Nowe przepisy uregulują poruszanie się hulajnogami elektrycznymi

0
326
Nowe przepisy uregulują poruszanie się hulajnogami elektrycznymi - OSHARE News

Popularność hulajnóg elektrycznych oraz dotychczasowy brak przepisów regulujących ich poruszanie się po mieście spowodowały prace nad zmianą prawa.

Aktualne przepisy krajowe nie regulują sposobu poruszania się po mieście z wykorzystaniem hulajnóg elektrycznych, deskorolek elektrycznych, elektrycznych urządzeń samopoziomujących czy innych pojazdów o zbliżonej konstrukcji wyposażonych w napęd elektryczny. Na poziomie Unii Europejskiej również brak takich uregulowań.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało wprowadzenie regulacji, które unormują korzystanie ze wspomnianych pojazdów. W dniu 07.08.2109 ukazał się projekt ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Projekt ustawy wprowadza definicję urządzenia transportu osobistego. Zgodnie z nią, pojazd powinien posiadać napęd elektryczny, a jego prędkość musi być ograniczona konstrukcyjne do 25 km/h. Maksymalna długość urządzenia to 125 cm, szerokość 90 cm, a masa własna nie powinna przekraczać 20 kg.

Urządzenia transportu osobistego objęte zostaną definicją roweru. Użytkownik zyska możliwość korzystania z infrastruktury przeznaczonej dla rowerów, a jednocześnie będzie musiał posiadać odpowiednie uprawnienia do kierowania nimi (np. kartę rowerową).

Osoby poniżej 10 roku życia nie będą mogły korzystać z tego typu urządzeń.

Projekt zabrania używania na drodze publicznej urządzeń elektrycznych innych niż określone w definicji. Ponadto, przewidywane są kary administracyjne dla podmiotów świadczących sprzedaż lub wypożyczanie pojazdów, które nie spełniają powyższych wymagań.

Przeczytaj także:  Wynajem hulajnóg elektrycznych. Jak, gdzie, za ile?
avatar
  Obserwuj  
Informuj o