Rynek biurowy w Katowicach dynamicznie się rozwija

0
119
Rynek biurowy w Katowicach

Na katowickim rynku biurowym znajduje się ok. 70 200 mkw. powierzchni biurowej w budowie – tak wykazują analitycy z firmy doradczej Cushman & Wakefield. Wśród sześciu realizowanych projektów, największym jest Face2Face Business Campus. Inwestycja składa się z dwóch faz, których łączna powierzchnia to 46 800 mkw.

Katowice utrzymują pozycję szóstego rynku biurowego w Polsce dzięki oddaniu dwóch projektów o łącznej powierzchni 8 400 mkw. Całkowite zasoby wynoszą 527 100 mkw. Według analityków Cushman & Wakefield na zakończenie 2019 r. po realizacji pięciu projektów podaż może osiągnąć wartość 44 100 mkw. Lokalni i dobrze rozpoznawalni deweloperzy planują rozpoczęcie prac nad nowymi inwestycjami biurowymi. Termin oddania projektów przewidziany jest na przełomie 2021 i 2022 r.

– W minionym półroczu na katowickim rynku biurowym obserwowaliśmy dużą aktywność najemców w zakresie renegocjacji i przedłużeń trwających umów najmu. Najemcy, widząc rosnący popyt i niski wskaźnik powierzchni niewynajętej, zabezpieczają swoje dotychczasowe lokalizacje znacznie wcześniej niż miało to miejsce w ostatnich latach. Wielu deweloperów dostrzegło już zbliżającą się lukę podażową i rozpoczęło przygotowania pod nowe inwestycje – podsumowuje Tomasz Dyba, Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

W I połowie 2019 r. popyt na powierzchnie biurowe w Katowicach wyniósł 29 800 mkw. (+24% r/r). Wśród największych transakcji znalazły się renegocjacje firmy Unilever w Nowym Katowickim Centrum Biznesu (7 300 mkw.) oraz przednajem Perform Group w Face2Face Business Campus I (6 400 mkw.). Dodatkowo dwie transakcje – renegocjacja i nowa umowa Capgemini w budynkach Atrium (5600 mkw.) i Brema (2 200 mkw.).

Wysoka aktywność najemców znalazła odzwierciedlenie w spadku stopy pustostanów do poziomu 7,4 proc. (- 3,4 pp. r/r). Nie miała wpływu na średnie stawki czynszu, których poziom wyniósł 14,00 EUR/mkw./miesiąc.

Przeczytaj także:  Ponad 17 mln mkw. magazynów w Polsce. Region Zachodni i Szczecin bez pustostanów
avatar
  Obserwuj  
Informuj o