty leasingowej w koszt prowadzonej działalności, jest opcją bardziej opłacalną niż przykładowy kredyt inwestycyjny, który wyłącza jedynie amortyzację oraz odsetki od raty.
  5. Pomimo faktu, iż leasing operacyjny jest najbardziej oblegany przez przedsiębiorców, to należy pamiętać, że nie jest on opłacalny dla każdego. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji odnośnie wyboru leasingu, warto dokonać analizy wszelkich rodzajów form finansowania I wybrać odpowiednią, zindywidualizowaną ofertę, która będzie w pełni spełniała Nasze wymagania I oczekiwania.
  6. Przedsiębiorca, który korzysta z leasingu, nie ma możliwości pozostania właścicielem przedmiotu – to ostatni mit, Taka decyzja zależy głównie od rodzaju oraz warunków umowy leasingowej, więc korzystający ma możliwość stania się właścicielem nabytego I użytkowanego przedmiotu. Możemy to uczynić przez zwykły wykup, który dokonujemy po zakończonym kontrakcie. Jeżeli jednak korzystamy z leasingu finansowego, to nie potrzebujemy dokonywać takich decyzji, ponieważ automatycznie staniemy się właścicielem przedmiotu, oczywiście po zakończonej umowie.