Poczta Polska, Grupa Enea i KZŁ działają na rzecz rozwoju elektromobilności

0
194
elektromobilność

Poczta Polska, Grupa Enea i Kolejowe Zakłady Łączności podpisały list intencyjny na rzecz rozwoju elektromobilności. Główne założenia podpisanego dokumentu to wspólna realizacja projektów oraz wykorzystanie szans biznesowych. Spółki zaręczyły, że będą wymieniać doświadczenia związane z eksploatacją pojazdów elektrycznych i ładowarek.

Poczta Polska jest zaangażowana w program „Elektromobilność”, toteż podpisanie listu intencyjnego wpisuje się w jego realizację. Spółka, będąca największą krajową firmą logistyczną, przygotowuje się do wprowadzenia „Stref Czystego Transportu”. Ma to skutkować ograniczeniem emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych, m.in.: tlenków azotu i pyłów czy zmniejszeniem ruchu samochodowego.

Paweł Przychodzeń, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. logistyki, komentuje: „Poczta Polska współpracuje z firmami i instytucjami, które działają na rzecz elektromobilności. Chcemy dzielić się doświadczeniami i wspólnie wypracowywać rozwiązania, które pomogą we wdrażaniu i eksploatacji w naszej flocie aut nisko- i zeroemisyjnych. Zależy nam, aby transport przesyłek pocztowych był w coraz większym stopniu ekologiczny. Chcemy razem z naszymi partnerami skoncentrować się na rozwoju infrastruktury wspomagającej elektromobilność, choćby poprzez montaż ładowarek w naszych sortowniach i przy placówkach pocztowych”.

Auta elektryczne w służbie Poczty Polskiej

Po przeprowadzeniu największych w Polsce testów samochodów elektrycznych w ub. r., zapadła decyzja dotycząca wynajmu tego typu pojazdów. Pierwsze auta elektryczne, które mają obsługiwać transport przesyłek, dołączą do floty pocztowej w przyszłym miesiącu. Ich dopuszczalna masa całkowita ma wynosić do 3,5 t, a ładowność do 800 kg.

Grupa Enea bierze czynny udział w działaniach co do budowy oraz rozwoju infrastruktury e-mobility w Polsce. Aby móc wykorzystywać pojazdy elektryczne na dużą skalę, potrzebne jest stworzenie odpowiedniego ekosystemu. Chodzi tu o sieci elektryczne i podłączone do nich punkty ładowania aut elektrycznych. List intencyjny jest częścią Programu Elektromobilności w Grupie Enea.

Mirosław Kowali, prezes Enei, tłumaczy: „Grupa Enea wpisuje się w aktualne trendy rozwojowe obszaru elektromobilności i aktywnie uczestniczy w budowie ekosystemu dla e-aut, który otwiera możliwości tworzenia nowych linii biznesowych dla koncernów energetycznych. Zapoczątkowana dziś współpraca z Pocztą Polską jeat zgodna ze strategicznymi planami rozwojowymi Enei w tym obszarze. Liczymy na wymianę doświadczeń, a także budowanie synergii, co pozwoli nam na wykorzystanie szans biznesowych na dynamicznie rozwijającym się rynku e-mobility”.

Ładowarki do samochodów elektrycznych „ecoMoto”

Dokument został podpisany między Pocztą Polską a Eneą S.A. (sprzedawca energii) i Eneą Serwis, która to w zakresie elektromobilności współpracuje z KZŁ – producentem „ecoMoto”, czyli polskich ładowarek do aut elektrycznych.

Sławomir Szczot, wiceprezes ds. rozwoju w Enei Serwis, zaznacza: „Enea Serwis posiada doświadczenie w kompleksowym montażu i serwisie stacji ładowania samochodów elektrycznych. Prowadzimy również audyty i prace projektowe związane z tworzeniem optymalnej sieci punktów ładowania. Nasze cenne kompetencje wykorzystamy przy współpracy z Pocztą Polską. Jesteśmy przekonani, że wzajemna współpraca w przyszłości zapewni znaczny wzrost dostępności punktów ładowania”.

Stacje ładowania ecoMoto, które przygotowano na potrzeby Poczty Polskiej, są zaawansowanymi oraz innowacyjnymi urządzeniami, spełniającymi wszelkie wymogi ustawy o elektromobilności. Posiadają one certyfikat zgodności z normami branżowymi, a także zostały niedawno odznaczone Medalem Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Każda ze stacji ecoMoto ma dwa gniazda ładowania o mocy 22kW i system zabezpieczeń. Ponadto jest łatwa w obsłudze i intuicyjna. Aby ją uruchomić, użytkownik nie potrzebuje specjalnej karty, rejestracja w systemie również nie jest wymagana.

Przeczytaj także:  Wzrosła liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach

Krzysztof Magierowski, prezes zarządu KZŁ Bydgoszcz, nadmienia: „Podpisywane dzisiaj porozumienie to kolejny istotny krok w kierunku rozwoju elektromobilności w Polsce. Wraz z naszymi Partnerami z Poczty Polskiej i Grupy Enea  będziemy nie tylko rozwijać infrastrukturę ładowania dla Poczty Polskiej, ale również edukować i promować elektromobilność”.

Obserwowany jest trend, iż w spółkach kurierskich oraz pocztowych coraz częściej wykorzystywana jest flota aut elektrycznych. Co za tym idzie, rynek ten staje się jednym z kół zamachowych przemysłu samochodowego w dziedzinie pojazdów elektrycznych. Auta tego typu wykorzystywane są przez m.in.: Deutsche Post DHL w Niemczech, Grupa La Poste we Francji czy Royal Mail w Wielkiej Brytanii.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o