Całkowity wolumen powierzchni biurowej w 15 krajach regionu CEE do 2021 r. przekroczy 30 mln mkw.

0
298
powierzchnie biurowe

Colliers International w najnowszym raporcie o rynku biurowym „The ExCEEding Borders”, który przedstawia dane z Europy Środkowo – Wschodniej informuje, iż do 2021 r. całkowity wolumen powierzchni biurowej w 15 krajach regionu CEE przekroczy 30 mln mkw.

Największą podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w 15 krajach w Europie Środkowo – Wschodniej odnotowano w  Budapeszcie, Pradze i Warszawie. Natomiast największy wzrost nowej podaży w I półroczu 2019 r. miał miejsce w Bukareszcie. Wśród najbardziej aktywnych sektorów najemców znalazły się: IT, usługi profesjonalne, sektor BPO/SSC i bankowość. Coraz więcej obiektów biurowych może się pochwalić prestiżowymi certyfikatami, innowacyjnie zaprojektowaną powierzchnią i nowoczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi oraz technologicznymi.

Szczegóły raportu „The ExCEEbing Borders”

W raporcie „The ExCEEbing Borders” poddano analizie rynki biurowe w 15 krajach Europy Środkowo – Wschodniej: Albanii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Czarnogóry, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier. Eksperci Colliers International skupili się głównie na całkowitych zasobach biurowych, poziomie pustostanów, powierzchni w budowie, warunkach najmu i dzierżawy oraz prognozach na najbliższe lata.

Dominika Jędrak, dyr. Działu Doradztwa i Badań Rynku Colliers International, komentuje: „Łączne zasoby nowoczesnych biur w 15 krajach Europy Środkowej i Wschodniej
w I półroczu 2019 r. osiągnęły 27 mln mkw. W tym czasie deweloperzy oddali do użytku
707 tys. mkw., a 3,7 mln mkw. jest obecnie w budowie. Największą podaż nowoczesnej powierzchni biurowej odnotowano w Warszawie, Budapeszcie i Pradze, natomiast największy wzrost nowej podaży w pierwszej połowie 2019 r. nastąpił w Bukareszcie. Drugie miejsce pod względem ilości nowej powierzchni biurowej oddanej w tym samym czasie zajęła Sofia, a kolejne Warszawa
”.

Większość nowoczesnych inwestycji biurowych zlokalizowana jest w stolicach krajów, choć rynek biurowy rozwija się także w miastach regionalnych. W I poł. br. w stolicach wszystkich 15 analizowanych państw najemcy wynajęli przeszło 1,5 mln mkw. nowoczesnych przestrzeni biurowych. Najbardziej aktywnymi sektorami były: IT, bankowość i usługi profesjonalne. Także sektor BPO/SSC dynamicznie się rozwija w większości analizowanych w raporcie krajów regionu.

Przeczytaj także:  Business Garden w Poznaniu z certyfikatami LEED Platinum

Anna Maroń, analityczka, Dział Doradztwa i Badań Rynku Colliers International, tłumaczy: „Obecnie najwięcej nowoczesnej powierzchni biurowej powstaje w Warszawie, Budapeszcie i Sofii. Prognozujemy, że w 2021 r. całkowite zasoby biurowe w regionie CEE przekroczą poziom 30 mln mkw”.

Kraje bałtyckie – aktywny rozwój rynku biurowego w Wilnie i duża liczba projektów w przygotowaniu w Rydze

Wileński rynek biurowy obserwuje aktywny rozwój nowych projektów. Dodatkowo nowa podaż podnosi standardy jakościowe i kładzie największy nacisk na innowacyjność i zrównoważony rozwój. To idzie w zgodzie z oczekiwaniami oraz potrzebami najemców, a także współczesnych pracowników, co więcej, skutkuje wejściem na rynek nowych międzynarodowych graczy.

W ciągu minionych 6,5 roku rynek biurowy ciągle wskazuje stałą aktywność w Tallinie, a to wiąże się z dużym popytem oraz wysokim poziomem rozwoju. W estońskiej stolicy znajduje się Ülemiste City – największe inteligentne miasto na terenie krajów bałtyckich oraz największy prywatny kampus biznesowy w Europie Północnej.

Kilka projektów w budowie jest w Rydze, a realizację innych dopiero zapowiedziano. Zaplanowano tu inwestycję o nazwie The Pine. Ma to być największy biurowiec w tym mieście, który wybudowany będzie z drewna. Ponadto będzie on ubiegał się o certyfikację WELL Building Standard, w uzupełnieniu do LEED Platinum.

Europa Środkowa – przemiana nieruchomości poprzemysłowych w nowoczesne powierzchnie biurowe 

Czechy i Słowacja są w fazie ekspansji. W I poł. br. w Pradze oraz Bratysławie oddano do użytku przeszło 130 tys. mkw. przestrzeni biurowych. Jak zaznaczają eksperci Colliers International: „Wyraźnie obecny jest również trend rynkowy polegający na renowacji starych obiektów poprzemysłowych na nowoczesne i tętniące życiem powierzchnie biurowe. Przykładem tej tendencji może być Pradiareň 1900 – inwestycja typu mixed-use powstała w wyniku modernizacji dawnej Bratysławskiej Fabryki Nici. Jednym z najbardziej dynamicznych ośrodków w regionie CEE stał się Bukareszt. Jest to ściśle związane ze specyfiką tamtejszego rynku pracowników cechującego się dobrą znajomością języków, a jednocześnie znacznie niższymi kosztami zatrudnienia niż w przypadku Europy Zachodniej. Warszawa również rozwija się bardzo szybko, w budowie znajduje się tu około 40 budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 830 tys. mkw., co oznacza pespektywę stopniowego wypełnienia luki podażowej w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Największe projekty to The Warsaw HUB, Mennica Legacy Tower oraz Varso Place, który będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Na koniec I półrocza 2019 r. całkowite zasoby biurowe w Budapeszcie przekroczyły 3,6 mln mkw. W 2019 r. tamtejszy rynek należał do właścicieli nieruchomości. Największe transakcje zawierane były przez najemców działających w sektorze IT, finansowym i farmaceutycznym oraz przez instytucje publiczne. Do 2021 roku w Budapeszcie ma powstać 404 tys. mkw. biur, z czego 95 tys. mkw. ma zostać oddane do końca 2019 roku”.

Przeczytaj także:  Orange Polska przedłużył najem Miasteczka Orange

Ukraina i Białoruś – coraz więcej współdzielonych powierzchni biurowych

W Europie Wschodniej zanotowano ożywienie na rynku wynajmu powierzchni biurowych zarówno ze strony najemców, chcących poprawić swoje warunki pracy przez przejście ze starszych biur do nowszych, jak i deweloperów, rozpoczynających budowę albo projektowanie nowych centrów biznesowych. Warto podkreślić, iż aktywny rozwój parków innowacji i pojawienie się dużych centrów współpracy w budynkach biurowych tradycyjnych pokazuje, że tendencja do tworzenia powierzchni biurowych, które są oparte na współpracy, jest coraz silniejsza. Pierwszy budynek posiadający systemy multimedialne zintegrowane bezpośrednio z architekturą powstał w Mińsku.

Kraje bałkańskie – duży popyt w Belgradzie, Zagrzebiu, Tiranie i Podgoricy

W I poł. br. podaż nowoczesnych przestrzeni biurowych w stolicy Bułgarii odnotowała 4 proc. wzrost zasobów oraz osiągnęła poziom 2,2 mln mkw. Popyt całkowity w I poł. br. wyniósł 66,4 tys. mkw. Najemcy pochodzili głównie z sektorów outsourcing i IT.

Jak podaje Colliers International: „W Serbii popyt na wysokiej klasy nowoczesne nieruchomości biznesowe pozostaje stosunkowo wysoki w porównaniu z dostępną podażą. Budownictwo biurowe w Belgradzie znajduje się na historycznie wysokim poziomie. Obecnie w budowie jest ponad 180 tys. mkw. Również rynek biurowy w Zagrzebiu i Tiranie charakteryzuje się dużym popytem na budynki klasy A oraz ciągłym spadkiem wskaźnika pustostanów z powodu powolnego dostarczania nowej podaży”.

Popyt na powierzchnie biurowe w Podgoricy wzrósł znacznie w br. w porównaniu z poprzednimi latami. W mieście wskaźnik pustostanów wynosi ok. 10 proc. Według ekspertów z Colliers International Czarnogóra z pewnością nadal będzie przyciągać inwestycje zagraniczne, dzięki stabilnemu wzrostowi gospodarczemu w ostatnich latach.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o