Od pomysłu do realizacji, czyli o projektowaniu mebli

Od pomysłu do realizacji, czyli o projektowaniu mebli

Projekty sklepowe nierzadko nie spełniają oczekiwań klientów, którzy szukają wyjątkowych mebli do swoich wnętrz. Wtedy to pojawia się myśl o wybraniu się do projektanta i zaprojektowaniu mebli na wymiar, dostosowanych do własnych potrzeb. Jak przebiega proces projektowania wymarzonych mebli i jakich umiejętności wymaga od projektanta wyjaśni Katarzyna Paszylk, twórczyni i koordynator działań w Szkole Projektowania i Inicjatyw Twórczych Kappa.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz, OSHARE News: Jak projektuje się meble? Od czego należy zacząć i jaką trzeba posiadać wiedzę?

Katarzyna Paszylk, Kappa: Projektowanie mebli zaczynamy od znajomości zasad ergonomii, antropometrii (wymiarów ciała ludzkiego), rozpoznania potrzeb klienta (indywidulanego lub średnich wymiarów antropometrycznych danej grupy docelowej, np. dzieci w wieku 5-7 lat). Należy znać także materiały z jakich powstają meble, ich wytrzymałość, możliwości techniczne, możliwą kolorystykę, strukturę jaką dany materiał może mieć itd. Warto także orientować się w stylach, trendach czy szczegółowych upodobaniach klienta do jakiego taki mebel jest kierowany.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: O czym klient powinien pamiętać podczas rozmowy z projektantem mebli? Na co należy zwrócić uwagę i jak się przygotować?

Katarzyna Paszylk: Z punktu widzenia klienta, myślę że najważniejsze jest określenie swoich potrzeb, oczekiwań i upodobań. Warto zaznaczyć czy dany mebel ma nam służyć latami, czy też mamy świadomą potrzebę tego, by spełniał swoją rolę np. tylko 2-3 lata. O resztę powinien zadbać projektant i tak poprowadzić rozmowę, by uzyskać informacje istotne dla powstania danego mebla, o których my jako klient nie mamy obowiązku wiedzieć.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Czym powinien cechować się projektant podczas rozmów z klientami?

Katarzyna Paszylk: Otwartością, empatią, znajomością wszystkich spraw, o których wspomniałam wcześniej.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Jakie umiejętności, narzędzia, programy są potrzebne przy projektowaniu mebli?

Katarzyna Paszylk: Umiejętność myślenia przestrzennego, czucia wymiarów w skali. Przyda się też umiejętność rysunku odręcznego, szkicowania w aksonometrii np. aby szybko ustalić coś z klientem czy wykonawcą, jeśli nie mamy pod ręką komputera. Programy komputerowe takie jak SketchUp, Caddekor czy Cadkuchnie są niezbędne. Dzisiaj trudno jest już wyobrazić sobie inną jakość pracy czy wizualizacji dla klienta.

Przeczytaj także:  Solaris dostarczy do Szwecji 50 kolejnych autobusów bezemisyjnych i niskoemisyjnych

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Jak przebiega proces projektowania mebli od momentu projektowania do jego stworzenia?

Katarzyna Paszylk: W przypadku mebli pod wymiar – np. kuchni czy szaf – zaczynamy od wywiadu z klientem, poznania potrzeb i oczekiwań. Następnie przeprowadza się pomiary, a potem analizy możliwości materiałowych. Stwarzamy projekt najlepiej w dwóch wariatach do wyboru. Pokazujemy je klientowi, wybieramy lub dopracowujemy wariant ostateczny. Opracowujemy projekt finalny – ze szczegółowymi wymiarami dla wykonawców, opisem kolorów i materiałów, tzw. projekt wykonawczy. Uzupełniamy go o wskazówki dla montażystów. I gotowe! Czekamy aż mebel zostanie zrobiony i wyprodukowany. Później jedziemy na montaż celem dopilnowania realizacji.

W przypadku, gdy stwarzamy mebel do produkcji seryjnej – np. stolik kawowy czy fotel myślę, że proces powinien wyglądać następująco: analiza potrzeb rynkowych, może myć oparta o metodę design thinking, projekt (szkic, model komputerowy, dobór materiałów), prototyp (wykonany w skali 1:1 z założonych w projekcie materiałów), korekta prototypu – jeśli okaże się, że coś pęka czy odpada, powstaje skorygowany prototyp, który możemy poddać testom w działaniu np. grupie chętnych użytkowników. Dalej wyciąga się wnioski, następuje analiza, ewentualna korekta, wdrożenie do produkcji serii próbnej np. 100 szt., analiza rynku – zwroty , reklamacje, czy mebel się przyjął? Jeśli odpowiedź jest twierdząca to produkcja już w 1000-ce sztuk.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Czy projektant sam wykonuje swoje projekty, czy są one zlecane zewnętrznym wykonawcom?

Katarzyna Paszylk: Najlepiej sam. Chyba, że jest to projektant zatrudniony np. na etacie dla dużej firmy sieciowej np. hoteli czy sklepów i zleca on projekt na bazie analizy potrzeb, samemu zajmując się jedynie koordynacją, realizacją i pilnując spójności wyglądu marki .

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Jak długo oczekuje się na projekt i ile trzeba czekać na jego realizację?

Przeczytaj także:  GreenWay ma w swojej sieci 175 ładowarek aut elektrycznych

Katarzyna Paszylk: W przypadku mebli na wymiar dla domu – kuchni czy szaf, najczęściej kilka dni. W przypadku wdrożenia na rynek nowego produktu w produkcji seryjnej, proces prototypowania, wniosków i korekt może zająć miesiące.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Jakie są ceny projektu i realizacji? Od czego zależą?

Katarzyna Paszylk: Ceny projektów mebli kuchennych – to koszt od 600 do 1500 zł. Ceny projektów mebli seryjnych – to już zupełnie inna sprawa… Wszystko zależy od oczekiwań odbiorcy, trudności procesu twórczego i ilości osób w zespole.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Czy każdy może projektować meble? Konieczne są odpowiednie studia, czy może wystarczą kursy?

Katarzyna Paszylk: Każdy, kto posiądzie wiedzę i umiejętności o jakich tu mówimy! Czyli absolutnym minimum są kursy i szkolenia zawodowe.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Jaki zakres obejmuje szkolenie z projektowania mebli i w jaki sposób przebiega?

Katarzyna Paszylk: Program kursu projektowania mebli składa się z zajęć wykładowych, ćwiczeń praktycznych modelarskich, rysunkowych oraz ćwiczeń przy komputerze w zakresie modelowania i projektowania brył SketchUp, Ceddekor, itp. Tematyka wykładów dotyczy trendów w zakresie ergonomii, technologii i wzornictwa w dziedzinie meblarstwa oraz zagadnień związanych z procesem projektowym, które mają rozwinąć w uczestnikach kursu umiejętności kreatywnego i samodzielnego myślenia. Ćwiczenia z rysunku mają na celu wypracowanie umiejętności opracowania graficznego powstałego pomysłu. Z kolei warsztaty komputerowe mają przygotować do projektowania mebli w kontekście wnętrza, tzn. modelowanie brył, aranżacje wnętrz.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Czy szkolenie jest bardziej nastawione na część teoretyczną, czy praktyczną?

Katarzyna Paszylk: Taką i taką, czyli nie tylko wykłady, ale także ćwiczenia rysunkowe, kreatywne prace domowe, których wyniki omawiamy razem na kursie. Ponadto zajęcia praktyczne, wizyty w studiach mebli i zakładzie produkcji mebli, itp.

Dominika Bębenista-Wojtalewicz: Jaki jest czas trwania, tryb i koszt kursu?

Katarzyna Paszylk: Kurs w Szkole Projektowania i Inicjatyw Twórczych Kappa odbywa się w trybie weekendowym i trwa 95 godzin. Grupy nie są większe niż 12 osób. Koszt kursu to 2755 zł brutto.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o