Kraków bezkonkurencyjny w regionach pod względem wynajmu powierzchni biurowych

0
1327
Kraków

Prawie połowa biur wynajmowanych w dużych miastach regionalnych w kraju trafia do najemców w stolicy małopolski.

W Krakowie zakontraktowanych zostało 140 tys. mkw biur z ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowych w największych ośrodkach biznesowych poza Warszawą, które zostały wynajęte w I połowie br. Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu miały największy udział w wysokim popycie na przestrzenie biurowe w Krakowie. Ponadto najemcy z segmentu powierzchni elastycznych zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie. W pierwszym półroczu podpisali oni umowy na około 13 tys. mkw. powierzchni biurowych, co wygenerowało 10 proc. popytu.

W parze z popytem idzie niespotykana dotychczas podaż. Mateusz Strzelecki, Partner i Head of Regional Markets w Walter Herz, komentuje: „W pierwszym półroczu tego roku w Krakowie oddanych zostało kilkanaście obiektów, dzięki czemu na rynek trafiło łącznie prawie 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. To więcej niż przybyło w tym czasie nawet na największym w kraju rynku warszawskim”.

Potencjał stolicy Małopolski

W I połowie 2019 r. ukończono takie inwestycje jak m.in.: V Officers (21,6 tys. mkw.), Mogilska Office (12,5 mkw.) czy budynek B1 w Fabryczna  Office Park (13,5 tys. mkw.). Deweloperzy są zmotywowani do intensywniejszych działań przez duży popyt inwestorów na powierzchnie biurowe w Krakowie. W mieście powstaje obecnie około 270 tys. mkw. biur. Według Mateusza Strzeleckiego pod tym względem Kraków jest absolutnym liderem na tle rynków regionalnych. Na dzień dzisiejszy zaplecze biurowe miasta to około 1,36 mln mkw. powierzchni. Przewidywania analityków wskazują, że do końca br. te zasoby wzrosną o następne 75 tys. mkw.

Stabilny outsourcing w Krakowie

Kraków jest wiodącą polską oraz światową lokalizacją dla przedsiębiorstw z sektora BPO/SSC i branży nowych technologii. Istniejące centra świadczące nowoczesne usługi dla biznesu rozwijają się oraz powstają nowe, stąd też rekordowo wysoki popyt na powierzchnie biurowe. Firmy z tego sektora w zeszłym roku zakontraktowały w kraju ¼ wynajętej powierzchni biurowej, czyli 400 tys. mkw.

Przeczytaj także:  Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku przenosi III Wydział Ksiąg Wieczystych do Pomerania Office Park

Z danych Walter Herz wynika, że: „W miastach regionalnych, poza Warszawą centra obsługi biznesu wygenerowały w 2018 roku przeszło połowę całkowitego popytu na powierzchnię biurową. W pierwszym półroczu tego roku do najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w największych ośrodkach biznesowych w naszym kraju trafiło natomiast prawie 190 tys. mkw. biur. Prawie 60 proc. powierzchni z 3 mln mkw. biur zajmowanych obecnie przez sektor BPO/SSC w Polsce przypada na Kraków. Miasto oferuje inwestorom z tej branży dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz relatywnie niskie koszty pracy i najmu powierzchni biurowej w porównaniu, zarówno z Warszawą, jak i rynkami Europy Zachodniej”.

Pre – let coraz bardziej popularny

Na dzień dzisiejszy firmy chętnie przenoszą swoje siedziby do stolicy Małopolski, w lokalizacje położone blisko centrum. Popularnością wśród najemców cieszą się także budynki położone w okolicy ronda Mogilskiego. Jak podają doradcy Walter Herz: „Współczynnik powierzchni niewynajętej sięga aktualnie w Krakowie 10 proc. Ograniczona dostępność gotowych powierzchni powoduje, że znacznie więcej niż wcześniej nowych umów zawieranych jest teraz w formie pre-let, nawet na wczesnych etapach realizacji inwestycji”.

Wywoławcze stawki czynszowe w mieście kształtują się na poziomie 13,0 – 15,5 euro/mkw./m-c., natomiast poza Krakowem w przedziale 9,5 – 14 euro/mkw. Istnieje możliwość negocjacji budżetów na wykończenie lokali w niektórych przypadkach lub też uzyskanie wakacji czynszowych na dany okres. W wyniku tego czynsze efektywne są niższe.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o