Dwa autonomiczne busy będą przemieszczać się ulicami Gdańska

0
8877
Dwa autonomiczne busy będą przemieszczać się ulicami Gdańska - OSHARE News

W Gdańsku pojawiły się pierwsze autonomiczne busy. Oficjalna premiera pojazdów zaplanowana jest na 6 września. Trasa, którą będą pokonywać, rozpocznie się przy ul. Spacerowej i zakończy przy Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

Projekt powstał dzięki udziałowi miasta Gdańsk w międzynarodowym projekcie Sohjoa Baltic, który prowadzi badania, promocję oraz testy zautomatyzowanych elektrycznych minibusów. Projekt zakłada przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego. W zamyśle projektu jest to, aby w busach znajdowali się tylko pasażerowie. Jednak od września w trakcie testów w pojeździe będzie znajdował się operator. Dzięki temu będzie mógł odpowiedzieć na ewentualne pytania pasażerów, jak i zareagować w sytuacji kryzysowej.

Jeden bus będzie kursować przez 24 dni września we wszystkie dni tygodnia. Pasażerowie będą mogli skorzystać z przejazdu przez 5 godzin dziennie. Bus będzie kursować minimum dwa razy na godzinę. Drugi będzie czekał w zastępstwie, na wypadek ewentualnych awarii. Przejazd będzie bezpłatny. Łączna kwota, która jest potrzebna na przemieszczanie się busów w Gdańsku to 420 660 zł.  

Autonomiczny autobus będzie poruszał się według zaplanowanej trasy. Aby zapobiec ewentualnym kolizjom, będzie skanował otoczenie znajdujące się dookoła.

Przeczytaj także:  ING inwestuje 1 mln zł w platformę mobilności miejskiej Vooom
avatar
  Obserwuj  
Informuj o