Jesienne prace w ogrodzie, czyli wynajem sprzętu ogrodniczego

0
741
Jesienne prace w ogrodzie, czyli wynajem sprzętu ogrodniczego

Nastał październik, więc najwyższy czas na zabranie się za jesienne porządki, dla tych, którzy jeszcze o nich nie pomyśleli. O czym warto pamiętać, by ogród odwdzięczył się nam za pracę na wiosnę? Z jakich sprzętów i narzędzi korzystać?

Przed nastaniem mrozów należy przygotować ogród do zimy. Jesienne porządki potrafią zająć dużo czasu, jednak są konieczne. Niekiedy przy ich wykonywaniu potrzebne są też odpowiednie narzędzia, ale oczywiście nie ma obowiązku kupowania ich. Na rynku działa sporo wypożyczalni, oferujących specjalistyczny sprzęt na wynajem – uiszcza się opłaty za rzeczywisty czas użytkowania, bez kosztów serwisowania i przeglądów. Urządzenia można wynająć na godzinę, dobę czy na dłuższy okres, co z reguły jest bardziej opłacalne. Wynajem sprzętu ogrodniczego okazuje się tańszym rozwiązaniem niż jego zakup. Wracając jednak do prac ogrodowych, należy mieć na uwadze, że jeśli było suche lato i jesień nie zapowiada się deszczowa, to trzeba pamiętać o podlewaniu krzewów nawet podczas chłodów. Natomiast po deszczowym wrześniu wypadałoby wypielić chwasty, mimo iż już tak szybko nie rosną, ale będą rozsiewać nasiona. Wraz z nastaniem jesieni należałoby wstawić z powrotem do domu rośliny doniczkowe, które dotychczas ozdabiały taras czy balkon, ale są wrażliwe na niską temperaturę. To tylko niektóre prace, jakie powinno się wykonać na działce jesienią. O czym jeszcze warto pamiętać?

Sadzenie, przesadzanie i siew roślin

W październiku można jeszcze sadzić odporne gatunki drzewek oraz krzewów owocowych. Do tego celu przydadzą się różnego rodzaju szpadle, saperki i mniejsze szpadelki. Dodatkowo oczyszcza się z chwastów miejsca wokół koron drzew, rozsypuje kompost oraz płytko przekopuje z ziemią, by następnie przykryć ściółką. Ponadto bieli się drzewka owocowe wapnem przy pomocy pędzli, aby promienie słoneczne się rozpraszały, a kora nie pękała. Pod koniec okresu wegetacyjnego można jeszcze posadzić byliny odporne na niskie temperatury. To ostatni moment na posadzenie roślin dwuletnich, cebulowych, gdyż rośliny cebulowe i bulwiaste dobrze znoszą mrozy. Ten czas jest odpowiedni także na sadzenie róż.

Przeczytaj także:  Reklama na wynajem! Czyli wyróżnij się albo zgiń!

Poza tym na jesieni warto także zrobić dosiewki, jeśli trawnik przerzedził się po sezonie. W tym celu warto użyć siewników mobilnych, które równomiernie wysieją ziarna traw i oszczędzą czas. Jeśli nie posiadamy siewnika, możemy skorzystać z wynajmu. Koszt najmu urządzenia zaczyna się od 20 zł za dobę. Jeśli jednak trawnik wymaga ponownego założenia, przyda się glebogryzarka i walec do trawy. Pierwsze urządzenie rozbija i spulchnia ubitą ziemię, a dodatkowo odchwaszcza ją oraz napowietrza. Glebogryzarka przyda się nie tylko przy zakładaniu trawnika, ale także przy przygotowywaniu miejsca pod uprawę roślin ozdobnych lub innych. Można ją wynająć już od 25 zł za dobę. Z kolei walec do trawy przeznaczony jest do niwelowania ubytków w trawniku i ujednoliceniu jego powierzchni. Na rynku dostępne są też walce z kolcami, które umożliwiają napowietrzanie gleby. Wałowanie najlepiej wykonywać na lekko wilgotnej, lecz nieprzemoczonej powierzchni. Wynajem tego urządzenia zaczyna się od 25 zł za dobę.

Wertykulacja i nawożenie

Wertykulacja trawnika to jedna z ważniejszych prac w ogrodzie. Polega ona na pozbyciu się z trawnika zalegających resztek darni – warstwy obumarłych roślin, która uniemożliwia dostatecznego dotlenienia i nawilżenia gleby, czego skutkiem jest utrudnienie wzrostu nowych pędów trawy. Oprócz tego filc jest źródłem rozwoju bakterii i grzybów, przyczyniających się do uszkodzeń głębszych warstw murawy. Do jej wykonania można użyć wertykulatora lub walca z kolcami. Obydwa urządzenia spowodują napowietrzenie gleby. Zabieg ten sprzyja lepszemu wchłanianiu wody wraz ze składnikami odżywczymi z nawozów. Nie posiadając wertykulatora można pokusić się o jego wynajęcie. Trzeba liczyć się z cenami zaczynającymi się od 65 zł za dobę.

Do nawożenia dobrze jest wykorzystać kompost, będący naturalnym nawozem do stosowania aż do końca lipca. Drzewa oraz krzewy nawozi się dojrzałym kompostem, rozprowadzając go pod koronami roślin. Jeśli chodzi o gotowe nawozy do zakupienia w sklepie, to jesienią używa się tych fosforowych i potasowych, a nie stosuje się azotowych, które przedłużają okres wegetacji, w konsekwencji czego mogą przyczynić się do zmarznięcia. Nawozy należy rozłożyć pod koronami drzew i wokół roślin koliście, gdyż najwięcej aktywnych korzeni znajduje się na obrzeżach korony. Można je płytko wymieszać z ziemią. Natomiast do nawożenia trawnika warto użyć rozsiewacza do nawozów, który znacząco usprawni pracę i skróci jej czas. Koszt najmu takiego sprzętu mieści się w granicach 40 zł za dobę.

Przeczytaj także:  Savills odpowiedzialny za wynajem i zarządzanie obiektami biurowymi M7 Real Estate w Polsce

Koszenie i „odkurzanie” trawnika

Koszenie trawnika, które wykonuje się przed zimą, jest nieco inne od tego w okresie letnim. Jesienią zielony dywan kosi się rzadziej i wyżej. Ostatnie koszenie jest wykonywane zazwyczaj na przełomie października i listopada. W tym celu używa się kosiarek spalinowych lub elektrycznych. Natomiast jeśli powierzchnia jest duża, również traktorów ogrodowych przystosowanych do koszenia trawy. Trudno dostępne miejsca pomoże wykosić kosa spalinowa albo nożyce ogrodowe. Osoby zainteresowane najmem kosiarek powinny liczyć się z cenami na poziomie ok. 50 zł za dobę za kosiarkę elektryczną i spalinową, czy ok. 200 zł za dobę z kaucją ok. 300 zł za traktorek ogrodowy przeznaczony do koszenia.

Porządkując ogród, nie należy zapominać o wygrabianiu liści. Ten zabieg pielęgnacyjny można wykonać, używając grabi lub odkurzacza ogrodowego z funkcją dmuchawy. Przy pomocy tego przyrządu liście można usunąć na 2 sposoby: zgarniając je w jedno miejsce dmuchawą lub zebrać w specjalny worek poprzez użycie odkurzacza. Dostępne są też zwykłe dmuchawy. Koszt najmu takiego sprzętu zaczyna się już od 20 zł za dobę. Ponadto warto pamiętać o usuwaniu zanieczyszczeń z rynien. Na rynku są dostępne specjalne urządzenia do ich czyszczenia. Czynność ta spowoduje, że rynna będzie miała lepszą przepustowość, a dodatkowo liście nie będą się rozkładać i gnić, powodując korozję.

Cięcie i ściółkowanie

Początek jesieni to dobra pora na przycinanie pędów roślin. W październiku można podcinać pędy malin, nawet tuż po posadzeniu, do długości 25 cm. Pozostałe gatunki krzewów owocowych podcinamy na wiosnę. Ponadto jesiennej pielęgnacji wymagają żywopłoty. Powinny być one cięte ponownie właśnie w październiku. Ten zabieg jest wykonywany, by usuwać wtórny przyrost, który powstał po letnim strzyżeniu. Oprócz tego przycina się także drzewa. Do tej czynności przydadzą się naostrzone sekatory – gdy wycinamy cienkie gałęzie, nożyce spalinowe bądź elektryczne czy pilarki – do grubszych pędów, a także drabina, kiedy nie dosięgamy gałęzi, które musimy ściąć, a nie mamy odpowiedniego sprzętu. Ceny najmu sekatorów do żywopłotu oscylują w okolicach 50 zł za dobę, pilarka na wysięgniku to koszt ok. 30 zł za dobę, natomiast nożyce spalinowe można mieć za ok. 80 zł za dobę.

Przeczytaj także:  Brakuje ci miejsca? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

Ponadto urządzeniem znacząco ułatwiającym prace porządkowe w ogrodzie jest rozdrabniarka do gałęzi. Tym urządzeniem bez problemu rozdrobnimy do postaci trocin wszelkie gałęzie po przycinaniu drzewek i krzewów. Koszty wynajmu rozpoczynają się od ok. 150 zł za dobę. Można by rzec, iż takie gałęzie można spalić, jednak to całkowicie nieopłacalne. Materiał powstały w wyniku rozdrabniania możemy wykorzystać m.in. do ściółkowania. Ściółkowanie przeciwdziała nadmiernemu wysychaniu oraz nagrzewaniu się gleby, co przyczynia się do zmniejszania parowania wody. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest ograniczenie rozwoju nielubianych chwastów. Co najważniejsze w okresie jesienno-zimowym, dodatkowa warstwa ściółki chroni korzenie przed chłodem. Kiedy do wykonywania tej czynności wybierzemy materiał organiczny – trociny z rozdrabniania wcześniej ściętych gałęzi, korę lub słomę, to ulega on stopniowemu rozkładowi, który wzbogaca podłoże w substancje odżywcze, poprawiając strukturę gleby.

Opryski

W okresie jesienno – zimowym warto także wykonać opryski. Chronią one drzewa i krzewy przed szkodnikami, których na pierwszy rzut oka nie widać, a w momencie, gdy zaatakują roślinę, zaraża ona również inne okazy w jej sąsiedztwie. Chorobami, na które narażona jest zieleń ogrodowa, są m.in.: rdza jałowcowo – gruszowa, rdza szara, mączniak, przędziorki, plamistość czy fuzarioza. W związku z różnorodnością chorób warto zastosować opryski, ponieważ naturalne metody walki ze szkodnikami nie są w stu procentach skuteczne. Roztwór chemiczny rozcieńcza się w odpowiednich proporcjach z wodą i pryska roślinność specjalnymi opryskiwaczami. Opryskiwacz można wynająć za ok. 40 zł za dobę.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o