Technologia 5G perspektywą dla branży logistycznej i transportowej

Technologia 5G perspektywą dla branży logistycznej i transportowej

Technologia 5G może znacząco wpłynąć na logistykę. Eksperci firmy Ericsson zaznaczają, że nowa technologia będzie podstawą wielu nowoczesnych rozwiązań dla sektora TSL.

Bardzo szybkie połączenie internetowe, jakim jest 5G, oferuje kilkudziesięciokrotnie wyższą prędkość transmisji danych w porównaniu z 4G LTE, wysoką przepustowość łącza oraz praktycznie brak opóźnień. Firma Ericsson zaznacza, że ta technologia da podstawy dla wielu nowoczesnych rozwiązań w sektorze TSL, zaczynając od dronów, przez konwoje autonomiczne, po czujniki na każdym towarze. Dzięki możliwościom Internetu Rzeczy oraz 5G wgląd w całość operacji logistycznych w przyszłości będzie mógł osiągnąć poziom modelowy.

W Polsce i w Europie plany uruchomienia piątej generacji wywołują coraz większe zainteresowanie. Marcin Sugak, dyr. ds. rozwoju przemysłu firmy Ericsson, wyjaśnia: „Ograniczenie zalet internetu 5G do oglądania filmów 4K w kabinie ciężarówki jest zbyt dużym uproszczeniem i powiązaniem nowej technologii tylko z rozrywką. Tymczasem 5G umożliwia podłączenie do sieci nawet 100 urządzeń mobilnych na metr kwadratowy, a praca tysięcy połączonych ze sobą obiektów – tzw. Internetu Rzeczy – oznacza dla branży logistycznej i transportowej wizję kolejnej rewolucji”.

Lepszą widoczność w całym łańcuchu dostaw pozwoli uzyskać brak opóźnień w transmisji 5G oraz wysoka przepustowość łącza. Z popularyzacją czujników śledzących transport wiąże się duże nadzieje. Zakres danych, które zbierane są przez tego typu urządzenia, może być bardzo szeroki i odnosić się do konkretnej paczki, palety, czy też transportowanej części zamiennej.

Rozwój transportu autonomicznego i logistyka produkcji

Eksperci firmy Ericsson wskazują, iż dla branży produkcyjnej logistyka w erze łączności 5G może być interesująca. Śledzenie popytu na towar w czasie rzeczywistym, przy dzisiejszej technologii, staje się coraz bardziej prawdopodobne. Przy wykorzystaniu technologii 5G tego typu rozwiązania będą możliwe. Marcin Sugak nadmienia, że ograniczenia wynikające z powszechnego wykorzystywania urządzeń nie powinny stanowić problemu, ponieważ przewiduje się, że w perspektywie kolejnych lat nastąpi dalszy postęp w miniaturyzacji czujników. Natomiast ich malejące koszty produkcji przełożą się na wyższą dostępność, zmniejszenie obaw związanych ze zgubieniem czujnika czy jego kradzieżą.

Przeczytaj także:  Goodyear tworzy nowy fundusz venture capital dla rozwoju m.in. elektromobilności

W dobie rozpowszechniania technologii 5G na terenie Europy coraz szersze grono przedsiębiorstw logistycznych wykorzystuje urządzenia, których praca jest bardzo uzależniona od dobrej łączności bezprzewodowej. Dla przykładu drony pomagają w inwentaryzacji magazynów, a rozwój pojazdów autonomicznych stale się rozwija.

Polska u progu 5G

W Polsce technologia 5G jest dostępna, jednak trzeba jeszcze przydzielić odpowiednie pasma i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, iż do 2025 r. wszystkie kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie omawianą siecią.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o