PSPA opracowało System Identyfikacji Elektromobilności

0
153
PSPA opracowało System Identyfikacji Elektromobilności

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych opracowało System Identyfikacji Elektromobilności. Prezentacja projektu miała miejsce podczas Kongresu Nowej Mobilności w Lublinie.

Raport zawiera propozycję znaków, które informują o możliwości poruszania się pojazdów elektrycznych po buspasach, miejscach postojowych przy ładowarkach oraz o najbliższych stacjach ładowania. Z badań przeprowadzonych przez PSPA 96 proc. polskich kierowców nie zna przywilejów wynikających z korzystania z pojazdów elektrycznych. 95 proc. nie wie, gdzie może znajdować się najbliższa stacja ładowania. 85 proc. użytkowników EV spotkało się z nieodpowiednią reakcją pozostałych kierowców np. na buspasach. Dodatkowo 55 proc. nie mogło skorzystać z ładowarki z powodu źle zaparkowanego pojazdu konwencjonalnego. Przeszkodą w rozpowszechnianiu informacji związanych z elektromobilnością jest przede wszystkim brak odpowiedniego katalogu znaków.

 – Ze względu na brak kompleksowych rozwiązań prawnych i w większości zamknięty katalog znaków, wprowadzenie oznaczeń dla użytkowników pojazdów elektrycznych, jest obecnie utrudnione. Dlatego przygotowaliśmy katalog, który zawiera gotowe propozycje rozwiązań graficznych, mogących posłużyć jako narzędzie do stworzenia systemu informacji drogowej w ramach nowelizacji odpowiednich przepisów mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Na koniec lipca 2019 r. po polskich drogach poruszało się 6300 pojazdów elektrycznych, z zarejestrowanych ok. 20 mln. Według Polish EV Outlook 2019 w Polsce w 2025 r. może być już 300 tys. pojazdów elektrycznych. Może to nastąpić, przy optymalnym wykorzystaniu środków z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

– Liczymy, że przygotowany przez nas raport otworzy dyskusję na temat konieczności uregulowania tej ważnej dla rozwoju rynku kwestii. Poddamy go konsultacjom branżowym i przekażemy administracji rządowej mówi Łukasz Witkowski z PSPA.

Z propozycji PSPA skorzystało już miasto Łódź, które jako pierwsze w Polsce oznakowało buspasy piktogramami informującymi o możliwości poruszania się po nich samochodów elektrycznych. Oznakowanie poziome zawiera symbol samochodu i skrót EV. Dotychczas w Łodzi stworzono 81 piktogramów na dziesięciu buspasach. Ich łączna długość to ok. 15 km.

Przeczytaj także:  GreenWay ma w swojej sieci 175 ładowarek aut elektrycznych

– Znaki, które wdrożyła Łódź, informują wszystkich użytkowników drogi o tym, że samochody elektryczne są uprawnione do poruszania się po buspasach. To bardzo istotne udogodnienie, szczególnie w godzinach szczytu. W konsekwencji, zastosowane oznakowania skutecznie przyczyniają się do promocji elektromobilności wśród potencjalnych nabywców pojazdów elektrycznych mówi Adam Wieczorek, Wiceprezydent Miasta Łodzi. 

avatar
  Obserwuj  
Informuj o