6 mitów o leasingu

0
408
6 mitów o leasingu

Według danych Związku Polskiego Leasingu przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po leasing. Taka forma finansowania inwestycji rośnie dynamicznie od ponad 20 lat. W ostatnim roku branża urosła o ok. 22 proc., a jej wartość to ponad 86 mld zł. Coraz częściej popularność takiej formy inwestowania nie łączy się z rzetelną wiedzą. Eksperci Siemens Financial Services przedstawili 6 najbardziej popularnych mitów dotyczących leasingu.

Mit pierwszy: w leasing brane są przede wszystkim samochody

Najczęściej w leasing brane są samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t. W ubiegłym roku stanowiły 48 proc. przedmiotów leasingowanych. Warto pamiętać, że firmy finansują w ten sposób nie tylko auta. W ubiegłym roku 26,3 proc. stanowiły maszyny i inne urządzenia w tym też IT. Ich łączna wartość to ok. 22 mld zł i w porównaniu do 2017 r. wzrosła o 17,7 proc.

– Leasing pozwala zrealizować wiele różnych inwestycji w zależności od potrzeb przedsiębiorców i specyfiki branż w których działają. Poza maszynami i urządzeniami przemysłowymi może to być wyposażenie IT czy różnego rodzaju mniejszy sprzęt do pracy. Ta forma finansowania jest również bardzo elastyczna pod względem wartość leasingowanych przedmiotów i może się zaczynać już od tysiąca złotych – mówi Grzegorz Jarzębski, Szef linii biznesowej Asset Finance w Siemens Financial Services.

Mit drugi: leasing tylko od banku

W Polsce największe firmy leasingowe należą do banków. Ważną kwestią jest to, że rynek jest duży, przez co podmiotów, od których można uzyskać tego typu finansowanie, jest więcej. Przedsiębiorcy powinni zapoznać się przede wszystkim z ofertą podmiotów, które mają największe doświadczenie w tym obszarze. Firmy na co dzień współpracują z największymi dostawcami tego typu sprzętu, dzięki czemu skraca się czas oczekiwania na maszyny.

Mit trzeci: leasingu nie można uzyskać przez Internet

– Naturalnym etapem rozwoju całej gospodarki, a w tym leasingu jest większa cyfryzacja i przeniesienie procesu jego uzyskania do Internetu. Ze względu na normy prawne transformacja cyfrowa rynku leasingu przebiega wolniej, ale na pewno będzie postępować. Warto zaznaczyć, że niektóre firmy oferują leasing online już od dawna. Jedną z nich jest Siemens Financial Services i rozwiązanie SimplyLease. Usługa została uruchomiona w 2017 r. i pozwala na wzięcie leasingu w sklepach internetowych, bez wychodzenia z domu. Za jej pośrednictwem można online uzyskać decyzję kredytową w 15 minut i sfinansować sprzęt na kwotę już od 1 tys. zł – mówi Grzegorz Jarzębski, Szef linii biznesowej Asset Finance w Siemens Financial Services.

Przeczytaj także:  M. Nieplowicz, EFL: 2020 rok przyniesie odbicie w sektorze leasingu

Coraz częściej właściciele firm robią zakupy w sieci i korzystają z bankowości elektronicznej. Według danych Siemens Financial Services już w 2016 r. średnio co drugi przedsiębiorca z sektora mikro i MŚP korzystał z usług sklepów e – commerce. Co czwarty natomiast był zainteresowany leasingiem przez Internet. Mimo to możliwość wzięcia leasingu online jest ograniczona, a według niektórych niemożliwa.

Mit czwarty: z leasingu korzystają głównie duże firmy

Produkty wzięte w leasing kojarzą się głównie z dużymi firmami. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie. W ubiegłym roku ponad połowa klientów firm leasingowych to mikro przedsiębiorstwa z obrotami do 5 mln zł rocznie. W tym samym czasie 26 proc. umów zostało zawartych z podmiotami średnimi, których obroty wynosiły powyżej 20 mln zł. 21 proc. stanowiły natomiast małe firmy (5 – 20 mln obrotu). Według najnowszego raportu z czerwca br. wynika, że z tego typu finansowania korzysta 55 proc. średnich i 40 proc. małych firm.

Mit piąty: leasing jest skomplikowaną procedurą

Jedną z największych zalet leasingu jest prosty i szybki proces. Przede wszystkim należy wypełnić wniosek, dostarczyć kopię dokumentu tożsamości oraz wypis z KRS lub CEiDG. Decyzja o przyznaniu tego typu formy finansowania może zostać wydana nawet w 15 min. Proces ten jest krótszy w porównaniu z kredytem bankowym, gdzie samo podjęcie decyzji może potrwać nawet kilka tygodni.

– Czas jest bardzo ważny dla przedsiębiorstw, zwłaszcza w branży przemysłowej oraz dla firm z sektora MŚP. Inwestycje w nowe maszyny i urządzenia to gwarancja zachowania konkurencyjności, natomiast w przypadku awarii sprzętu, każda godzina to często strata finansowa i przestój w produkcji oraz problemy w dostawach do klientów. Dlatego zdobycie finansowania w szybki i prosty sposób jest niezwykle ważne oraz atrakcyjne z punktu widzenia przedsiębiorców – mówi Grzegorz Jarzębski, Szef linii biznesowej Asset Finance w Siemens Financial Services.

Mit szósty: leasing jest droższy od kredytu

Całkowity koszt leasingu zostaje przeanalizowany pod katem kilku czynników tj. wkład własny, liczba rat oraz kwota wykupu. Istotną kwestią są korzyści wynikające z takiej formy finansowania. W przypadku leasingu operacyjnego można wliczyć całą ratę w koszty prowadzonej działalności. Sam proces też jest dużo krótszy i prostszy. Warto pamiętać, że leasing i kredyt nie są konkurencją. Każdy, kto waha się nad formą finansowania, powinien rozważyć wszystkie aspekty, nie tylko koszt całkowity. Nie każdy przedsiębiorca może uzyskać  w danym momencie kredyt. Może to generować straty, które leasing niweluje.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o