Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę największej inwestycji w Trójmieście

0
6671
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wdraża budowę nowoczesnej inwestycji biznesowej tuż przy samym lotnisku. Będzie to kompleks siedmiu budynków, które połączą zarówno funkcje biurowe, usługowe, gastronomiczne, jak i hotelowe.

W piątek 9 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano projekt Airport City Gdańsk. Każdy z siedmiu budynków otrzymał nazwę nawiązującą do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf oraz Hotel. Cała powierzchnia użytkowa to około 120 tys. m. kw., natomiast najmu to około 100 tys. m. kw. Wprowadzona zostanie całodobowa ochrona i inteligentny system zarządzania. Cała inwestycja zostanie poparta certyfikatem Leed Gold, co oznacza, że będzie energooszczędna. Kompleks będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, tak by mogły swobodnie dostać się do środka. Powstaną również udogodnienia związane z przemieszczaniem się. Na terenie obiektu znajdą się stacje ładowania pojazdów elektrycznych i rowerów Mevo. Planowane jest stworzenie strefy sportu i rekreacji z udogodnieniami dla rowerzystów. Twórcy chcą również przyczynić się do poprawy kondycji terenów zielonych – wokół obiektu zostaną posadzone trawy, rośliny ozdobne i kwiaty. Ciekawostką są liczne tarasy widokowe, które zostaną umieszczone na dachach budynków. Planowany jest też ogród warzywny.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Źródło: Mat. pras. JLL

Jako pierwszy powstanie sześciopiętrowy budynek Alpha. Planowanych jest tam 197 miejsc parkingowych. Powierzchnia użytkowa wyniesie 8,5 tys. m.kw. Początek budowy przewidziany jest na IV kwartał 2019 roku, a koniec na II/III kwartał 2021 roku. Następny ma powstać budynek o nazwie Bravo.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Źródło: Mat. pras. JLL

Najwięcej powierzchni biurowych znajduje się przy głównej osi komunikacyjnej, która łączy Gdańsk, Gdynię i Sopot. Coraz częściej jednak zauważa się wzrost zainteresowania deweloperów poza obiektami Olivia Business Centre oraz Alchemia. Największą odskocznią od najpopularniejszych miejsc biznesowych mają stać się te, zlokalizowane tuż przy lotnisku. Inwestorem kompleksu jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Jest to trzecie co do wielkości lotnisko w Polsce, które planuję obsłużyć 5 mln pasażerów w 2019 roku. Budowa ma zostać pokryta ze środków własnych Portu, jak i emisji obligacji przez Pekao S.A. Koncepcja wraz z dokumentami projektowymi została przygotowana przez warszawskie biuro PIG Architekci, które zrealizowało m.in. projekty biurowca Kolonia Sielce Office Warszawa czy Berlin an der Urania Berlin. Dodatkowo są też autorem rozbudowy terminalu T2 Portu Lotniczego Gdańsk czy lotniska w Krakowie. Wynajmem powierzchni komercyjnych zajmie się spółka Jones Lang LaSalle (JLL).

Przeczytaj także:  Akademik LivinnX Kraków już otwarty
avatar
  Obserwuj  
Informuj o