Wrocławski rynek biurowy nie zwalnia tempa

0
185
Wrocławski rynek biurowy

Wrocław jest trzecim największym rynkiem biurowym w Polsce. Jego zasoby pod koniec I połowy br. były bliskie poziomu 1,1 mln mkw. Jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków biznesowych.

Wrocławski rynek plasuje się na trzecim miejscu wśród największych rynków biurowych w kraju. Jest na tyle atrakcyjny, że przyciąga pracowników z innych miejscowości. W wyniku tego niemalże 75 proc. zatrudnionych w sektorze usług nie mieszka w tym mieście. Katarzyna Krokosińska, Dyrektor Biura JLL we Wrocławiu, zaznacza: „Wysoka jakość życia, którą ma do zaoferowania Wrocław, przekłada się na wysoki odsetek potencjalnych pracowników, którzy byliby gotowi, aby się tutaj relokować. Jest to jeden z powodów, dla którego tak chętnie inwestują tu firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Według danych ABSL branża zatrudnia tutaj już blisko 48 000 osób, a jak powszechnie wiadomo – to właśnie firmy BPO/SSC są głównym najemcą nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce. Wrocław nie jest wyjątkiem. Według naszych szacunków już 49% istniejących zasobów jest zajętych przez pracodawców z sektora usług”.

Rynek ten nie zwalnia tempa – obecnie w budowie jest kolejne 170 tys. mkw. Deweloperzy wierzą w potencjał lokalnego rynku, dlatego chętnie w niego inwestują. Po stronie popytu także zauważalne są wysokie wyniki. W ciągu I półrocza we Wrocławiu wynajętych zostało ponad 45 tys. mkw., a na jego końcu wskaźnik niewynajętej powierzchni wynosił 9,34 proc. W stolicy Dolnego Śląska najwyższe czynsze transakcyjne kształtowały się na poziomie 13,5 – 14,8 EUR/mkw/m-c.

Przeczytaj także:  Hossa na łódzkim rynku biurowym
avatar
  Obserwuj  
Informuj o