W Łodzi powstała Szafodzielnia funkcjonująca w myśl ekonomii współdzielenia

Szafodzielnia

Ograniczenie konsumpcji, korzystanie z dostępnych dóbr, współdzielenie to dewiza Szafodzielni, która funkcjonuje m.in. w Łodzi. Projekt, identyfikujący swoją działalność z ekonomią współdzielenia, ma na celu pokazać społeczeństwu przeciwieństwo nadmiernego konsumpcjonizmu oraz produkcji, czyli dzielenie się z innymi.

Idea Szafodzielni jest prosta – nakierować na wsparcie dla drugiego człowieka oraz budować wzajemne relacje. Działania organizacji mają prowadzić do ograniczenia konsumpcji oraz generowania mniejszej ilości odpadów, dzięki korzystaniu z dóbr już dostępnych. W rezultacie następuje obopólna korzyść zarówno dla społeczeństwa, jak i dla planety. Organizacja działa w myśl hasła: „Dajesz, wymieniasz, bierzesz, pomagasz, oszczędzasz, dzielisz się”. W takim miejscu znajdują się nie tylko ubrania, ale również inne rzeczy. Przed świętami Szafodzielnie utworzyły akcję wymieniania prezentów. Chętni mogą tu zostawić tzw. regifty, czyli przedmioty, które dla jednej osoby są zbędne, ale drugiej mogą być niespodzianką.

Każdy może założyć Szafodzielnię we własnym otoczeniu: w szkole, pracy, bibliotece, na uczelni czy siłowni – w dowolnym miejscu. Wystarczy znaleźć miejsce, pozyskać zgodę właściciela lub zarządcy i zgłosić tę informację do organizacji, podając adres lokalizacji nowej Szafodzielni. Następnie można odebrać materiały reklamowe dla oznakowania nowej Szafodzielni. Ostatnim krokiem jest zrobienie zdjęcia swojej Szafodzielni i przesłanie go do organizacji.

Projekt wystartował 10 listopada br. jako organizacja non profit. Dotychczas Szafodzielnia pojawiła się m.in. w Dąbrowie, Teofilowie, Zgierzu, Łodzi czy Aleksandrowie Łódzkim.

Źródło grafiki: Szafodzielnia/https://www.facebook.com/szafodzielnialodz/

Przeczytaj także:  „Ekonomia współdzielenia” w rodzinnej i codziennej praktyce
avatar
  Obserwuj  
Informuj o