Na rynek nieruchomości Europy Środkowo – Wschodniej napływa kapitał zagraniczny

0
227
rynek nieruchomości kapitał zagraniczny

Firmy Colliers International, Skanska i Dentos przygotowały raport „CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities”, z którego wynika, iż tempo rozwoju rynku w regionie powinno się utrzymywać w przyszłości. Popyt na nowe inwestycje napędzają znakomite wyniki gospodarcze miast Europy Środkowo – Wschodniej i dobra koniunktura.

Zasoby dostępne na rynku nieruchomości wzrastają od kilku lat. Obecnie osiągnęły w regionie CEE poziom 21,8 mln mkw. Według autorów raportu projekty, mające zostać oddane do użytku do 2021 r., powiększą pulę dostępnych przestrzeni biurowych o następne 20 proc. – do 26,5 mln mkw. W roku ubiegłym wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo – Wschodniej równała się 13,2 mln EUR, a 5 mln EUR z tej kwoty ulokowano w nieruchomościach biurowych.

W raporcie często podkreślany jest dynamiczny rozwój rynku biurowego. Jest to jeden z najważniejszych trendów, które są omawiane. Przyciąga on kapitał zagraniczny z różnych źródeł na bezprecedensową skalę. Od 2013 r. region CEE był odpowiedzialny za mniej niż 3 proc. całkowitego kapitału, który lokowany był przez azjatyckich inwestorów poza Azją. Aktualnie wartość ta wzrosła do 9,5 proc. w Europie Środkowo – Wschodniej i do 14,5 proc. w całej Europie. Od 2013 r. wartość całkowita azjatyckiego kapitału wynosi 7,7 mld EUR w regionie CEE.

Adrian Karczewicz, dyr. ds. transakcji w biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, komentuje: „Jako największy deweloper przestrzeni biurowej w regionie przyglądamy się napływowi zagranicznych inwestorów z wielkim zainteresowaniem. Szczególnie dotyczy to inwestorów z Azji, poszukujących zasobów biurowych na rynkach CEE. W 2018 r. dokonaliśmy pierwszej transakcji z inwestorem z Filipin, a w tym roku pierwszej bezpośredniej transakcji z funduszami koreańskimi w Budapeszcie. Koreańscy inwestorzy często inwestują także na rynkach europejskich za pośrednictwem firm zarządzających aktywami, takich jak CBRE GI, która była stroną naszej transakcji w Pradze. Największą i główną grupą inwestorów poszukujących zasobów klasy A z segmentu prime w naszym regionie byli tradycyjnie Europejczycy, głównie Niemcy. Sytuację tę zmienia napływ nowych graczy, szczególnie z Korei Południowej, którzy stają się coraz bardziej aktywni na rynkach CEE. Wiedzą, że w tym regionie mogą znaleźć najlepsze w swojej klasie, najnowocześniejsze obiekty biurowe oraz osiągnąć większe zwroty z inwestycji”.

Najnowsze dane potwierdzają ten trend. W gronie najbardziej aktywnych inwestorów są przedstawiciele Korei Południowej według danych z dokumentu CEE. Odgrywają oni coraz większą rolę na rynku nieruchomości komercyjnych. W I poł br. firmy z tego kraju zainwestowały w regionie ponad 1 bln EUR, tzn. więcej niż inwestorzy z Niemiec.

Przeczytaj także:  EY nowym najemcą kompleksu biurowego Imagine w Łodzi

David Dixon, partner w kancelarii Dentons w Warszawie specjalizujący się w międzynarodowych transakcjach na rynku nieruchomości, tłumaczy: „W zeszłym roku inwestorzy z Azji wyraźnie zaznaczyli swoją obecność na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Dotyczy to szczególnie kapitału południowokoreańskiego. Również silnie reprezentowany jest kapitał singapurski, a Chińczycy, choć musieli nieco ograniczyć swoją aktywność w następstwie wojny handlowej z USA, wciąż zmierzają do realizacji swojej polityki „Pas i szlak”, która zapowiada się obiecująco z punktu widzenia przyszłych inwestycji. Korzystny kurs wymiany walut oraz większe zyski w regionie CEE, w połączeniu z dostępnością obiektów biurowych najwyższej klasy, a także z rozwojem logistycznym, powinny w najbliższych miesiącach w dalszym ciągu motywować azjatyckich inwestorów do lokowania kapitału w regionie”.

W dokumencie zwrócono jeszcze uwagę na rozwój miast regionu, które przeszły dogłębną transformację gospodarczo – społeczną. Luke Dawson, dyr. zarządzający i kierownik ds. rynków kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej, stwierdza: „Ci z nas, którzy mieszkają i pracują w Europie Środkowo-Wschodniej obserwują od ponad dekady niezaprzeczalny i inspirujący rozwój głównych miast regionu. Znacząco poprawiła się jakość życia, wartość inwestycji krajowych i międzynarodowych rośnie w rekordowym tempie, a nasze gospodarki stały się zdywersyfikowane i zorientowane na przyszłość. Rynek nieruchomości przechodzi proces globalizacji, a my chcieliśmy przedstawić fakty oraz dane przemawiające zarówno za postępującą ewolucją tutejszych miast, jak i za pojawiającymi się w związku z tym możliwościami. Międzynarodowi inwestorzy coraz częściej podejmują decyzje inwestycyjne, porównując nowe możliwości z posiadaną już wiedzą. Omawiając kluczowe elementy decydujące o atrakcyjności miasta pod względem inwestycji w porównaniu z podobnymi lokalizacjami, w raporcie podkreślono nie tylko różnice pomiędzy kluczowymi miastami regionu CEE, ale także porównano je z ich europejskimi odpowiednikami o ugruntowanej pozycji. Uważamy, że region daje największe możliwości stabilnego rozwoju w całej Europie, za czym wyraźnie przemawiają dowody”.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o