Na dworcach PKP pojawią się elektryczne auta na minuty

0
375
auta na minuty PKP

Polskie Koleje Państwowe zamierzają wprowadzić w życie projektu car-sharingu aut elektrycznych na dworcach, idąc śladem zagranicznych kolei. Aktualnie spółka pracuje nad pilotażowym uruchomieniem systemu car-sharingu w Trójmieście w wybranych lokalizacjach i w oparciu o pojazdy elektryczne.

PKP S.A. będzie testować pomysł wprowadzenia car-sharingu na dworcach kolejowych. Są one zazwyczaj ulokowane w centrach miast, gdzie pasażerowie zmieniają środek transportu. Stąd projekt stworzenia car-sharingu przy dworcach, jako odpowiedzi na potrzebę zapewnienia komfortowego transportu podczas tzw. „ostatniej mili”. Inspiracją były rozwiązania zachodnich sąsiadów, które funkcjonują z powodzeniem. PKP pracuje nad pilotażowym uruchomieniem systemu.

Aleksandra Rudzińska-Rdzanek, Wydział Prasowy Biura Komunikacji i Promocji, komentuje: „Pracujemy nad uruchomieniem pilotażowego systemu car-sharingu w Trójmieście w oparciu o samochody elektryczne dostępne przy wybranych dworcach. Głównym celem jest zapewnienie pasażerom kolejowym tzw. transportu ostatniej mili oraz  zachęcenie nowych klientów do korzystania z usług kolei. Dane z badania, przeprowadzonego wśród pasażerów PKP Intercity, wskazują, że są oni zainteresowani skorzystaniem z takiej usługi”.

Dodatkową zachętą dla pasażerów do korzystania z udogodnienia ma być posiadanie biletu na pociąg PKP Intercity, jako przywileju do rezerwacji pojazdu. Podróżni mający bilet będą mogli zarezerwować auto z wyprzedzeniem, aby samochód czekał na pasażera po przyjeździe na stację. Ponadto przewidziano też inne promocje, które mają na celu popularyzację usługi. Dostęp do systemu będzie zagwarantowany także dla miejscowej społeczności, jako element podróży lokalnej czy dojazdu do dworców kolejowych.

Idea car-sharingu przy dworcach od początku zakładała, że wykorzystywane będą samochody elektryczne. Wynika to z działań mających na celu wsparcie rozwoju elektromobilności oraz proekologiczne podejście do podróżowania dzięki ograniczeniu emisji spalin. PKP podkreśla, iż zapewnienie należytej infrastruktury to jedna z najbardziej kluczowych kwestii, która jest dopracowywana. Przy wybranych dworcach już teraz można zauważyć ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Przeczytaj także:  Dostawczakiem CityBee nad morze! Jak wykorzystać BIG Carsharing do przewozu sprzętu do sportów wodnych?

Aleksandra Rudzińska-Rdzanek podsumowuje: „Od początku powstania koncepcji projektu jednym z założeń jest realizacja pilotażu w partnerstwie z zewnętrznym podmiotem. Nie tylko sama usługa, ale i sposób jej wprowadzenia opiera się o nowe rozwiązania. Właśnie trwają uzgodnienia z partnerem, co może wpłynąć na ostateczny termin uruchomienia usługi, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pilotaż zostanie uruchomiony do końca 2019 roku”.

Źródło zdjęcia: PKP S.A.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o