Rynek biurowy w Krakowie – najbardziej aktywny sektor IT

Rynek biurowy w Krakowie

Krakowski rynek biurowy osiągnął blisko 1,35 mln mkw. Deweloperzy zapowiadają, że do końca 2019 r. zaplanowane jest ukończenie ponad 110 000 mkw. powierzchni, co może przełożyć się na nową podaż w skali roku – 200 000 mkw.

Według raportu Cushman & Wakefield na krakowskim rynku biurowym w pierwszej połowie bieżącego roku zostało oddanych do użytku przez deweloperów 13 budynków. Ich łączna powierzchnia to 90 000 mkw. Największe projekty wśród nich to m.in.: Fabryczna Office Park B1 (Inter-Bud, 12 600 mkw), Mogilska Office (Warimpex, 12 500 mkw) i V.Offices (AFI Europe, 21 600 mkw).

Popyt brutto, czyli łączna wielkość wynajętej powierzchni, w pierwszym półroczu 2019 r. wyniósł blisko 135 000 mkw, co przełożyło się na utrzymanie wysokiego poziomu aktywności na rynku najmu. W porównaniu z I połową ubiegłego roku ta wartość jest o 80 proc. wyższa, natomiast jeśli chodzi o drugie półrocze 2018 r., to jest ona zbliżona do obecnej.

W raporcie Cushman & Wakefield jest podkreślone, iż: „Największymi podpisanymi w pierwszej połowie 2019 roku transakcjami najmu na krakowskim rynku biurowym były: wynajęcie blisko 16 000 mkw. w budowanym Tischnera Office przez SABRE, renegocjacja/przedłużenie umowy na 11 200 mkw. przez Akamai Technologies Poland w Vinci Office Building oraz umowa przednajmu 8 700 mkw. w Podium Park podpisana przez Ailleron. Wszystkie ww. transakcje zostały zawarte przez firmy z branży IT i to właśnie ten sektor stanowił najbardziej aktywną grupę najemców na rynku krakowskim w pierwszym półroczu 2019”.

Stawki czynszów oraz stopa pustostanów

Dla najlepszych powierzchni biurowych stawki czynszów sięgały 14,5 – 15,5 euro./mkw./m-c. Firma Cushman & Wakefield przewiduje stabilizację czynszów w ciągu kolejnego półrocza, przez wzgląd na równowagę między podażową a popytową stroną rynku. Jeśli chodzi o stopę pustostanów to z końcem I połowy 2019 r. wyniosła ona 10,1 proc. Oznacza to wzrost o 1,5 pp. w porównaniu z końcem ubiegłego roku. Wysoki poziom nowej podaży odnotowanej w tym okresie przełożył się na zwiększenie dostępności powierzchni biurowej.

Przeczytaj także:  Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE

Przewiduje się, że krakowski rynek biurowy powiększy się o ponad 110 000 mkw. do końca 2019 r., utrzymując przy tym pozycję jednego z największych hubów sektora usług wspólnych w Europie. Dariusz Madej, Starszy Negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield, dodaje: „Obecna sytuacja na rynku biurowym w Krakowie w dalszym ciągu sprzyja stronie popytowej, szczególnie w kontekście szerokiego wyboru lokalizacji przyszłego biura. Duże zainteresowanie Krakowem wykazują nie tylko nowi inwestorzy, w tym m.in. operatorzy powierzchni coworkingowych i biur serwisowanych, ale także najemcy, którzy już są obecni na rynku, o czym świadczy rosnący wolumen nowych umów i renegocjacji. Nowa podaż w centrum miasta stanowi znaczną część zasobu powierzchni biurowych dostępnych w Krakowie i cieszy się dużym zainteresowaniem wielu firm. Stawki czynszów utrzymują się na stabilnym poziomie wynoszącym ok. 13,50 euro za mkw. miesięcznie, przy czym czynsze bazowe w lokalizacjach centralnych są średnio o 1-2 euro wyższe”.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o