Gorący okres najmu mieszkań

0
2277
Najem mieszkań

Na rynku wynajmu mieszkań rozpoczął się właśnie najgorętszy okres. Jest to związane z początkiem roku akademickiego. Expander wraz z Rentier.io przygotowali raport, z którego wynika, iż w tym roku średni koszt wynajmu jest o 9 proc. wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Firma Expander i Rentier.io przygotowały raport dotyczący najmu mieszkań, z którego wynika, że średni koszt najmu mieszkań jest o 9 proc. wyższy. Największe zmiany odnotowano w Szczecinie (+18 proc.), Łodzi (+14 proc.) i Gdyni (+11 proc.). Nie tylko najem wzrasta. Ceny mieszkań również idą w górę. Jednak rata kredytu wciąż jest niższa niż stawki najmu w większości miast.

Ceny najmu wzrastają w całym kraju

Rosnące stawki najmu z jednej strony cieszą posiadaczy mieszkań, lecz z drugiej smucą osoby chcące je wynająć. Autorzy raportu ostrzegają jednak, iż robi się coraz większa konkurencja na rynku. Antoni Bubiel z Rentier.io, zaznacza: „Wzrost stawek wynika z wzrostu cen mieszkań oraz z tego, że na rynek trafia coraz więcej droższych ofert dotyczących zupełnie nowych mieszkań na wynajem. Te są często dobrze wyposażone i bardziej funkcjonalne, niż mieszkania wynajmowane od lat. Wynajmujący, którzy przez lata nie remontowali wynajmowanych lokali, a chcący podwyższyć czynsz muszą być gotowi na inwestycję w remont i doposażenie mieszkania. W przeciwnym razie najemcy mogą niechętnie podchodzić do kwestii podwyżek”.

Mieszkanie na wynajem jest nadal bardzo atrakcyjną lokatą kapitału przy obecnych stawkach. Rentowność takiej inwestycji wynosi średnio 7,3 proc. brutto rocznie zakładając, iż mieszkanie jest wynajęte całym rokiem. Częstochowa oraz Sosnowiec nadal pozostają liderami rentowności mieszkań na wynajem. Średnioroczna stopa zwrotu w tych miastach wynosi ok. 9 proc. brutto. Należy jednak pamiętać o ostrożności przy tego typu inwestycjach – zamiast zysków mogą pojawić się straty, w momencie gdy trafi się na niechcianego lokatora lub nie znajdzie się go w ogóle. Ponadto autorzy zaznaczają, że podane przez nich rentowności nie zakładają kredytu, okresowych remontów oraz podatku.

Przeczytaj także:  Raport: Rynek magazynowy w I połowie 2019 r.

Rentowność inwestycji w mieszkanie i koszt najmu

Z punktu widzenia osoby chcącej wynajmować mieszkanie, obecne stawki mogą być wysokie. Jarosław Sadowski z Expandera tłumaczy: „Średnio koszt najmu w badanych przez nas miastach jest aż o 25% wyższy niż rata kredytu zaciąganego za zakup takiego samego mieszkania. Zakup własnego mieszkania najbardziej opłaca się w Sosnowcu, Częstochowie i Katowicach. W tych miastach rata kredytu jest o ponad 400 zł niższa niż koszt najmu. Należy jednak dodać, że aby móc uzyskać kredyt hipoteczny trzeba posiadać przynajmniej 10% wkładu własnego, czyli zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto też dodać, że najmowane mieszkanie znacznie łatwiej i szybciej można zmienić niż własne. W pewnych przypadkach to najem jest więc lepszym rozwiązaniem”.

Wynajem mieszkań

Porównanie raty kredytu i kosztów najmu

Wynajem mieszkań

Sposób wyliczeń

Wyliczenia sporządzono na podstawie 26 499 ogłoszeń cen najmu i 50 914 ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Ostatnie wykorzystano do oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie do wynajęcia. Prezentowana rentowność jest wartością brutto. Ponadto nie uwzględniono m.in. kosztów ewentualnego kredytu, kosztów okresowych napraw, remontów, umów notarialnych i innych opłat, ponieważ mają one indywidualny charakter w zależności od nieruchomości.

Analiza dotyczyła mieszkań pojawiających się w ogłoszeniach w okresie od 1 do 31 sierpnia br. Przeciętne koszty to mediana zbioru dla danego miasta.

Źródło danych: Expander – Niezależny Ekspert Finansowy

avatar
  Obserwuj  
Informuj o