Regionalne rynki powierzchni biurowych rosną w siłę

Regionalne rynki powierzchni biurowych rosną w siłę

Od dłuższego czasu na rynku powierzchni biurowych utrzymuje się dobra koniunktura. Rynki regionalne stają się jej beneficjentami. Całkowita ilość nowoczesnej przestrzeni biurowej w Warszawie na koniec września br. nadal przewyższała tę z 8 największych rynków regionalnych, ale jak prognozują analitycy, to może się jeszcze zmienić.

Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland prognozują, że w przyszłym roku łączne zasoby biurowe 8 głównych miast regionalnych mogą zrównać się ze stołecznymi. Autorzy raportu „At a glance, Regionalne rynki biurowe, Q3 2019” wskazują, że różnica w wolumenie sprzedaży zmniejszyła się znacząco w 3 pierwszych kwartałach 2019 r. W tym czasie na 8 głównych rynkach regionalnych oddano do użytku 314,8 tys. mkw. Natomiast w tym samym okresie warszawski rynek wzbogacił się o 142,3 tys. mkw.

Wrocław najszybciej rozwijającym się rynkiem

Tylko w III kw. br. Wrocław był najszybciej rozwijającym się rynkiem. Powiększył on istniejącą powierzchnię biurową o 43,4 tys. mkw. Stanowiło to 60 proc. całej nowej podaży na ten czas.

Tomasz Skrzypek, Starszy Konsultant, BNP Paribas Real Estate Poland, komentuje: „Duże wzrosty na tym rynku to efekt otwartego w sierpniu, położonego w pobliżu placu Dominikańskiego biurowca Nowy Targ (19 400 m kw.). Nowy obiekt powstał na miejscu wyburzonych, pochodzących z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku biurowców Naviga i Navicentrum”.

Kolejnym znaczącym obiektem, który przyczynił się do powiększenia nowej powierzchni biurowej dla stolicy Dolnego Śląska, była inwestycja Carbon Tower – 17 tys. mkw. Jest to szklana wieża, która liczy 15 pięter i jest obecnie drugim najwyższym biurowcem we Wrocławiu.

W III kw. br. Kraków nie dostarczył żadnego nowego obiektu biurowego, jednak w skali całego roku przoduje on pod względem wolumenu nowej podaży. Jest to możliwe dzięki ukończeniu 12 obiektów, których łączna powierzchnia wynosi 90 tys. mkw. Ponadto intensywnie rozwijał się też Poznań. Na tym rynku do użytku oddano 5 budynków w ramach kompleksu Poznań Business Garden o łącznej powierzchni 46 tys. mkw. i pierwszy budynek kompleksu Nowy Rynek.

Przeczytaj także:  Yonelle najemcą w Ideal Idea City Park

W Trójmieście powstanie najwięcej nowych biur

Na rynkach regionalnych powstaje obecnie 80 nowych obiektów. Ich ukończenie jest planowane do końca 2021 r. Łączny wolumen powierzchni biurowej w budowie to ok. 867 tys. mkw. Pod względem wielkości zasobów w realizacji na koniec III kw. br. prym wiodło Trójmiasto – 200,8 tys. mkw. Region ten nieznacznie wyprzedził Kraków i Wrocław. Natomiast wszystkie wspomniane rynki razem odpowiadają za dwie trzecie całej powierzchni biurowej, która jest aktualnie budowana w 8 głównych miastach regionalnych.

Kraków cieszy się zainteresowaniem najemców

Popyt na powierzchnię biurową w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Od stycznia do września 2019 r. tylko na rynkach regionalnych osiągnął on wynik 514,9 tys. mkw., a wyłączając renegocjacje – 337,3 tys. mkw.

Szymon Dołęga, Konsultant, Dział Analiz i Badań Rynkowych, BNP Paribas Real Estate Poland, tłumaczy: „Największym zainteresowaniem najemców niezmiennie cieszył się Kraków, odpowiadając za blisko połowę (45%) całkowitego popytu netto na rynkach regionalnych. Wysokim udziałem mogą pochwalić się również: Trójmiasto (14%), Wrocław (13%) oraz Katowice (11%). Rosnące znaczenie rynków regionalnych to m.in. efekt atrakcyjnych, w stosunku do rynku warszawskiego,  stawek czynszu, które w zależności od regionu wahały się od 13 do 15,5 euro w przypadku najbardziej prestiżowych obiektów”.

Warto zaznaczyć, iż w 5 miastach regionalnych, tj. Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu, ponad 60 proc. przestrzeni, które objęte były umowami najmu, dotyczyło powierzchni w obiektach znajdujących się w fazie budowy (pre-let). Firmy z sektora bankowo-inwestycyjnego i IT najbardziej aktywnie zaspokajały swoje zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe. Co więcej, miasta regionalne w dalszym ciągu są chętnie wybierane także przez operatorów sektorów BPO / SSC.

Stabilny poziom pustostanów

Wskaźnik pustostanów utrzymywał się na podobnym poziomie przez cały rok. Wraz z końcem września odsetek niewynajętej powierzchni wynosił 9,1 proc., a więc o 0,3 p.p. mniej, aniżeli w II kw. br. i o 0,6 p.p. mniej w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. W Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie odnotowano niewielki wzrost udziału powierzchni niewynajętej. Natomiast Lublin odnotował spadek stopy pustostanów w odniesieniu do analogicznego okresu ub.r. – o 9,1 p.p. W Trójmieście zaobserwowano najniższy poziom niewynajętej powierzchni. Na tym rynku bez najemcy pozostaje 4,8 proc. istniejącej zabudowy.

Przeczytaj także:  Charakter organizacji poznasz po jej biurze

avatar
  Obserwuj  
Informuj o