Nextbike podsumowuje wynajem rowerów miejskich w 2019 r.

0
329
wynajem rowerów miejskich

Nextbike Polska podsumował wynajem rowerów miejskich w tym roku. Użytkownicy dokonali 13 mln wypożyczeń. Od uruchomienia pierwszego systemu roweru miejskiego w 2011 r., liczba wypożyczeń wyniosła 55 mln.

Firma Nextbike Polska podliczyła wypożyczenia w br. Według danych użytkownicy dokonali 13 mln wypożyczeń w br. Statystycznie, co 3 mieszkaniec samorządu, gdzie są rowery miejskie, skorzystał chociaż raz w tym roku z publicznego jednośladu. Paweł Orłowski, prezes Zarządu Nextbike Polska, komentuje: „Rowerzyści miejscy rosną w siłę. Potwierdzają to nasze statystyki z całej Polski”. Liczba wypożyczeń (13 mln) przekłada się na ok. 28 mln przejechanych kilometrów. Jest to 41 tys. razy więcej, aniżeli wynosi przejazd najdłuższą polską autostradą. W ponad 70 miastach oraz gminach firma Nextbike obsługuje 44 systemy. Łącznie jest niemalże 2,3 tys. stacji we wspomnianych samorządach. Najwięcej z nich znajduje się w Obszarze Metropolitarnym Gdańsk – Gdynia – Sopot obsługiwanym przez Mevo – 660 stacji oraz w Warszawie (Veturilo) – 380 stacji.

Rosnąca popularność rowerów miejskich

Paweł Orłowski tłumaczy: „Liczba wypożyczeń świadczy o tym, że rowery miejskie dawno przestały być rekreacyjną ciekawostką, a stały się pełnoprawnym uzupełnieniem komunikacji publicznej. Cieszymy się, że coraz więcej samorządów decyduje o pozostawieniu rowerów na ulicach także w zimę. W tym roku bez przerwy będą działać w Polsce takie systemy jak Mevo, Wrocławski Rower Miejski oraz Rowerowe Łódzkie”.

Skuteczniej wykorzystać potencjał komunikacji rowerowej pozwoli wydłużenie sezonu. Ponadto warunki pogodowe sprzyjają pozostawieniu stacji oraz rowerów na ulicach. P. Orłowski dodaje: „Doświadczenia naszych partnerów pokazują, że jazda na rowerze w miesiącach zimowych jest możliwa. W Finlandii w miejscowości Turku, gdzie zarządzamy flotą, rowery miejskie jeżdżą cały rok”.

Rekordowa liczba wypożyczeń zbiegła się z 55 mln wypożyczeniem, które liczone jest od uruchomienia w czerwcu 2011 r. pierwszego systemu Nextbike w Polsce – we Wrocławiu. W kolejnym roku rowery zagościły w stolicy, Poznaniu, Białystoku i Lublinie. Aktualnie Nextbike obsługuje 70 miast i gmin, co przekłada się na zarządzanie systemami, które składają się z ponad 22 tys. rowerów.

Przeczytaj także:  Nextbike Polska udostępnia rowery w fińskim Oulu

Paweł Orłowski podsumowuje: „Jako największy krajowy operator bezobsługowych wypożyczalni pokonaliśmy przez ponad 8 lat naprawdę długą drogę, by przekonać samorządy oraz mieszkańców, że publiczne rowery to przyjazna zdrowiu i środowisku, przyszłość transportu publicznego. Jak się okazuje nie tylko podczas cieplejszych miesięcy”.

Rekordowy sezon Nextbike

Bieżący sezon jest zdecydowanie najlepszym w historii Nextbike, jeśli chodzi o zainteresowanie rowerami miejskimi oraz dynamikę ich wynajmowania. Odkąd rower wystartował po zimowej przerwie, na chwilę obecną liczba wynajmów jest większa o ponad 1 mln niż w ub. r. Wraz z liczbą wypożyczeń wzrasta grupa nowych osób, które rejestrują się w systemach. Od początku funkcjonowania systemu, czyli od 2011 r., łącznie jest 2,4 mln użytkowników, z czego 400 tys. dołączyło do tego grona na przestrzeni ostatniego półrocza.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o