GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg na punkty ładowania aut elektrycznych

0
265
przetarg na punkty ładowania aut elektrycznych

Z początkiem października GDDKiA ogłosiła przetarg dotyczący stacji ładowania samochodów elektrycznych na autostradach A1, A2 i A4. To już kolejny przetarg na punkty ładowania udostępnione na autostradach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła nowy przetarg na zapewnienie ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Miałyby one znaleźć się na kolejnych MOP-ach, które są zlokalizowane na kluczowych odcinkach sieci TEN-T na A1, A2 oraz A4. Przetarg ogłoszono 2.10 br., a wykonawcy mogą składać oferty do 10 grudnia br., do godziny 12:00.

Szczegóły przetargu

Przetarg dotyczy 27 Miejsc Obsługi Podróżnych, które przewidziane są do wyposażenia w stacje ładowania elektrycznych pojazdów. Ogłoszenie dotyczy dzierżawy fragmentu nieruchomości przeznaczonego pod budowę ogólnodostępnych punktów ładowania oraz pełnienia roli ich operatora i dostawcy usług. Mają być one docelowo zlokalizowane na MOP kat I w ciągu A1 – odcinek Toruń – Tuszyn i odcinek Pyrzowice – Gorzyczki, A2 – odcinek Konin – Warszawa oraz A4 – odcinek Wrocław – Katowice.

W ogłoszeniu GDDKiA czytamy, iż dzierżawca, na swój koszt i ryzyko, ma być odpowiedzialny za budowę i eksploatację omawianych stacji, zgodnie z zapisami umowy dzierżawy i przepisami prawa. Ponadto będzie on zobowiązany do zapłaty czynszu dzierżawnego, który wynika z umowy, na rzecz GDDKiA. Przedmiotem składanych ofert będzie więc wysokość czynszu dzierżawnego. Czas trwania umowy wynosi 10 lat i zachodzi możliwość jej przedłużenia o kolejne 5 lat.

We wrześniu GDDKiA przekazała, wyłonionym w I przetargu operatorom, tereny na autostradzie A4 – odcinek Wrocław – Katowice i na drodze ekspresowej S8 – odcinek Wrocław – Łódź. Dotychczas podpisane umowy zakładają, że do III kw. 2020 r.  partnerzy GDDKiA uruchomią punkty ładowania pojazdów elektrycznych we wspomnianych lokalizacjach.

Kolejne przetargi na stacje ładowania w 2020 r.

Na I kwartał 2020 r. są planowane kolejne przetargi. W tym przypadku chodziłoby o MOP-y zlokalizowane na A4 – odcinek Kraków – Korczowa i odcinek Zgorzelec – Krzyżowa, jak również na drodze ekspresowej S7 na odcinku Gdańsk – Warszawa i na odcinku S8 między Białymstokiem a Warszawą.

Przeczytaj także:  PSPA opracowało System Identyfikacji Elektromobilności

Jak informuje GDDKiA: „Wszystkie działania związane z dostosowaniem MOP do ładowania pojazdów elektrycznych zmierzają do tego, by zapewnić  bezpieczną możliwości poruszania się takimi pojazdami na kolejnych kluczowych odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA”.

Źródło zdjęcia: GDDKiA/Autor: Łukasz Jóźwiak

avatar
  Obserwuj  
Informuj o