Popyt na warszawskie nieruchomości biurowe stale rośnie

0
207
Popyt na warszawskie nieruchomości biurowe

Na stołecznym rynku biurowym od lipca do września odnotowano rekordowy popyt. Zamknął on się na poziomie 284 tys. mkw. Oznacza to, że od początku br. wynajęto niemalże 700 tys. mkw.

Firma doradcza JLL podsumowała warszawski rynek biurowy z końcem III kw. br. Odnotowano rekordowy popyt na omawianym rynku, przy jednoczesnym sukcesywnie spadającym współczynniku pustostanów. Co więcej, firmy częściej decydują się na umowy przednajmu.

Rekordowy popyt pod każdym względem

Łukasz Dziedzic, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa JLL, komentuje: „Rok 2019 już teraz jest pełen rekordów. Trzeci kwartał odznaczał się historycznie najwyższym popytem – firmy podpisały umowy najmu na 284 000 mkw., co przełożyło się na świetny wynik pierwszych trzech kwartałów. Łącznie od początku roku wynajęto prawie 690 000 mkw. powierzchni. Do tej pory zawarto też aż jedenaście transakcji najmu przekraczających 10 000 mkw., z czego dwie opiewały na ponad 40 000 mkw. Warszawa po raz kolejny potwierdza tym samym swoją siłę gospodarczą i pozycję biurowego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Przednajem mBank w Mennica Legacy Tower na 46 tys. mkw. był największą umową tego roku, a także historycznie największą na polskim rynku. Następną spektakularną transakcją było odnowienie umowy najmu Orange Polska w Miasteczku Orange na prawie 45 tys. mkw. Odnowienie najmu T-Mobile na ponad 27 tys. mkw. na Mokotowie w budynku Marynarska 12 zamyka pierwszą trójkę. Eksperci JLL zwracają uwagę, że interesującym zjawiskiem jest aktywny wzrost wolumenu przednajmów. Do wzięcia pod uwagę obiektów w budowie, skłania firmy malejąca dostępność opcji najmu w już istniejących obiektach. W porównaniu z całym rokiem 2018 nastąpił 23 proc. wzrost tego typu najmów tylko w pierwszych trzech kwartałach br. Rynek wzbogacił się o 184 tys. mkw. powierzchni na wynajem, na które podpisano umowy przednajmu. Największą popularnością cieszyło się centrum miasta, gdzie wynajęto blisko 211 tys. mkw. Drugie miejsce zajął Mokotów, a obszar alei Jerozolimskich uplasował się na trzeciej pozycji.

Przeczytaj także:  W 2020 r. w Warszawie otworzy się pięć największych biurowców

Urozmaicenie podaży dzięki flexom

Aktywność deweloperów komercyjnych napędza wysoki popyt na biura. Od początku roku oddano do użytku ok. 142 tys. mkw. powierzchni biurowych w 15 obiektach. Aktualnie w budowie znajduje się ok. 790 tys. mkw. biur w ramach inwestycji, które zostaną ukończone do 2022 r. Warto zaznaczyć, iż ok. 40 proc. tego wolumenu jest już zabezpieczone umowami przednajmu.

Adam Lis, Doradca ds. Elastycznych Rozwiązań Biurowych JLL, nadmienia: „Zmianom po stronie podażowej towarzyszy coraz większe zainteresowanie elastycznymi powierzchniami do pracy – zarówno po stronie mniejszych firm i start-upów, jak i międzynarodowych korporacji. Tego typu rozwiązania biurowe i rewolucja jaką wywołują, wzbogacają rynek tradycyjnego najmu i stwarzają nowe możliwości dla najemców. Z kolei rosnące zainteresowanie z ich strony sprawia, że operatorzy biur flex mogą zaliczyć ten rok do szczególnie intensywnych. W 2019 rynek wzbogaci się łącznie o 50 000 mkw. nowych centrów – część z nich już otwarto, a część zostanie oddanych do końca roku. Największym z nich będzie WeWork w kompleksie Mennica Legacy”.

Sukces komercyjny nowych projektów, w połączeniu ze wzrastającą popularnością rewitalizacji oraz zmiany funkcji obiektów, prowadzą do zmiany struktury rynku.

Łukasz Dziedzic dodaje: „Warszawa potrzebuje wielofunkcyjnych, świetnie skomunikowanych dzielnic, które będą odpowiednie nie tylko do pracy, ale i życia. To wymagania nie tylko współczesnych metropolii, ale i mieszkańców. W tym kierunku zmierza między innymi warszawski Mokotów, gdzie Echo Investment podjęło decyzję o zakupie części kompleksu biurowego Empark i przekształceniu jego funkcji na mieszkaniową. To jeden z przykładów długoterminowej wizji rozwoju Warszawy”.

Czynsze i pustostany

Współczynnik pustostanów obniżył się do 8,2 proc. w Warszawie. W strefach centralnych wynosił 5,5 proc., a poza nimi 10 proc. Jest to spadek o 1,8 p.p. rdr. Niski wakat przekłada się na ograniczony dostęp opcji najmu w istniejących budynkach, zwłaszcza w strefach centralnych, co powoduje wzrost poziomu przednajmów. Firmy mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej przestrzeni w zakończonych inwestycjach.

Przeczytaj także:  Tomasz Lewandowski dołącza do JLL

W centralnych częściach miasta wzrosły najwyższe czynsze transakcyjne przez wzgląd na wysoki popyt, rosnące koszty budowy oraz niski wskaźnik pustostanów. Dla najlepszych nieruchomości czynsze w centrum plasują się na poziomie między 17 a 24 EUR/mkw/m-c., a poza nimi od 11 do 15 EUR/mkw/m-c.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o