Mercedes-Benz zaprezentował elektryczny pojazd koncepcyjny Vision EQS

0
14814
Mercedes-Benz Vision EQS

W trakcie IAA 2019 we Frankfurcie Mercedes-Benz przedstawił pojazd koncepcyjny Vision EQS. Samochód jest zapowiedzią przyszłych wcieleń dużych luksusowych limuzyn na prąd oraz rozwija wizję „elektrodesignu”. Jest to także deklaracja odnośnie do dalszej przyszłości aut wysokiej klasy i samodzielnej jazdy.

„Elektryczny” design

Sylwetka modelu Vision EQS tworzy tzw. jeden łuk. Linie nadwozia mają sprawiać wrażenie harmonii. Pas świetlny rozdziela odcienie karoserii. W aucie zastosowano 24-calowe obręcze kół. Projekt wnętrza Vision EQS był inspirowany luksusowymi jachtami. Deska rozdzielcza jest połączona z nadwoziem poprzez górne elementy wykończenia. Kokpit przypomina pokład łodzi. Mercedes-Benz systematycznie modernizuje korzystanie z materiałów ekologicznych – wykorzystuje zarówno okładziny tradycyjne, jak i te zaawansowane technologicznie. Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego: „Wysokiej jakości mikrofibra DINAMICA w kolorze krystalicznej bieli, wykonana z przetworzonych butelek PET, spotyka się tu z wykończeniami z drewna klonowego oraz syntetyczną skórą o fakturze podobnej do skóry nappa. Do pokrycia podsufitki wykorzystano specjalną, wysokiej jakości tkaninę z dodatkiem przetworzonego plastiku „oceanicznego”.

Specyfikacja Vision EQS

Pojazd posiada elektryczny napęd na wszystkie koła i zmienny rozkład momentu obrotowego. Akumulator jest zamontowany w podłodze pomiędzy osiami. Silnik o mocy 350 kW i momencie obrotowym o wartości ok. 760 Nm pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w mniej niż 4,5 sek. Prototyp charakteryzuje również wysoka efektywność energetyczna. Pojazd oferuje zasięg do 700 km w cyklu WLTP. Przy założeniu mocy ładowania na poziomie 350 kW, ładowanie akumulatora do 80 proc. trwa niecałe 20 min.

W komunikacie prasowym Mercedes-Benz podkreśla kierunek rozwoju i zaznacza, że: „Wszystko się zmienia. I zawsze tak było, bo mobilność wymaga postępu technicznego. „Najpierw poruszać świat” – oto główny cel naszej pracy w Mercedes-Benz i nasza motywacja. Oznacza dążenie do czegoś więcej niż to, co jest osiągalne wprost. Ten pionierski duch jest częścią DNA marki spod znaku trójramiennej gwiazdy, a więc i kamieniem węgielnym nowej, zrównoważonej strategii biznesowej. Pojazd koncepcyjny Vision EQS to spojrzenie w przyszłość Mercedes-Benz. Ponieważ dwie rzeczy są ponadczasowe: potrzeba mobilności i potrzeba luksusu. Plus wewnętrzna niepewność co do tego, co będzie dalej. Vision EQS jest pierwszym kamieniem milowym na drodze do mobilności jutra neutralnej pod względem emisji CO2. Mercedes-Benz zawsze był symbolem technicznych innowacji, odpowiedzialności i fascynacji”. Prezentując model Vision EQS, koncern deklaruje działania na rzecz dalszej przyszłości wysokiej klasy pojazdów i samochodów samodzielnej jazdy.

Przeczytaj także:  Mitsubishi Motors wprowadziło na rynek autorski system DENDO Drive House
avatar
  Obserwuj  
Informuj o