Nie zawsze gips

0
715
Gips uraz leczenie orteza

Każdy z nas niejednokrotnie doznał jakiegoś rodzaju urazu kończyny.  Są to jedne z najbardziej powszechnych obrażeń ciała. Najczęściej są to skręcenia, gdzie dominują urazy stawu kolanowego czy stawu skokowo-goleniowego.

W zależności od energii urazu i siły przyłożonej do kończyny może spowodować to różne obrażenia. Uraz bezpośredni zazwyczaj wywoła stłuczenie lub złamanie. Pośredni spowoduje zwykle skręcenie czy zwichnięcie stawu, ale może również skutkować złamaniem kości.

Przyczyny i diagnostyka

Wśród przyczyn ww. urazów wymieniamy często głównie te sportowe, lecz zdecydowaną większość stanowią urazy podczas wykonywania prostych czynności w ciągu dnia, tj. podczas schodzenia po schodach, podczas chodu po nierównym chodniku lub na śliskiej powierzchni.

Lek. Kamil Kniczek wyjaśniaWiększość osób zgłaszających się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to osoby po takich właśnie obrażeniach. W placówce, po badaniu podmiotowym i przedmiotowym, wykonuje się klasyczne zdjęcie rtg. Jeśli nie doszło do złamania, to pacjent najczęściej słyszy rozpoznanie „skręcenie stawu”. Jest to uraz struktur miękkich stawu, gdzie dochodzi do chwilowej utraty kontaktu między powierzchniami stawowymi i co za tym idzie, również do rozciągnięcia tychże struktur. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia torby i więzadeł stawu. Jeśli staw posiada struktury wewnątrzstawowe np. łąkotki w kolanie, to może wtedy dojść także do ich uszkodzenia. Z kolei w zwichnięciu stawu dochodzi do stałej utraty kontaktu powierzchni stawowych danego stawu, wtedy w SOR nastawia się takie zwichnięcie.

Leczenie

Po badaniu, diagnostyce i zaopatrzeniu urazu kończyny należy okolicę po urazie zaopatrzyć w unieruchomienie. Powinno ono stanowić dobrą stabilizację w czasie gojenia i ochronę przed kolejnym obrażeniem w już osłabionej okolicy.

Jeśli doszło do złamania i zostało one zakwalifikowane do leczenia nieoperacyjnego, to kończyna jest unieruchamiana w gipsie. W SOR zazwyczaj używa się opatrunków gipsowych tradycyjnych, czyli gazy wypełnionej solami wapnia. Jako alternatywy można użyć gipsu „lekkiego”, tj. gipsu na bazie żywicy poliuretanowej. Jeszcze inną alternatywę stanowi sprzęt zaopatrzenia ortopedycznego, czyli np.  ortezy stawów tłumaczy Lek. Kamil Kniczek.

Można ich użyć jako zaopatrzenia złamania w przypadku pewnych złamań nieprzemieszczonych, np. złamań obojczyka, w obrębie bliższego końca k. ramiennej, trzonu k. ramiennej (tu użyjemy tzw. kamizelki ortopedycznej), złamań kości palców ręki (orteza palca). Również po nastawieniu zwichnięć, np.  zwichnięciu stawu ramiennego użyjemy kamizelki ortopedycznej jako alternatywy od opatrunku gipsowego.

Przeczytaj także:  CBRE poprowadzi zajęcia z zarządzania nieruchomościami w SGH

Przeznaczenie ortez

Pomimo ww.  uszkodzeń narządu ruchu, które można leczyć w ortezach, sprzęt ten jest głównie używany w przypadku skręceń stawów. Nie będą tak uciążliwe dla chorego, jak gips. Chociażby po urazie stawu skokowo goleniowego orteza będzie stanowiła doskonałą ochronę i stworzy bardzo dobre warunki do gojenia więzadeł stawu, a więzadła będą potrzebowały 2-3 miesięcy na gojenie i przebudowę swoich włókien kolagenowych. Poza tym w tym przypadku stosując ortezę, pozwalamy choremu na częściowe lub pełne obciążanie kończyny. Chory po kilku dniach, kiedy ból i obrzęk pourazowy częściowo minie, może wrócić do prostych prac.

Podobnie w przypadku skręceń stawu kolanowego zaopatrzenie w ortezę kolana to dobre wyjście. Jeżeli dochodzi do częściowego uszkodzenia jednego z więzadeł pobocznych, to orteza zawiasowa pozwoli na obciążanie kończyny, pewien zakres ruchu stawu i nie zaburzy gojenia więzadła. Poza tym ortezy kolana są często stosowane po operacjach w obrębie tego stawu – zabiegach zespoleń złamań kości, operacjach artroskopowych, osteotomiach.

Skręcenia innych stawów, niektóre uszkodzenia aparatu wyprostnego palców ręki również można leczyć przy pomocy ortez z oczekiwanym dobrym wynikiem. W przypadku zmian przeciążeniowych, typu łokieć tenisisty czy golfisty, użyjemy ortez łokcia (EO), które odciążą przyczepy mięśniowe w okolicy stawu. Do ortez zalicza się również ortezy tułowia (gorsety stabilizujące złamania kręgosłupa, gorsety korekcyjne w leczeniu skrzywień kręgosłupa, sznurówki ortopedyczne, kołnierze odcinka szyjnego), ortezy kończyn dolnych do leczenia zaburzeń rozwojowych czy chorób nabytych stawu biodrowego.

Pacjent ortopedyczny czy to w przypadku ostrym, czy planowym, nie zawsze musi być „skazany” na leczenie w niewygodnym gipsie. O ile jest to możliwe, można uniknąć unieruchomienia gipsowego i użyć ortezy. Jest to wygodniejsze dla chorego, pozwala na bardziej komfortowy przebieg leczenia, przyśpieszy postępy w późniejszej rehabilitacji, ale coś za coś – orteza wymaga odpowiedzialności od samego pacjenta. Ciągłe zdejmowanie ortezy, niestosowanie się do zaleceń lekarskich zniweczy oczekiwany dobry wynik leczenia i ostatecznie wydłuży proces terapeutycznywyjaśnia Lek. Kamil Kniczek

Przeczytaj także:  Zmiany na rynku flotowym – elektryfikacja i nowe podejście do mobilności

Lekarz Kamil Kniczek – specjalista traumatologii i narządu ruchu. Od kilku lat związany jest zawodowo z Oddziałem Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej szpitala w Kutnie.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o