Prologis Park Ruda Śląska nowym centrum operacyjnym Grupy Raben

0
183
Prologis Park Ruda Śląska Grupa Raben

Najnowsza inwestycja Prologis powstaje na Śląsku. Prologis Park Ruda Śląska ma być przeznaczona dla grupy Raben jako centrum operacyjne firmy w Polsce. Inwestycja biurowo – magazynowa o powierzchni 50 tys. mkw. ma zostać przekazana do użytku w połowie 2020 r. Jest to ponadprzeciętna transakcja na rynku śląskich nieruchomości logistycznych.

Kluczowym czynnikiem przy wyborze inwestycji dla firmy Raben była lokalizacja w centrum aglomeracji śląskiej. Przedsiębiorstwu zależało na tym, aby ulokować swoją działalność operacyjną w tym miejscu, by mocniej zaznaczyć swoją obecność w regionie. Na terenie obiektu, który zajmował będzie 50 tys. mkw. powstanie trzypiętrowe biuro o łącznej powierzchni 2 100 mkw.

Piotr Brycki, leasing manager Prologis w Polsce nadmienia: „Cieszymy się, że nasza partnerskie podejście zaowocowało tak wyjątkowym i ciekawym  projektem”. W transakcji pośredniczyła firma Colliers International. Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International, podaje: „Ściśle współpracowaliśmy z firmą Raben, aby dostarczyć ofertę w określonej lokalizacji, pamiętając o zapotrzebowaniu firmy na powierzchnie suche oraz kontrolowaną temperaturę. Jest to największa transakcja w sektorze magazynowym na terenie Śląska w tym roku”.

Skrojone na miarę

Koncept został tak zaprojektowany, aby spełnić wszystkie wymagania i zaplanowany tak, by dostarczyć wszelkich oczekiwanych funkcji. Zgodnie z powyższym, przy wjeździe do centrum logistycznego powstanie biurowiec połączony z halą wysokiego składowania (na poziomie 12,4 m). Natomiast miejsce składowania palet, które posiadać będzie specjalnie do tego celu zaprojektowane zadaszenie, ma być ulokowane na terenie o mniejszym natężeniu ruchu. Z kolei magazyn ma być przeznaczony do składowania oraz obsługi artykułów spożywczych. Zaplanowano tu oświetlenie LED i strefę kontrolowanej temperatury (14 – 18°C) wraz z instalacjami chłodzącymi. Pierwsza linia słupów hali będzie odsunięta z myślą o optymalizacji procesów magazynowania, a regały systemowe oraz wózki widłowe będą naprowadzane indukcyjnie. Powierzchnie wszystkich budynków będą dostosowane do wymogów NFPA i zaprojektowane pod wysokie składowanie na poziomie 12,4 m.

Przeczytaj także:  Nowy koncept coworkingowy na polskim rynku w dawnej fabryce Norblina

Oszczędności kryją się w ekologicznych rozwiązaniach

Firma Prologis stara się sprostać najbardziej wymagającym wskaźnikom zrównoważonego rozwoju. Prologis Park Ruda Śląska będzie poddany certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good. W parku przewidziano m.in. rezerwowe agregaty energii elektrycznej, które pokrywają zapotrzebowanie energii na 120 proc. Część biurowa ma być ogrzewana z własnej kotłowni gazowej, która pozwoli skutecznie ograniczyć ślad węglowy. Przemyślano również projekt oświetlenia, gdzie pomieszczenia będą doświetlone światłem naturalnym, co wpłynie pozytywnie na komfort pracy. Poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, obiekt będzie zarówno przyjazny środowisku, jak i tańszy w utrzymaniu. Ponadto, dzięki zastosowaniu rozwiązań, które wspierają zarządzanie i obsługę techniczną, jak np. smart metering, kontrola i monitorowanie liczników zużycia wszystkich mediów w obiektach będzie możliwa z poziomu telefonu, z dowolnego miejsca na świecie.

Innowacyjność od samego początku

Prologis Park Ruda Śląska jest kolejną inwestycją firmy Prologis, po łódzkiej i poznańskiej, która zaprojektowana jest w technologii BIM. Dzięki jej zastosowaniu przedstawiciele Raben będą mogli zobaczyć obiekt, zanim powstanie. Poprzez stworzenie pełnego, trójwymiarowego modelu budynku z całą gamą informacji na jego temat, koncepcje oraz plany mogą być konsultowane w oparciu o kompletne wizualizacje. Dzięki temu rozwiązaniu Prologis mógł zaprezentować firmie Raben jej przyszły magazyn i przedstawić planowane rozwiązania.

Marek Zylcha, Dyrektor Generalny Raben Real Estate Poland, komentuje: „Grupa Raben od lat rozwija działalność na Śląsku. Wybór Rudy Śląskiej na kolejne centrum dystrybucyjne to decyzja podkreślająca naszą obecność i zaangażowanie w tym regionie. Poza czynnikami czysto ekonomicznymi w procesie transakcji dużą rolę odegrało partnerskie i rzetelne podejście Prologis: zrozumienie profilu naszej działalności i otwartość wobec naszych oczekiwań, kompetentne doradztwo i jasna wizja. To elementy, które trudno ująć w liczby i umieścić w tabeli, jednak bardzo istotne w wyborze odpowiedniego partnera”.

Prologis Park Ruda Śląska powstaje na działce o powierzchni 30 ha, w dzielnicy Kochłowice, w administracyjnych granicach miasta. Inwestycja znajduje się w sąsiedztwie autostrady A4 i w odległości ok. 10 km od autostrady A1. Docelowa zabudowa parku to niemal 125 tys. mkw.

Przeczytaj także:  Ile kosztuje wynajem biura w Warszawie

Źródło zdjęcia: Prologis

avatar
  Obserwuj  
Informuj o