Buspasy dla samochodów elektrycznych w Łodzi

0
305
Buspasy w Łodzi

W Łodzi wzbogacono istniejące buspasy o znaki przeznaczone dla samochodów elektrycznych. To pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło udogodnienia tego typu. Propozycję znaków poziomych i pionowych przygotowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

– Jako pierwsze miasto w Polsce oznaczamy piktogramami buspasy, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy zyskają świadomość, że auta elektryczne mogą poruszać się tymi specjalnie wyznaczonymi pasami. To bardzo duże udogodnienie, które pozwala przejechać przez miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu, nie stojąc w korkach. Cieszę się, że Łódź wyznacza trendy w zakresie ekologii w aglomeracjach – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Buspasy dla pojazdów elektrycznych to udogodnienie, które sprawdzi się w godzinach szczytu, kiedy ruch na drogach jest wzmożony.

– Z uwagi na brak kompleksowych rozwiązań prawnych i w większości zamknięty katalog znaków, wprowadzenie szeregu oznaczeń umożliwiających stworzenie systemu informacji dla użytkowników pojazdów elektrycznych w Polsce, jest utrudnione. Dlatego opracowaliśmy gotowe przykłady rozwiązań graficznych, mogące posłużyć jako narzędzie do stworzenia takiego systemu w ramach nowelizacji odpowiednich przepisów. Liczymy, że nasza propozycja otworzy dyskusję na temat konieczności uregulowania tej ważnej dla rozwoju rynku kwestii – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Dodatkowo Zakład Wodociągów i Kanalizacji testuje pojazdy niskoemisyjne oraz te, które nie emitują żadnych spalin.

– W ciągu najbliższych lat, do 2025 roku spółka planuje wymienić około 30% swojej floty, właśnie na auta ekologiczne. To dobry moment, by sprawdzić, jakie pojazdy sprawdzają się do celów spółki – mówi Krzysztof Wrześniewski – kierownik Wydziału Transportu ZWiK.

Źródło zdjęcia: Urząd Miasta Łodzi/https://uml.lodz.pl/

Przeczytaj także:  MMC zapewnia tanie ładowanie pojazdów elektrycznych i hybrydowych w Japonii
avatar
  Obserwuj  
Informuj o