W ciągu ostatnich 5 lat podwoiła się powierzchnia magazynowa w Polsce

W ciągu ostatnich 5 lat podwoiła się powierzchnia magazynowa w Polsce

Zgodnie z danymi z najnowszego raportu CBRE za III kw. br., przestrzeń logistyczno-przemysłowa zajmuje w Polsce niemal 17,6 mln mkw. O połowę mniej było jej jeszcze 5 lat temu – 8,5 mln mkw.

Według badań przeprowadzonych przez CBRE od stycznia do końca września br. do użytku oddano prawie 2 mln mkw. nowoczesnej przestrzeni, czyli o 38 proc. więcej, aniżeli w analogicznym okresie ub. r. Zatem jak mówią eksperci, można domniemywać, iż br. będzie historyczny pod względem nowo oddanej przestrzeni magazynowej.

Beata Hryniewska, Szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE, komentuje: „Magazyny rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Utrzymuje się zainteresowanie inwestorów tym rynkiem, co widać wyraźnie w naszych statystykach. W ostatnich latach dostępna powierzchnia powiększyła się tak bardzo, że najemcy wreszcie mogą odetchnąć z ulgą – dzięki budowom spekulacyjnym zmniejszył się także towarzyszący im od dłuższego czasu problem braku magazynów dostępnych od zaraz. A są one potrzebne najbardziej sieciom handlowym i firmom logistycznym”.

Na koniec III kw. br. łączne zasoby powierzchni przemysłowej oraz logistycznej wyniosły 17,6 mln. mkw. Oznacza to wzrost o 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. W czasie ostatnich trzech kwartałów oddano do użytku ponad 1,96 mln mkw., z czego m.in. 210 tys. mkw. należało do nowo otwartego, największego magazynu w kraju – Panattoni BTS Gliwice oraz drugiego etapu Panattoni BTS Leroy Merlin w Piątku (woj. łódzkie) – 64 tys. mkw. (z całkowitych 124 tys. mkw.). Największym projektem, który oddano w III kw. br. i przeznaczono na wynajem dla wielu klientów, był Panattoni Park Sosnowiec I – 54,3 tys. mkw.

Po zakończeniu III kw. br. w budowie pozostaje ok. 1,8 mln mkw. Najwięcej powierzchni, ponad 300 tys. mkw., znajduje się w 3 regionach: w okolicach Warszawy, Wrocławia i Górnego Śląska. Znajduje się tu 60 proc. całkowitej powierzchni w budowie w Polsce. Mniej więcej połowa tego wolumenu zabezpieczona jest umowami najmu, co może wskazywać większy optymizm deweloperów niż w poprzednich kwartałach. Od 2019 r. zapotrzebowanie na przestrzenie magazynowe wyniosło 2,87 mln mkw., co oznacza spadek popytu o 7 proc. r/r. Najemcy poszukiwali obiektów głównie w Warszawie, Wrocławiu i na Górnym Śląsku. Obszary te odpowiadały za 60 proc. całego zapotrzebowania. Przewidywania na koniec roku wskazują nieco ponad 4 mln mkw. popytu. Jest to porównywalne z poprzednimi dwoma latami na rynku powierzchni magazynowych.

Przeczytaj także:  ATAL Business Center buduje nowy kompleks biurowy w Krakowie

Górny Śląsk na czele

Górny Śląsk jest tym regionem, który rozrósł się najbardziej od stycznia br. Jest tu najwięcej dostępnej przestrzeni – 443 tys. mkw. Za prawie połowę z tego odpowiada wspomniana wcześniej inwestycja gliwicka. Rynek śląski stał się kolejnym po stołecznym, który oferuje ponad 3 mln mkw. Pozycje liderów utrzymują Warszawa i Region Warszawski, Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław. To tutaj znajduje się obecnie 80 proc. zasobów powierzchni logistycznej oraz przemysłowej Polski. W Regionie Północnym powstaje z kolei ponad 182 tys. mkw.

Zapotrzebowanie na magazyny w minionych 2 latach było na tyle duże, iż poziom pustostanów utrzymał się na wyjątkowo niskim poziomie. Aktualnie wynoszą one 6,5 proc. rynku. Oznacza to wzrost o 1,4 p.p. w porównaniu z II kw. br. Wyższy wzrost – o 2 p.p., wskazuje zestawienie z analogicznym okresem zeszłego roku.

Źródło zdjęcia: Panattoni Europe

avatar
  Obserwuj  
Informuj o