Praca z pasją, czyli o projektowaniu ogrodów

Praca z pasją, czyli o projektowaniu ogrodów - OSHARE News

Dla prawdziwych entuzjastów aktywności ogrodowe to czysta przyjemność. Zapaleni ogrodnicy, chcąc połączyć pracę z tym, co kochają, wybierają zawód projektanta ogrodów. To profesja, która teoretycznie nie wymaga ukończenia specjalistycznych studiów.

Myśląc o swojej przyszłości i ścieżce kształcenia w tym kierunku, na rynku są do wyboru studia na uczelniach wyższych albo specjalistyczne kursy dla projektantów ogrodów. W ofercie uczelni wyższych znajdziemy specjalizacje z zakresu architektury krajobrazu, rolnictwa czy ogrodnictwa. Studia z pewnością pomogą w zdobyciu kompleksowej wiedzy z zakresu omawianej branży i będą polecane. Chociaż oprócz studiów okazuje się istotny również zmysł artystyczny i wyczucie dobrego smaku. Katarzyna Dziemidowicz, architekt z Pracowni Architektury Krajobrazu AKANT, komentuje: Moim zdaniem, do wykonania dobrego i prawidłowo skomponowanego projektu ogrodu studia są niezbędne. Aby projektować, trzeba posiadać wiedzę z zakresu architektury i projektowania oraz typowo ogrodniczą – na temat roślin ich wymagań. Z kolei kursy, obejmujące kompleksową wiedzę z projektowania ogrodów, posiadają różne zakresy. Niektóre są nastawione jedynie na naukę programów do projektowania, inne na tworzenie koncepcji ogrodu oraz dobór roślin czy też pracę z klientem. Wszystko w zależności od potrzeb kursanta. Przykładowo Pylon Home & Garden Education proponuje kurs obejmujący zagadnienia: ogród w krajobrazie (plan, rzut, przekroje ogrodu), komponowanie przestrzeni, scenariusz i program ogrodu (ogród frontowy, taras i ganek, salon ogrodowy, kącik dla dziecka i osoby starszej, ogród zimowy i użytkowy – ziołowy, warzywny), dobór roślin (integralna część koncepcji – barwa, kształt, zapach, faktura), nawiązania historyczne we współczesnych rozwiązaniach oraz współczesne trendy w projektowaniu, zakładanie ogrodu i pielęgnacja roślin, proces przygotowania dokumentacji projektowej, prawo w ogrodzie i na posesji. Celem szkolenia jest zapoznanie kursanta z problematyką kreowania ogrodów, zarządzania oraz komponowania.

Jaką wiedzę i umiejętności powinien posiadać projektant ogrodów?

Osoba zajmująca się architekturą krajobrazu powinna mieć wiedzę na temat wymagań roślin, ich wzajemnych relacji, zmienności w czasie i przestrzeni, rodzajów gleb itd. Ponadto trzeba orientować się w tematach układania kompozycji, budowania wnętrz, materiałoznawstwa czy doboru barw. Ważne jest, aby umieć trafnie uwzględnić uwarunkowania przyrodnicze regionu, co pozwoli na odpowiedni dobór roślin czy rodzaju budulca tak, by idealnie wpisywał się w otaczający krajobraz. Inaczej rzecz ujmując – coś, co pasuje do ogrodu w wiejskim stylu, niekoniecznie sprawdzi się w mieście. Trzeba pamiętać, iż projektant nie skupia się wyłącznie na zieleni, ale musi skomponować ogród, aby dobrze współgrał z otoczeniem, bryłą domu, otaczającą przyrodą. Architektura krajobrazu powinna być konsekwentnie utrzymana. Co więcej, przydatna jest znajomość programów do projektowania. Są to m.in.: AutoCad, Sketchup, Adobe Photoshop, Corel Draw czy Gardenphilia DESIGNER. Jeśli w czasie studiów wymienione programy nie były wystarczająco omówione, zawsze można dokształcić się poprzez uczestnictwo w kursach lub poświęcić czas na internetowe tutoriale z ich obsługi, które omawiają podstawowe funkcje.

Przeczytaj także:  Wynajem inteligentnych skrzyń transportowych IoT

Dodatkowo istotne są też umiejętności miękkie. Chodzi tu o kompetencje interpersonalne, jak na przykład zadawanie odpowiednich pytań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o preferencjach klienta. Przydadzą się także zdolności perswazyjne, aby przekonać interesanta, iż niektóre z jego pomysłów nie mają szansy powodzenia, albo gdy dostrzegamy inne, trafniejsze rozwiązania. Bernard Jakubik, właściciel firmy Ogrody Bernard Jakubik, komentuje: W sytuacji, gdy widzimy, że nie dogadamy się z klientem, nie ma sensu na siłę ciągnąć współpracy. Pozyskiwanie klientów jest ważne, ale nie za wszelką cenę. Czasem lepiej zrezygnować, bo realizując projekt, który jest skazany na niepowodzenie, pozostawiamy po sobie wizytówkę, a goście klientów wcale nie muszą wiedzieć, że to nie był pomysł wykonawcy, tylko klienta, i opinia idzie w świat. B.Jakubik dodaje, że dobrze jest, gdy projektant jest teoretykiem i praktykiem, tzn. wykonuje również realizacje projektów. Wtedy ma większe wyobrażenie o cyklu życia roślin, o tym, jak zachowuje się dany rodzaj gleby, czy jak ukształtować teren pod dane wymagania. Potrafi przewidzieć pewne rzeczy na bazie doświadczenia i w fazie projektowej zapobiec ewentualnym problemom przy realizacji. Chociaż na rynku są także osoby prowadzące jedynie pracownie projektowe, a prace realizacyjne zlecają firmom wykonawczym.  

Od czego zacząć, planując ogród?

Na wstępie projektant musi poznać gust inwestora – jego preferencje, oczekiwania, potrzeby. Trzeba dowiedzieć się, jaki typ ogrodów lubi, jaki jest plan obecnego lub przyszłego domu oraz działki, w jakim budżecie trzeba się zmieścić, czy w ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta, jak dużo czasu właściciel może przeznaczyć na pielęgnację roślin itd. Znając odpowiedzi, będzie można dostosować ogród do pragnień i wyobrażeń inwestorów. Katarzyna Dziemidowicz podkreśla: Należy zgromadzić jak najwięcej informacji o naszych ulubionych roślinach, kolorach, materiałach itp. Dobrze, jeśli klient ma przygotowane zdjęcia z przykładami ogrodów, które mu się podobają, lub wręcz przeciwnie z efektem, którego nie chciałby uzyskać. Im więcej informacji klient zawrze w rozmowie, tym bardziej projekt będzie mógł dopasować się do niego i spełnić jego indywidualne upodobania. Przemyślane zaplanowanie ogrodu to podstawa. Bernard Jakubik zaznacza: Dobrze byłoby, gdyby projekt uwzględniał ergonomię użytkowania ogrodu tak, aby klient jak najmniej czasu poświęcał na pielęgnację. Po omówieniu swoich potrzeb inwestor powinien przekazać projektantowi dane techniczne w postaci map do celów projektowych lub informacyjnych, projekt zagospodarowania terenu z naniesionym budynkiem, plany instalacji, typ gleby, rzędne terenowe itd. Następnie można przejść do projektowania. Lechosław Szufel, właściciel firmy Klinika Ogrodowa, tłumaczy: Idealnym momentem na konsultację z projektantem jest okres zimowy. Wtedy jest więcej czasu na prace koncepcyjne. Chociaż sam projekt może powstać w ciągu całego roku. Jeśli chodzi o najlepszy moment, aby zabrać się za planowanie przestrzeni wokół lokum, to najlepiej zrobić to jak najwcześniej – w momencie, gdy dom jest w fazie budowy. Wtedy najtaniej i najszybciej położone zostaną instalacje wodne i oświetleniowe, ponieważ nie trzeba ingerować i modernizować istniejącej infrastruktury.

Przeczytaj także:  Solaris przyczynia się do rozwoju dróg elektrycznych

Przebieg procesu projektowania

Na prace koncepcyjne i realizacyjne trzeba poświęcić trochę czasu. Zazwyczaj potrzebne są dwa lub trzy spotkania, niekiedy więcej. Podczas pierwszego omawia się potrzeby klientów, sporządza wstępną wycenę, wykonuje się pomiary oraz zdjęcia terenu. Dlatego też najlepiej zobaczyć się w miejscu przeznaczonym pod projekt. Podczas kolejnego prezentuje się oraz szczegółowo omawia wykonane wizualizacje. Uwzględniają one rozmieszczenie i dobór roślin, projekty instalacji wodnych – system nawadniania ogrodu, odprowadzania wody oraz gromadzenia wody opadowej, projekty instalacji oświetleniowych (na przykład z wykorzystaniem systemu odnawialnych źródeł energii, jeśli inwestor ma takie życzenie) oraz pozostałą infrastrukturę. Na ostatnim spotkaniu na podstawie koncepcji powstaje projekt wykonawczy i kosztorys. Potem następuje odbiór projektu, który jest podstawą do umowy. Czas oczekiwania na projekt to od tygodnia do miesiąca w zależności od nakładu pracy pracowni. Jednak zdarzają się też sytuacje, gdzie trzeba czekać od kilku miesięcy wzwyż, jeśli podjęło się współpracę z cieszącą się powodzeniem firmą.

Wycena koncepcji oraz realizacji

Katarzyna Dziemidowicz komentuje: Cena ustalana jest indywidualnie w zależności od wielkości ogrodu, ilości elementów do zaprojektowania, np. podjazd, ogrodzenie, altana itp. Co do ceny realizacji naprawdę zależy to od wielkości ogrodu, ilości zawartych w nim elementów, wielkości roślin, zastosowanych materiałów itp. Poza tym koszty w zależności od miejscowości w Polsce są różne. Inne ceny są na Podkarpaciu, Suwalszczyźnie, w okolicach Szczecina czy w Warszawie. Bernard Jakubik zaznacza, że w Podkarpackiem ceny za projekt ok. 1 zł za m kw., a wykonanie oscyluje między 16 – 50 zł za m kw. Natomiast Lechosław Szufel, którego firma ma siedzibę w Gdańsku, dodaje: Projekt ogrodu waha się między 1500 – 10 000 zł, a realizacja może zacząć się od ceny 1000 zł i nie ma górnego limitu, jak to się mówi –  the sky is the limit.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o