Fabryka Norblina. Nowa inwestycja w Warszawie

0
2565
Fabryka Norblina w Warszawie

Na warszawskiej Woli na pofabrycznych terenach powstanie Fabryka Norblina. Otwarcie inwestycji zaplanowane jest na 2021 r.

Kompleks będzie się znajdował u zbiegu ulic Żelaznej, Prostej i Łuckiej. Jego powierzchnia użytkowa to ponad 66 tys. mkw., z czego 40 tys. mkw będą stanowiły biura. 26 tys. mkw. zostanie zagospodarowanych na kilka innych funkcji. Wśród najemców kompleksu pojawi się np. koncept coworkingowy rent24. Powstanie tam również podziemny 4 – poziomowy parking, na którym znajdzie się 750 miejsc dla samochodów oraz 200 dedykowanych rowerom. Budynki zostaną wyposażone w ekologiczne rozwiązania. W fazie projektowej otrzymały precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good.

– Fabryka Norblina jest naszą flagową inwestycją. Dokładamy wszelkich starań, żeby było to miejsce wyjątkowe, tętniące życiem, otwarte na mieszkańców Woli, Warszawy, ale też odwiedzających stolicę w celach biznesowych czy turystycznych. Staramy się dopracować każdy szczegół tak, by każdy mógł znaleźć w nowym kompleksie coś dla siebie, a jednocześnie poczuć ducha tego miejsca – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjna i członek zarządu Grupy Capital Park.

Na terenie obiektu powstaną ogólnodostępne pasaże, uliczki oraz skwery. Powierzchnię ok. 4 tys. mkw. zajmą wspólne przestrzenie z ogródkami. Dodatkowo Capital Park wraz z sąsiednimi deweloperami chcą połączyć inwestycje wspólną zieloną przestrzenią, tak by osoby pracujące i mieszkające w okolicy mogły z nich korzystać.

Powstanie również Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, która upamiętni historię zakładów przy ul. Żelaznej. Ekspozycja będzie się składała z trzech głównych ścieżek. Pierwsza to obiekty architektoniczne (9 wpisanych do rejestru zabytków i 2 historyczne), druga – maszyny i urządzenia (42 wpisane do rejestru i 8 poza rejestrem), które zostaną uzupełnione reliktami dodatkowego wyposażenia technologicznego oraz wnętrz hal fabrycznych. Trzecia ścieżka to ludzie. Nazwy pasaży będą inspirowane osobami, które odegrały istotną rolę lub były związane z historią fabryki np. pasaż Ludwika Norblina.

Przeczytaj także:  Czym jest yield?

– W przypadku projektu z tak wyjątkową historią, jego nazwa powinna być spójna z tożsamością tego miejsca, dlatego dążyliśmy do uzyskania prawa do jej wykorzystania. Nasze starania zakończyły się pomyślnie i na półmetku prac postanowiliśmy postawić na nazwę Fabryka Norblina. Jest ona głęboko zakorzeniona w pamięci warszawiaków, pozytywnie przez nich kojarzona i stanowi historyczne dziedzictwo Warszawy, które czujemy się w obowiązku kultywować – dodaje Kinga Nowakowska.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o