Czym jest coworking, do kogo jest skierowany i gdzie można znaleźć strefy coworkingowe?

Czym jest coworking, do kogo jest skierowany i gdzie można znaleźć strefy coworkingowe? - OSHARE News

Niejedna osoba pracująca na etacie, spędzająca 8 h w biurze marzy o pracy zdalnej. Jednak zawsze są dwie strony medalu. Wykonując zlecenia z domu, w pewnym momencie zaczyna brakować kontaktu z ludźmi, czasami trudniej zmotywować się do działania i łatwiej znaleźć powody do częstszych przerw. Warto wtedy rozejrzeć się, by sprawdzić, czy w okolicy nie znajdziemy biur coworkingowych.

Ogólnie rzecz biorąc, coworking to nic innego jak możliwość realizowania zadań służbowych w komfortowym i przyjaznym otoczeniu, wśród ludzi, w wynajętym pomieszczeniu. Jest to idealne rozwiązanie dla freelancerów lub właścicieli firm, którzy dopiero rozpoczęli działalność, szukają oszczędności i siedziby, a nie mają jeszcze własnego biura ze względu na brak środków finansowych. Aneta Lisiak z biura Locus zaznacza, że dodatkowo istnieje możliwość zarejestrowania działalności pod adresem biura. W jednym miejscu mamy do czynienia z ludźmi z różnych branż, co umożliwia poznawanie nowych osób i budowanie z nimi relacji zarówno na stopie biznesowej, jak i towarzyskiej. Piotr Piętka z biura coworkingowego Bee Creative komentuje: Tworząc projekt przestrzeni coworkingowej, dołożono wszelkich starań, by sama nazwa była spójna z rzeczywistością, aby człon „Bee” z ang. „pszczoła” przejawiał się subtelnie poprzez elementy wnętrza w kształcie plastrów miodu czy naturalnych materiałów tworząc spójną całość. Przestrzeń w Bee Creative jest miła dla oka oraz przyjemna w dotyku. Delikatne, stonowane kolory nawiązujące do krajobrazu łąki pozwalają użytkownikom strefy z jednej strony skoncentrować się na wykonywaniu obowiązków, z drugiej zaś złapać chwilę oddechu i nabrać sił do dalszej pracy. Można by rzec – połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Praca w coworkingu

Pojęcie „schemat pracy” w tym przypadku nie występuje. W omawianej przestrzeni jedni najemcy będą odbywali serie spotkań czy rozmów telefonicznych, natomiast inni spędzą długie godziny przy ekranie w specjalistycznych programach z kubkiem kawy na biurku. Są też osoby, które preferują aktywność nocną. Piotr Piętka zaznacza: Bee Creative w usłudze najmu biura coworkingowego oferuje dostęp do powierzchni za pomocą przypisanej imiennie karty. O ile sami zalecamy umiar i równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem, to faktycznie zapewniamy możliwość pracy całą dobę. Oprócz Bee Creative całodobowo czynne jest na przykład Clock Work, CO12, Ken Work, Cospot, Katodesk, Coworking #Krzywa12, Work Place 59 czy WeWork. Natomiast niektóre biura mają konkretne godziny otwarcia. Dla przykładu So busy jest czynne w godz.  8 – 20, COPOINT 8 – 19, Park Idea 8 – 18, The New Look 8:30 – 16:30, RS Coworking 8 – 17, Rise Kraków Lindego 9 – 20, Biurolandia 7 – 16, KWADRAT Podkarpacka Przestrzeń Kreatywna 8 – 20 czy CoWalski Aleja Inspiracji 9 – 17.Każdy ma swój tryb pracy, któremu placówki starają się sprostać. W swojej ofercie biura zapewniają wygodne, w pełni wyposażone miejsce do prowadzenia działalności. Udostępniane są stanowiska z własnym biurkiem, sprzętem, w oddzielnym pokoju lub w sali dedykowanej większym zespołom. Najemcy mają dostęp do internetu, sieci elektrycznej oraz zaplecza sanitarnego i kuchni.

Czym jest coworking, do kogo jest skierowany i gdzie można znaleźć strefy coworkingowe? - OSHARE News

Rozmieszczenie stref coworkingowych

Do usług coworkingowych w Polsce jest dostęp w większości dużych  miast. W stolicy są to chociażby Bee Creative, Clock Work, So busy, Tak to tu, Ken Work, COPOINT, WeWork czy Kreatywny Młyn. W Poznaniu także swój oddział ma Clock Work. Oprócz tego znajduje się tu Park Idea czy Five Biuro. W Łodzi znajdziemy The New Look, RS Coworking czy Work Place 59. W Krakowie Point Office, Mini Office czy Rise Kraków Lindego. W Katowicach Co Factory czy Katodesk. We Wrocławiu WORQ, CO12, Idea Place. W Rzeszowie Rise czy Biuro coworkingowe B4. Dodatkowo powstają inicjatywy różnych firm, jak chociażby Idea Banku (rozwinął w kraju sieć Idea Hub) czy IKEA albo galerii handlowych.

Czym jest coworking, do kogo jest skierowany i gdzie można znaleźć strefy coworkingowe? - OSHARE News

Jak wygląda wynajem coworkingu?

Przedsiębiorcy mają możliwość wyboru, czy interesuje ich współpraca na zasadach wynajmu na czas określony, czy nieokreślony (z reguły z miesięcznym okresem wypowiedzenia umowy). Stanowisko można wynająć w zależności od potrzeb na kilka godzin, parę dni albo tygodni. W przypadku zainteresowanych opcją godzinową w ofertach placówek dostępne są również sale konferencyjne. Część przestrzeni coworkingowych jest bezpłatna, a część płatna. Aneta Lisiak zaznacza, iż koszt jest uzależniony od liczby godzin najmu. Biurko wynająć można za pośrednictwem wiadomości mailowej lub telefonicznie. Klient kontaktuje się i upewnia, czy w danym terminie jest wolne biurko, i dokonuje rezerwacji. Korzystając z usług po raz pierwszy, płaci się gotówką, a dla stałych klientów po zakończeniu korzystania z coworkingu jest wystawiana faktura, za którą klient płaci w terminie do 7 dni. Opłaty za korzystanie dotyczą między innymi: możliwości wskazania adresu jako siedziby najemcy, dostępu do powierzchni, obsługi recepcyjnej (przyjmowanie korespondencji), dostępu do sal konferencyjnych przez określony czas w miesiącu, dostępu do aneksu kuchennego, zużycia energii elektrycznej i wody, zapewnienia usług serwisu sprzątającego, dostępu do Wi-Fi oraz urządzeń drukująco – kopiujących. Niektóre biura wliczają te usługi w abonament. W zależności od lokalizacji, czasu trwania umowy, szerokości oferowanych usług, firmy i abonamentu stawki za miesiąc wahają się w przedziale 200 – 3000 zł (wirtualne biuro to koszt nawet 49 zł / m-c), a dobowo od 20 do 150 zł. Za opłatą skorzystamy m.in. z usług: Bee Creative, Clock Work, So busy, Tak to tu, Strych na wróble, Ken Work, Park Idea czy COPOINT. Piotr Piętka wyjaśnia: Jeśli chodzi o ofertę coworkingową, wyróżniamy w Bee Creative możliwość najmu biurka dedykowanego, przypisanego do danego najemcy, zazwyczaj uzupełnianego w monitory stacjonarne, z którymi nie sposób wędrować, oraz stanowiska bardziej mobilne – hotdeski – w boksach, przy stołach lub biurkach niededykowanych. Znajdą się też miejsca, w których można przebywać bezpłatnie. Są to na przykład przestrzenie przygotowane przez Idea Bank, czyli Idea Hub – darmowe miejsca coworkingowe przeznaczone dla klientów banku, dostępne w godzinach jego otwarcia. Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji, chyba że zaistnieje potrzeba skorzystania z sali konferencyjnej, która jest udostępniana na 3 godziny – w tym przypadku trzeba zrobić rezerwację. Z tej przestrzeni można korzystać w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Warszawie. IKEA również zorganizowała przestrzeń coworkingową wspólnie z Galerią Katowicką. Przyjazne otoczenie dostępne jest dla wszystkich bezpłatnie od poniedziałku do soboty (9 – 21) oraz w niedziele handlowe (10 – 20). Także inne galerie handlowe udostępniają omawiane miejsca bezpłatnie. Przykładowo w Płocku strefę coworkingową znajdziemy w Galerii Wisła, w Białymstoku w Alfa Centrum, w Krakowie w Galerii Bronowice, a w Jeleniej Górze w Galerii Nowy Rynek.

Przeczytaj także:  Jesienne prace w ogrodzie, czyli wynajem sprzętu ogrodniczego

Wady i zalety powierzchni coworkingowych

Chyba największym plusem jest elastyczność wynajmu miejsca pracy – różne warianty czasowe i wiele rozwiązań: od najmu biurka po konkretne pomieszczenia. Takie rozwiązanie redukuje koszty, co jest istotne w przypadku start – upów lub nowo powstałych firm. Kolejną zaletą jest niewątpliwie możliwość kontaktu z osobami z różnych branż, co w przyszłości może skutkować wymianą doświadczeń oraz zdobyciem kontaktów. Dodatkowo są organizowane bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców w ramach coworkingu. Ponadto przebywanie w grupie motywuje do działania. Co ważne, przeniesienie pracy w zaciszu domowym do w pełni wyposażonej przestrzeni biurowej podnosi rangę firmy – dostęp do sal konferencyjnych daje możliwość odbywania spotkań z klientami w profesjonalnej przestrzeni. Natomiast do wad można zaliczyć tzw. open space. Nie wszyscy są w stanie skupić się na pracy w otwartej przestrzeni z brakiem prywatności, szczególnie w sytuacji gdy jakaś konkretna osoba skutecznie rozprasza. Jeśli w takim przypadku nie pomoże zmiana biurka, być może koniecznością okaże się zmiana biura. Ponadto nie wszystkie placówki udostępniające miejsce są otwarte całą dobę, co może stanowić utrudnienia dla osób lubiących działać w nocy. Minusem jest też fakt, iż coworking dotyczy zazwyczaj dużych miast. Najlepiej jednak na własnej skórze poznać blaski i cienie omawianego rozwiązania podczas okresu próbnego, na który biura zawsze zapraszają, jeśli przedsiębiorca nie jest zdecydowany.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o