Rynek biurowy w Lublinie. Firmy odkrywają potencjał miasta

Michał Grabowiecki Cushman & Wakefield

Na koniec czerwca bieżącego roku całkowity zasób nowoczesnych powierzchni biurowych w Lublinie nie uległ zmianie. Wyniósł on 191 200 mkw. Najemcy, mimo braku podaży, nadal pozostali aktywni. Dzięki temu poziom pustostanów obniżył się do 10,6 proc., co w ujęciu rok do roku daje wynik mniejszy o 9,1 pp.

Według raportu Cushman & Wakefield w I połowie 2019 r. całkowita aktywność najemców w Lublinie wyniosła 6 700 mkw. (-26 proc. r/r). W gronie największych transakcji na rynku znalazły się: Santander Bank Polska (4 700mkw.) oraz Lingaro (650 mkw.) w budynku CZ Office Park A i umowa Strabag (920 mkw.) w budynku Point 75. Stopa pustostanów została obniżona do 20 200 mkw. poprzez wysoki popyt. Nie miał on jednak wpływu na średnie stawki czynszu. Pozostały one na poziomie 12,00 EUR/mkw./m-c.

Nowa podaż na lubelskim rynku biurowym zostanie oddana do użytku w 2021 r. Dwa z czterech obiektów zaczęto już budować – CZ Office Park II i Wojciechowska 9. Zwiększą one zasoby miasta o około 40 tys. mkw.

Michał Grabowiecki, Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield, podsumowuje: „Lublin od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony centrów nowoczesnych usług biznesowych, zwłaszcza z sektora IT. Zainteresowanie nowych inwestorów oraz obserwowany od kilku lat stały wzrost zatrudnienia w firmach działających już na rynku są kluczowymi katalizatorami rozwoju lubelskiego rynku biurowego. W najbliższym czasie dodatkowym impulsem wzrostu może stać się będąca na ukończeniu droga ekspresowa S17 (Lublin-Warszawa) – pierwsza z kilku realizowanych inwestycji poprawiających dostępność komunikacyjną miasta. Po stronie podaży dwa ostatnie lata były rekordowe. W 2017 i 2018 roku rynek biurowy w Lublinie powiększył się o niemal 40%. W pierwszej połowie 2019 roku utrzymująca się na rynku aktywność po stronie popytu spowodowała znaczne obniżenie poziomu pustostanów w dość krótkim czasie. Biorąc pod uwagę, że kolejne projekty zostaną oddane w I kw. 2021 roku, oczekujemy, że będą się cieszyć dużym zainteresowaniem najemców”.

Przeczytaj także:  Colliers zarządcą Mojego Miejsca
avatar
  Obserwuj  
Informuj o