Ból nadgarstka, drętwienie lub mrowienie dłoni? To może być zespół kanału nadgarstka

Ból nadgarstka, drętwienie lub mrowienie dłoni? To może być zespół kanału nadgarstka - OSHARE News

Zespół kanału nadgarstka to schorzenie z grupy neuropatii uciskowych. Jest najczęstszym zespołem z tego kręgu. Długotrwały ucisk na nerw pośrodkowy, daje neurologiczne objawy tj. drętwienie, osłabienie czucia, osłabienie siły mięśniowej czy ogólne pogorszenie sprawności ręki.

Dolegliwość może być łączona z wykonywaniem pracy biurowej. W fazie początkowej ból pojawia się, kiedy przez dłuższy czas trzymamy dłoń w jednej pozycji np. podczas pisania na klawiaturze. Efektem może być wyraźnie zmniejszona sprawność manualna, a nawet zanik mięśni. Objawy nasilają się, jeśli ręka narażona jest na stałe przeciążenia związane z długotrwałym wykonywaniem powtarzających się czynności.

Objawy oraz grupa ryzyka

Lek. Kamil Kniczek zaznacza – Typowe objawy to drętwienie i ból dłoniowej strony palców od I do III, rzadziej do IV. Pojawia się również niezręczność, pacjent często zgłasza, że przedmioty trzymane w ręce zajętej schorzeniem wypadają z niej z powodu „braku siły”. Pacjenci zgłaszający się po raz pierwszy do lekarza zgłaszają drętwienie wszystkich palców, ale podczas wywiadu i po zaleceniu obserwacji pacjent zauważa, że faktycznie objawy obejmują palce I do IV, tylko po stronie dłoniowej. Istnieją wyjątki od tej reguły i objawy mogą dotyczyć wszystkich palców (wariant anatomiczny połączeń nerwów obwodowych). Pojawiają się one w nocy lub nad ranem, w późniejszych fazach wybudzają chorego ze snu.

W początkowej fazie drętwienie jest niestałe, a osłabienie czucia pojawia się rano, po przebudzeniu. Z czasem jednak choroba postępuje i objawy pojawiają się w kilka godzin po zaśnięciu, co w efekcie budzi pacjenta. W zaawansowanej fazie objawy są stałe oraz pojawia się ból po dłoniowej stronie nadgarstka. Chory ma problem z utrzymaniem niewielkich przedmiotów w palcach, ruchy przestają być precyzyjne. W końcowej fazie dochodzi do zaników mięśniowych kłębu kciuka. Jeśli zaobserwujemy u siebie podobne symptomy powinniśmy zgłosić się na konsultację do lekarza. Na tę przypadłość narażone są głównie dojrzałe kobiety.

Przeczytaj także:  Jak wynająć balon… i odlecieć?

Czynnikami ryzyka są praca manualna, praca fizyczna, praca odbywająca się ze stałym naciskiem na dłoniową stronę nadgarstka (częste pisanie na klawiaturze), podeszły wiek, ciąża, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, nikotynizm.

Ból nadgarstka, drętwienie lub mrowienie dłoni? To może być zespół kanału nadgarstka - OSHARE News

Diagnoza i leczenie

Objawów zespołu cieśni nadgarstka z pewnością nie należy lekceważyć, ponieważ zaniedbania mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian strukturalnych w nerwie pośrodkowym. Ortopeda po badaniu klinicznym zazwyczaj zleca badanie EMG – elektromiografię, czyli badanie oceniające jakość przewodnictwa nerwów obwodowych. Pozwala ono na określenie lokalizacji ucisku na dany nerw. Inne badanie dodatkowe to USG nadgarstka. Jednak jest rzadziej wykonywane.

Lek. Kamil Kniczek tłumaczy – W początkowej fazie możemy zastosować leczenie nieoperacyjne – leki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, neuroprotekcyjne w postaci doustnej lub domięśniowej (iniekcje), sterydy podawane miejscowo. Ortezy nadgarstka pozwalają na krótkie ustąpienie dolegliwości, wymagają stałego noszenia ortezy. Leczenie nieoperacyjne stanowi w zasadzie tylko wstęp do koniecznego leczenia operacyjnego, więc w praktyce pierwsza wizyta u ortopedy to już skierowanie na EMG. Po potwierdzeniu rozpoznania pacjent ma już kwalifikację do operacji, która daje dobre wyniki leczenia o ile w odpowiednim czasie jest przeprowadzona.

Schorzenie jest uleczalne i ręka powraca do sprawności, ale wszystko zależy od tego, kiedy pacjent będzie operowany (czas trwania dolegliwości, stopień uszkodzenia nerwu). Jeśli będzie długo zwlekał z diagnostyką i leczeniem to sama operacja wyeliminuje jedynie część dolegliwości. Wniosek jest prosty, jeśli odczuwasz podobne objawy w obrębie nadgarstka, nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza.

Operacja

Leczenia operacyjnego nie należy się bać. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym dożylnym. Polega na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka poprzez przecięcie troczka zginaczy. Przeprowadza się go metodą otwartą lub endoskopową i trwa do 15 minut – wyjaśnia Lek. Kamil Kniczek.

Rekonwalescencja

Przy zespole cieśni nadgarstka długość okresu rekonwalescencji zależy od kilku czynników. Lek. Kamil Kniczek komentuje – Kluczowym czynnikiem jest stopień zaawansowania choroby. Niezwykle istotny jest również stan ogólnej sprawności pacjenta i jego wiek. Nie zawsze efekt po wykonaniu operacji jest całkowity. Na ogół powrót do zdrowia następuje mniej więcej po około 4-6 tygodniach. W pierwszej kolejności pacjenci odczuwają ustąpienie drętwienia dłoni w nocy. Później znika ból przy długotrwałym wykonywaniu powtarzającej się czynności oraz poprawie ulegają funkcje chwytne ręki.

Dr Kamil Kniczek – specjalista traumatologii i narządu ruchu. Od kilku lat związany jest zawodowo z Oddziałem Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej szpitala w Kutnie.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o