Witaminy dobre dla naszych oczu w codziennej diecie

Dieta ma ogromny wpływ na to jaki jest stan naszego zdrowia. Poza tym nie tylko na naszą wagę, ale też stan skóry, paznokci, a nawet oczu. Żywność dostarcza nam bowiem niezbędnych witamin, które regulują i usprawniają przebieg wielu procesów w naszym organizmie.
Jakie witaminy i dieta na oczy są najskuteczniejsze?

Witaminy na oczy

Witaminami, które mają nalepszy wpływ na nasze oczy są przede wszystkim A, C, E i D3. Ogólne ich działanie to wspomaganie budowy bariery ochronnej oczu. Dzięki temu oczy lepiej znoszą złe warunki, takie jak zanieczyszczone powietrze czy promieniowanie UV.

Witamina A

Jest to witamina, którą śmiało można określić jako witaminę wzroku. Jej niedobór może skończyć się tak zwaną kurzą ślepotą, zespołem suchego oka a nawet ślepotą.
Żeby zapewnić odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie powinniśmy do naszej diety wprowadzać takie produkty jak podroby, jajka, ryby, marchew, warzywa liściaste – szpinak, czy szczaw, a także wiśnie czy brzoskwinie.

Witamina C

C to witamina, która raczej kojarzy się z budowaniem odporności organizmu. Jednak jest również ważna dla naszych oczu. Wzmacnia ściany naczyń krwionośny i reguluje wytwarzanie filmu łzowego.
Najlepszym źródłem tej witaminy ją porzeczki, truskawki, kiwi, papryka czerwona i zielona, jarmuż, szpinak.

Witamina E

Witamina E zbawiennie działa na ostrość naszego widzenia. Odgrywa także dużą rolę w kwestii ochrony naszego wzroku przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Opóźnia równie procesy starzenia i zapobiega uszkodzeniu naczyń krwionośnych.
Witaminę E w dużych ilościach znajdziemy w olejach roślinnych, pestkach dyni, migdałach, orzechach włoskich i nasionach słonecznika.

Witamina D

Witamina D, a zwłaszcza witamina D3, jest bardzo potrzebna naszemu organizmowi. Reguluje ona gospodarkę minerałami, dzięki czemu nasze kości i oczy nie są narażone na schorzenia wywołane ich niedoborem.
W większej części organizm człowieka ma zdolność wytwarzania witaminy D, ale do tego potrzebuje słońca. Niestety w naszym klimacie trudno o dużo słońca. Dlatego witaminy D trzeba dostarczać poprzez niektóre produkty żywieniowe. Najlepszym jej źródłem są ryby i jajka.