Rozwój elastycznych biur w Warszawie – raport CBRE

0
225
Rozwój elastycznych biur w Warszawie – raport CBRE

Rozwój elastycznych biur w Warszawie został podsumowany w raporcie „Rynek biur elastycznych w Polsce 2019”. Autorem publikacji jest firma CBRE.

Jak wynika z raportu, w ciągu najbliższych dwóch lat w Warszawie zostanie podwojona powierzchnia coworkingowa – powstanie 18,6 tys. stanowisk pracy, które będzie można wynająć. Obecnie w stolicy udział elastycznych powierzchni w łącznym zasobie biurowym wynosi 2,5 proc.

– Pierwsze powierzchnie elastyczne zaczęły powstawać w Warszawie już w 2004 roku, jednak na prawdziwy boom musieliśmy poczekać aż dekadę. Dopiero w 2014 roku rynek znacznie urósł. W całej Polsce przybyło wtedy około 16,7 tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej, co było wzrostem o 51% w porównaniu rok do roku. Od tego momentu rynek nie zwalnia. W latach 2017-2018 wynajęto aż 94 tys. mkw. powierzchni biurowej przeznaczonej pod biura elastyczne. Było to oczywiście związane z pojawieniem się na polskim rynku i rozwojem takich marek jak m.in. WeWork, Rise, Regus czy rodzimy Business.Link mówi Konrad Szaruga, ekspert ds. elastycznych powierzchni biurowych, CBRE.

Powierzchnie elastyczne w Warszawie

Podaż elastycznych powierzchni w Warszawie przekroczyła 150 tys. mkw., stąd stolica staje się liderem wśród innych miast w Polsce. W przypadku Krakowa powierzchnia ta to ok. 40 tys. mkw. W ciągu dwóch lat w Warszawie planowane jest dostarczenie 18,6 tys. nowych biurek, które będą dostępne na wynajem. W 2020 r. poziom rynku ma przekroczyć 200 tys. mkw., a w 2021 r. prawie 250 tys. mkw. Największą ekspansję planuje firma WeWork.

Coworking w Warszawie wyprzedza Berlin i Barcelonę

W Warszawie elastyczna przestrzeń to 2,5 proc. całkowitych zasobów biurowych. Więcej powierzchni znajduje się w Amsterdamie 4,7 proc. i Brukseli 2,8 proc. Warszawa wyprzedza Barcelonę – 2 proc. oraz Berlin – 1,8 proc.

Rynek elastycznej powierzchni biurowej będzie się umacniał zarówno w Warszawie jak i znaczących ośrodkach regionalnych jak Kraków, Trójmiasto, Wrocław czy Aglomeracja Śląska. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udział biur elastycznych, w stosunku do całego rynku, wzrósł do poziomu 5% w najbliższych latach. Oczywiście ten trend jest mocno związany ze zmianami, jakie dokonują się geopolitycznie, jak i na rynku pracy. Zasoby świetnie wyszkolonych i zdolnych polskich profesjonalistów przyciągają inwestorów, zaś firmy już obecne na rynku zmuszone są walczyć o najlepszych pracowników. W tej sytuacji rozwiązania biur elastycznych, których jakość jest jedną z najwyższych w Europie, są atrakcyjne dla wielu klientów korporacyjnych, przedstawicieli segmentu MŚP oraz scale-up’ów podsumowuje Konrad Szaruga, CBRE.

Przeczytaj także:  Cushman & Wakefield skomercjalizuje nieruchomości dla Cromwell Property Group
avatar
  Obserwuj  
Informuj o