Carsharing w Trójmieście, czyli poruszanie się autem na minuty po Gdańsku, Sopocie i Gdyni

0
374
Carsharing w Trójmieście

Trójmiasto jest drugim miastem w Polsce, gdzie znajduje się najwięcej samochodów dostępnych w usłudze carsharingu. Użytkownicy mogą skorzystać z ofert trzech operatorów. Są to: Traficar, Panek CarSharing oraz MiiMove.

Carsharing dostępny jest w Polsce od 2016 roku. Usługa wynajmu samochodów na minuty cieszy się ogromną popularnością, dlatego operatorzy często wprowadzają nowe udogodnienia dla użytkowników. Mieszkańcy Trójmiasta w zależności od swoich potrzeb mogą korzystać z ofert trzech operatorów. Są to systemy: Traficar, Panek CarSharing i MiiMove. Dzięki temu poruszanie się po trójmiejskiej aglomeracji, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają własnych aut i nie chcą korzystać z transportu miejskiego, jest dużo łatwiejsze.

Flota operatorów carsharingowych w Trójmieście

We flocie dostępnych jest kilka modeli samochodów, co ułatwia użytkownikom dobór odpowiedniego pojazdu do ich potrzeb. W ofercie systemu Traficar jest ponad 600 pięcioosobowych aut marki Renault Clio w wersji nadwozia hatchback, wyposażonych w kurtynowe poduszki powietrzne w obu rzędach, funkcję monitorowania ciśnienia w oponach, system wspomagania ruszania pod górę, a także ABS z możliwością wspomagania nagłego hamowania. W usługach operatora MiiMove znajdują się pięcioosobowe modele marki Opel Astra w wersji nadwozia hatchback, które posiadają hamulce zwalniane automatycznie podczas ruszania, podgrzewane siedzenia i kierownice. Osoby, które będą chciały przewieźć większy ładunek, docenią niski próg załadunkowy w tych autach. Panek CarSharing oferuje około 200 samochodów, są to pięcioosobowe Toyota Yaris (hatchback) i Toyota Corolla (sedan). Operator zapewnia, że w krótkim czasie pojawią się też Toyoty C-HR lub inne małe SUV-y. Autami carsharingowymi można podróżować po różnych miastach, w których dostępna jest usługa. Taką możliwość oferują operatorzy Traficar i Panek CarSharing. Ważne jest to, że samochody muszą zostać zwrócone w miastach, w których działa usługa.

Carsharing w Trójmieście, czyli poruszanie się autem na minuty po Gdańsku, Sopocie i Gdyni - OSHARE News

Ceny wynajmu

Każdy z operatorów stara się, by jak najlepiej dopasować swoją ofertę do wymagań użytkowników. Ceny w systemie Traficar to 0,80 zł za każdy rozpoczęty km jazdy oraz 0,50 zł za min jazdy. Opłata za postój to 0,10 zł za min. Dodatkowo użytkownik nie musi się martwić opłatami za miejską strefę płatnego parkowania. Nie tankuje też samochodu – zajmują się tym serwisanci. W przypadku systemu Traficar użytkownikowi wyjeżdżającemu z miasta czas jazdy i postoju będzie naliczać się tylko do równowartości 75 zł za dobę, a następnie będą naliczane jedynie przejechane kilometry. Stawka dobowa działa dla samochodów marki Renault Clio.  

Przeczytaj także:  Jak poprawnie parkować skutery elektryczne?

Operator MiiMove oferuje wynajem auta marki Opel Astra za 0,80 zł za km. Do tego należy doliczyć 0,50 zł za min jazdy i 0,10 zł za min postoju. Ważne jest to, że od godziny 22 do 7 cena za postój wynosi 0,01 zł za min.

Carsharing w Trójmieście, czyli poruszanie się autem na minuty po Gdańsku, Sopocie i Gdyni - OSHARE News
Źródło: Mat. pras./Fot. Patryk Czornij

Panek CarSharing proponuje cenę wynajmu Toyoty Yaris w wysokości 0,50 zł za min, 0,80 zł za km i 0,20 zł za postój. W przypadku Toyoty Corolla za min jazdy trzeba zapłacić 0,60 zł, za km 0,80 zł i 0,20 zł za postój.

Operatorzy MiiMove oraz Panek CarSharing oferują dobowe pakiety, które obniżają stawkę za km jazdy lub całkowicie je znoszą. W systemie MiiMove pakiet dobowy kosztuje 99 zł, a do przejazdu doliczany jest jedynie koszt rzeczywistego zużycia paliwa, który przy ekonomicznej jeździe wynosi 0,36 zł/km. Operator Panek CarSharing oferuje pakiet dobowy w wysokości 90 zł (Toyota Yaris) i 120 zł ( Toyota Corolla). Do powyższych opłat należy doliczyć 0,50 zł za każdy przejechany km. Ponadto, Panek CarSharing oferuje pakiety tygodniowe, których cena za dobę zależna jest od modelu auta. W przypadku samochodu Toyota Corolla wynosi 102,85 zł za dobę, a Toyota Yaris 77,14 zł za dobę. Można również skorzystać z miesięcznej subskrypcji, która pozwala na uruchomienie dodatkowych zniżek. Dzięki temu użytkownik zapłaci 0,30 zł mniej za każdy przejechany km i 50 proc. ceny postoju. Koszt takiej subskrypcji to 79 zł w wersji standardowej i 49 zł w opcji studenckiej.

Carsharing w Trójmieście, czyli poruszanie się autem na minuty po Gdańsku, Sopocie i Gdyni - OSHARE News

Jak korzystać z wynajmu aut

Proces wynajęcia auta jest bardzo prosty. Przede wszystkim należy pobrać aplikację na smartfona i przeprowadzić proces rejestracji.

Rejestracja w systemie Traficar

W pierwszej kolejności należy wprowadzić imię i nazwisko, adres mailowy, numer telefonu i hasło, które będzie potrzebne podczas logowania. Aplikacja wymaga również wpisania nazwy ulicy, numeru domu lub mieszkania, kodu pocztowego i miasta. Następnie użytkownik uzupełnia swój numer PESEL, datę urodzenia oraz numer i wysyła zdjęcie prawa jazdy. Po wprowadzeniu tych danych aplikacja prosi o wprowadzenie numeru karty płatniczej, jej datę ważności i kod bezpieczeństwa. Jeśli użytkownik nie posiada przy sobie karty, niezbędne informacje może wprowadzić później. Kolejny krok to potwierdzenie adresu mailowego, poprzez kliknięcie linku, który otrzymuje się w wiadomości. Należy też przelać 0,01 zł, aby potwierdzić poprawność wprowadzonych danych z tymi, które znajdują się w systemie bankowym. Proces weryfikacji trwa do 60 min. Wiadomość o jego wyniku użytkownik otrzyma drogą mailową.

Przeczytaj także:  Ekooltura jazdy, czyli kodeks dobrych praktyk transportu współdzielonego

Rejestracja w systemie Panek CarSharing

Przede wszystkim należy wpisać imię i nazwisko, adres mailowy, telefon z prefiksem kraju oraz hasło, które w dalszym etapie będzie służyło do logowania. Następnie aplikacja prosi o wprowadzenie daty urodzenia, ulicy, numeru, kodu pocztowego i miejscowości zamieszkania. Operator wymaga dodania zdjęcia prawa jazdy i miasta, w którym domyślnie użytkownik będzie chciał korzystać z auta. Kolejny etap procesu rejestracji wymaga wpisania danych karty. Następuje również przekierowanie na stronę banku, gdzie należy się zalogować i wykonać przelew weryfikacyjny w kwocie 1 zł. Na adres mailowy zostanie również dostarczony link weryfikacyjny. Po aktywacji konta należy się zalogować.

Carsharing w Trójmieście, czyli poruszanie się autem na minuty po Gdańsku, Sopocie i Gdyni - OSHARE News
Źródło: Mat. pras.

Rejestracja w systemie MiiMove

Proces rejestracji polega na wprowadzeniu imienia i nazwiska, adresu mailowego, numeru telefonu i hasła służącego do późniejszych logowań. Następnie należy dołączyć dwa zdjęcia prawa jazdy. Muszą to być fotografie z przodu, jak i z tyłu dokumentu. Kolejny etap to wpisanie danych z prawa jazdy. Będą to między innymi numer dokumentu, data wydania kat. B i data ważności, jeśli została określona. Użytkownik, aby móc korzystać z wynajmu, aut musi wprowadzić również numer PESEL, ulicę, numer domu lub mieszkania, miejscowość i kod pocztowy swojego miejsca zamieszkania. Po założeniu konta należy je aktywować za pośrednictwem linka przesłanego na podany wcześniej adres mailowy. Po aktywacji można się zalogować, a następnie wprowadzić dane karty płatniczej.

By móc skorzystać z wynajmu auta należy sprawdzić, który samochód znajduje się w pobliżu i dotrzeć do niego. Operatorzy przewidują na to 15 minut. Użytkownik usług od firmy Traficar, który znajduje się przy wybranym aucie, musi spojrzeć na jego numer boczny i zeskanować kod QR, by go otworzyć. Następnie trzeba sprawdzić, czy wszystko w środku jest w porządku, i wypełnić ankietę czystości. Na to przewidziane są darmowe dwie minuty. Następnie można wyjąć kluczyki ze schowka i rozpocząć podróż. W przypadku usługi w firmie Panek CarSharing samochód otwiera się telefonem, wybierając opcję „Rozpocznij wynajem”. W przypadku, gdy zasięg GPS jest zbyt słaby, należy otworzyć auto za pomocą kodu QR znajdującego się na trójkątnej szybie drzwi kierowcy. Następnie można przygotować się do jazdy i sprawdzić ewentualne uszkodzenia. Operator przewiduje na te czynności bezpłatne 3 min.

Carsharing w Trójmieście, czyli poruszanie się autem na minuty po Gdańsku, Sopocie i Gdyni - OSHARE News
Źródło: Mat. pras.

Osoby, które chcą skorzystać z samochodu MiiMove, mogą otworzyć i uruchomić go za pomocą aplikacji. Po skończonej jeździe należy zaparkować samochód w dozwolonych miejscach i sprawdzić, czy wszystkie drzwi oraz klapa bagażnika są zamknięte.

Przeczytaj także:  Traficar wycofuje z Warszawy elektryczne mikroauta ZD D2S

W przypadku operatora Traficar wszystkie dozwolone miejsca parkowania zaznaczone są w aplikacji oraz na stronie internetowej. Muszą to być parkingi bezpłatne lub płatne strefy miejskiego parkowania. Wyjątkiem są miejsca dla pojazdów uprzywilejowanych oraz z wyznaczonymi godzinami postoju.

Na stronie MiiMove znajdują się informacje dotyczące miejsc, gdzie parkowanie jest niedozwolone. Są to garaże podziemne, parkingi z ograniczeniami czasowymi lub prywatne, które uniemożliwiają przejazd innym kierowcom.

Korzystając z pojazdu firmy Panek CarSharing, nie można zostawiać auta na parkingach podziemnych, prywatnych, wielopoziomowych i z trudnym dostępem dla innych użytkowników, np. parking zabezpieczony szlabanem.

Podczas zakończenia wynajmu w firmie Traficar trzeba odłożyć kluczyk lub kartę w to samo miejsce, z którego wcześniej zostały wzięte. Przy nich również powinna znajdować się metalowa pastylka, która musi być przypięta do magnetycznego gniazdka w schowku.

W przypadku operatora Panek CarSharing, by zakończyć wynajem, trzeba ustawić skrzynię biegów w pozycji P i nacisnąć przycisk POWER bez wciskania pedału hamulca. W aplikacji pojawi się przycisk „Zakończ wynajem”.

Użytkownicy korzystający z MiiMove mogą zakończyć korzystanie z usługi poprzez naciśnięcie opcji „Zakończ”.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o