Rower Metropolitalny Mevo podsumowuje półrocze

Mevo, system bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, podsumowało półroczny dorobek – 167 tys. użytkowników, ponad 2 mln wypożyczeń.

Mevo jest najnowocześniejszym systemem roweru miejskiego w Polsce. Podsumowało ono swoją półroczną działalność. Liczba wypożyczeń jednoznacznie wskazuje, iż jednoślady są popularnym i potrzebnym środkiem transportu.

Paweł Orłowski, Prezes Zarządu Nextbike Polska, podsumowuje I półrocze Mevo: „Z rowerów IV generacji, na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot korzysta już ponad 167 tysięcy osób, które przez pół roku od startu sezonu dokonały ponad 2 mln 60 tysięcy wypożyczeń. Rowerowy boom dopiero przed nami”.

Jak wynika z danych Mevo, coraz więcej mieszkańców Obszaru Metropolitalnego korzysta z rowerów. Najwięcej rowerów Mevo wypożyczono w środę, 19 czerwca. Wtedy to padł rekord wypożyczeń – na dwa kółka wsiadano 17 318 razy (to najlepszy wynik w półrocznej historii systemu). Statystycznie rowerzyści najchętniej wypożyczają sprzęt w środę. Przeciętny użytkownik przemierza na jednośladach Mevo dystans ok. 4 km. W godzinach powrotów z pracy (16:00 – 17:00) notuje się najczęstsze wypożyczenia. Średni czas przejazdu to 24 min. Użytkownicy między trzynastym a trzydziestym rokiem życia, czyli blisko 94 tys. os., stanowią najliczniejszą grupę – 56 proc. wszystkich zarejestrowanych. Kolejną grupą są mieszkańcy w wieku od 30 do 65 lat, stanowiący niemalże 43 proc. (ok. 71,5 tys.). Z kolei seniorzy to grupa 1 600 aktywnych rowerzystów miejskich (prawie 1 proc.).

Wszyscy rowerzyści pokonali jak dotąd łącznie 6,6 mln km. Przejechali dystans, który pozwoliłby 17 razy dotrzeć na Księżyc. Uśredniona codzienna liczba wypożyczeń w Mevo to 11 256. Najbardziej topowymi stacjami OMGGS są: w Gdańsku – 11044 Molo w Brzeźnie (ponad 21,5 tys. wypożyczeń), w Gdyni – 12053 Bulwar Nadmorski – niemalże 17 tys., natomiast liderem od samego początku jest stacja 10100 – Molo w Sopocie, ponad 26 tys.

Przeczytaj także:  Wynajmowane autobusy zasilą gdański tabor
Jak podaje Mevo, do końca tygodnia na ulice gmin zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym wyjedzie kolejne 200 jednośladów. W następnym tygodniu dostarczone będą kolejne partie rowerów. Flota składająca się z 4 080 sztuk zostanie wyprodukowana do połowy października.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o