Ekonomia współdzielenia – nowoczesny model biznesowy

0
1008
Ekonomia współdzielenia - nowoczesny model biznesowy - OSHARE News

Według raportu PwC(Współ)dziel i rządź! Twój nowy model biznesowy jeszcze nie istnieje” ekonomia współdzielenia to „jedno z najbardziej zdumiewających i skłaniających do refleksji zjawisk, z jakim mamy do czynienia we współczesnej gospodarce.” Z badania przeprowadzonego przez PwC wynika, iż 40% dorosłych Polaków słyszało o serwisach takich jak BlaBlaCar, Airbnb, Uber, JadeZabiore, czy PolakPotrafi. Z tego samego badania wynika, że 26% respondentów aktywnie korzysta z wymienionych serwisów.

Współdzielenie dóbr to idea, która powróciła do życia dzięki rozwojowi technologii informacyjnych, ograniczeniu dostępu do zasobów, urbanizacji oraz zmianom demograficznym i społecznym. Pożyczanie, udostępnianie dóbr, czy barter funkcjonowały już wcześniej. Poszerzenie możliwości komunikacyjnych w Internecie, funkcjonowanie portali społecznościowych, umożliwiły ich rozwój i nadanie nowego znaczenia. Współdzielenie przestało być lokalne, a stało się globalne.

Trend ekonomii współdzielenia możemy zauważyć na światowym, jak i rodzimym rynku, przykładem jest Uber oraz Airbnb. Uber jest aplikacją kojarzącą kierowców z pasażerami. Pozwala w wygodny i intuicyjny sposób zamówić przejazd, poznać szczegóły na temat kierowcy i samochodu, wyznaczyć jego trasę oraz dokonać płatności. Wszystko to w prosty i intuicyjny sposób. Airbnb jest serwisem, który łączy gospodarzy, udostępniających swoje mieszkania lub domy, z podróżnikami.

Dzielić można się umiejętnościami, wiedzą, czasem i usługami. Dobrym przykładem dzielenia usług jest funkcjonowanie Spotify czy Netflixa. Spotify oferuje dostęp do legalnej muzyki z poziomu aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony, tablety, komputery czy telewizory. Użytkownik nie musi kupować płyt z muzyką. Wszystko może znaleźć w ramach jednej aplikacji.

Podobnie funkcjonuje Netflix użytkownik poprzez aplikację może obejrzeć film, który znajduje się w bazie, bez konieczności kupowania go wypożycza je, na czas korzystania z nich.

Funkcjonowanie ekonomii współdzielenia wpływa na oszczędzanie, działania prospołeczne, wzbudzanie zaufania, a także ekologię. Zmieniają się nasze potrzeby, dostrzegamy, że nie musimy posiadać, aby korzystać z dóbr materialnych, czy umiejętności. Kontaktujemy się z innymi osobami w celu dzielenia się własnymi dobrami, ufamy im, a w efekcie nasze działania powodują zachowania proekologiczne. Umożliwił nam to rozwój komunikacji za pośrednictwem Internetu, a współdzielenie staje się stylem życia.

Przeczytaj także:  Współdzielenie energią elektryczną

Raport PwC (Współ)dziel i rządź: https://www.pwc.pl/pl/publikacje/2016/wspol-dziel-i-rzadz-sharing-economy.html

avatar
  Obserwuj  
Informuj o