Elektryczny Mustang Lithium zaprezentowany przez Forda i Webasto

Elektryczny Mustang Lithium

Firmy Ford i Webasto zaprezentowały 5 listopada br. na targach SEMA w Las Vegas prototyp elektrycznej wersji Forda Mustanga – Lithium. Auto ma ponad 900 KM i 1350 Nm momentu obrotowego oraz 6-biegową skrzynię manualną.

Auto pokazowe Ford Mustang Lithium jest elektryczną wersją jednego z najbardziej rozpoznawalnych samochodów sportowych. Przy jego tworzeniu Ford współpracował z firmą Webasto, która dostarczała baterie i elektryczne zespoły napędowe EVDrive.

Elektryczny Mustang Lithium

Hau Thai-Thang, dyr. ds. rozwoju i zakupów, komentuje: „Ford nie ukrywał, że przeprowadzi elektryfikację najbardziej znanych modeli marki. Ten jednorazowy prototyp Mustanga jest dla nas, wraz z Webasto, doskonałą okazją, aby pokazać naszym klientom, co nowe zelektryfikowane zespoły napędowe mogą zrobić dla osiągów w samochodzie, który już wszyscy znają i kochają”.

Elektryczny Ford Mustang Lithium

Auto wyposażono w 900 KM i 6-biegową skrzynię manualną. Moment obrotowy w elektrycznym Mustangu wynosi 1350 Nm. Pod maską Lithium znajduje się dwurdzeniowy silnik elektryczny Phi-Power oraz falowniki o podwójnej mocy, a instalacja zasilana jest 800V systemem akumulatorowym Webasto z technologią EVDrive. Pojazd jest lżejszy, mocniejszy i generuje więcej mocy elektrycznej niż większość dzisiejszych systemów akumulatorowo-elektrycznych. Mustang Lithium posiada kilka trybów jazdy: Valet, Sport, Track i Beast, które są dostępne na żądanie – po kliknięciu w wybrany tryb na ekranie dotykowym.

Elektryczny Mustang Lithium

Napęd elektryczny niezbędny w przyszłości Forda

Ford do 2022 r. zainwestuje 11,5 mld dolarów w elektryfikację pojazdów. Koncern zapowiada, że pierwszym autem ze zelektryfikowanej floty będzie inspirowany Mustangiem SUV, którego prezentacja datowana jest na 18 listopada br. Samochód ma trafić do sprzedaży w przyszłym roku. Ponadto Ford nawiązał współpracę z Volkswagenem, od którego będzie kupować platformy dla aut elektrycznych – MEB.

Źródło zdjęć: Ford Motor Company

Przeczytaj także:  W Warszawie pojawią się nowe ładowarki dla elektrobusów
avatar
  Obserwuj  
Informuj o