Potencjał inwestycyjny Łodzi przyciąga inwestorów

Łódź inwestycje

Jak pokazują wyniki raportu „Potencjał inwestycyjny Łodzi”, miasto jest jednym z 4 najbardziej interesujących ośrodków biznesowych w Polsce. Łódź została wskazana przez 15 proc. inwestorów jako miejsce, gdzie chcieliby rozwijać swoją firmę. Miasto wyprzedziło m.in. Katowice czy Kraków. Rozwinięta infrastruktura, wysoka jakość życia i duży potencjał naukowy są magnesem dla inwestycji oraz do rozwoju biznesu.

Dokument „Potencjał inwestycyjny Łodzi” jest częścią szerszego projektu – „Business Enviroment Assessment Study”, który przygotowała firma Antal przy współpracy z Cushman & Wakefield oraz Vastint. W grupie badanych znaleźli się polscy przedsiębiorcy. Zostali oni zapytani o miejsca, w których lokowaliby najchętniej swoje inwestycje. W dokumencie wymieniono przynajmniej raz każde z miast regionalnych. Najczęściej wskazywano Warszawę, następnie Wrocław, Poznań i Łódź. Oprócz nich wymieniano także Trójmiasto, Kraków, Szczecin, Lublin oraz Katowice.

Artur Skiba, Antal, komentuje: „Łódź przechodzi pozytywną zmianę, co możemy obserwować już od kilku lat. Branże IT, badawczo-rozwojowa, zaplecze biznesu, centra usług wspólnych oraz AGD przeżywają w Łodzi prawdziwy rozkwit. Pracuje w nich już kilkadziesiąt tysięcy osób, a cały czas powstają nowe miejsca pracy. Główną przewagą konkurencyjną Łodzi jest fakt, że jest to silny ośrodek akademicki, co powoduje, że stosunkowo łatwo jest znaleźć odpowiednio wyszkolone kadry. Ponadto, bogata oferta kulturalna, nowe centra handlowe czy przedsiębiorcy, rozważający tę lokalizację pod kątem nowych inwestycji pokazują, że z roku na rok miasto staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem zarówno do pracy jak i do życia”.

Jedno z czołowych centrów naukowych w kraju

Potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników, jest największym atutem Łodzi. Ten aspekt został oceniony najwyżej przez respondentów badania (7,4/10 pkt). Zdaniem przedsiębiorców, miasto wyróżnia przede wszystkim zaplecze edukacji zawodowej, które oceniono na 8 pkt.

Program „Młodzi w Łodzi” został opracowany na rzecz współpracy z biznesem. Wspiera on rozwój kariery zawodowej młodych ludzi, zachęcając ich do wiązania swej przyszłości z Łodzią, wpierając przy tym lokalnych przedsiębiorców oraz inwestorów w pozyskaniu wysoko wykwalifikowanej kadry.

Przeczytaj także:  Chris Zeuner mianowany dyrektorem niewykonawczym w 7R

Ponadto równie wysoko oceniono lokalizację miasta, jako miejsca do życia. Łódź korzysta ze swojego potencjału kreatywnego, mając do zaoferowania wyjątkowe wydarzenia i wiele atrakcji. Stąd też osoby planujące rozwój kariery w sferze eventowej lub szeroko rozumianej kulturze, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem ofert pracy.

Transport drogowy Łodzi

Trzeci najkorzystniejszy czynnik w oczach przedsiębiorców, w odniesieniu do Łodzi to rozwinięta infrastruktura drogowa. Najlepiej oceniono wskaźnik transportu drogowego, następnie kolejowego i infrastruktury rowerowej. Na korzystną ocenę wpływa centralna lokalizacja miasta, które wraz z dobrze przygotowaną infrastrukturą, przekłada się na atrakcyjne możliwości do rozwoju biznesu,  zwłaszcza w sektorze logistyki.

Urzędy wspierają biznes

Zdaniem przedsiębiorców w Łodzi znajdują się władze przyjazne biznesowi. Miasto zostało pozytywnie ocenione pod względem zarówno łatwości komunikacji z administracją, jak i w aspekcie podejmowania nowych inicjatyw oraz projektów na rzecz biznesu.

Katarzyna Lipka-Nawrocka, Associate Director w dziale Badań i Doradztwa, komentuje: „O biznesowym potencjale Łodzi z pewnością świadczy liczba realizowanych projektów biurowych. Za niespełna dwa lata zasoby miasta powiększą się o kolejne 100 000 mkw., a już dziś wiemy, że deweloperzy mają zabezpieczone grunty pod kolejne inwestycje. Hossa może trwać nadal w rejonie ścisłego centrum, a także w okolicach Dworca Łódź Fabryczna. Z perspektywy najemcy Łódź oferuje komfortowe warunki, ponieważ firmy mogą decydować pomiędzy nowoczesnymi biurowcami a wielofunkcyjnymi obiektami jak np. Monopolis, czy Targowa 77, które powstały w wyniku rewitalizacji pofabrycznych kompleksów. Różnorodność powierzchni, a także dostępność wykwalifikowanej kadry oraz kompleksowych usług dla biznesu to z pewnością dobra wiadomość dla obecnych i przyszłych najemców zainteresowanych rozwojem w Łodzi”.

Fot. Sebastian Glapinski

avatar
  Obserwuj  
Informuj o