Współdzielenie ogrodów

0
171
Współdzielenie ogrodów - OSHARE News

Nie ulega wątpliwości, że ekonomia współdzielenia mocno wkracza w życie codzienne. Można ją zauważyć na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest współdzielenie powierzchni. Zazwyczaj kojarzy się ją z udostępnieniem mieszkania lub domu turystom podczas nieobecności gospodarzy. Jednak współdzielić można więcej przestrzeni jak chociażby ogród.

Współdzielenie przestrzeni ogrodowej, a co za tym idzie narzędzi, sadzonek lub nasion, w celu wspólnego dbania o tereny zielone, ogrodnictwo, nazywane jest garden sharingiem.

Garden sharing opiera się na współdzieleniu ogrodów, trawników, czy pasów zieleni. Właściciele takich terenów, jeśli nie mają czasu lub ochoty o nie dbać, mogę je udostępnić sąsiadom lub osobom, które chcą być ogrodnikami. Dzięki temu w ramach miejskiej przestrzeni powstaje coraz więcej terenów zielonych i zmniejsza się liczba nieużytków.

W ramach współdzielenia ogrodów funkcjonuje porozumienie dwustronne. Właściciele gruntów udostępniają je ogrodnikom, które stają się przestrzenią działalności ogrodniczej lub relaksu. W zamian za to ogrodnicy przekazują właścicielom gruntu część zebranych plonów. Współpraca opiera się na kontakcie bezpośrednim, a także za pośrednictwem Internetu. Na terenach współdzielonych uprawiane są warzywa, owoce, zioła, a także hodowane kwiaty.

Plony z tego typu terenów trafiają bezpośrednio do ogrodnika, właściciela terenu, a także do osób zainteresowanych. Ogrodnicy starają się, aby uprawy były pozbawione pestycydów, a także miały wysoką jakość.

Współdzielenie ogrodów skutkuje zwiększeniem świadomości społeczeństwa na temat terenów zielonych w zurbanizowanych przestrzeniach. Ma także wydźwięk edukacyjny mówiący o zdrowym odżywaniu. Garden sharing umożliwia tańszy dostęp do świeżych owoców i warzyw.
Współużytkowanie ogrodów to również wpływ społeczny. Zorganizowane wokół współdzielonego ogrodu osoby w relacjach właściciel terenu – ogrodnik współpracują ze sobą, dzielą się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem. Organizują wspólną przedsiębiorczość na rzecz rozwoju ogrodu.

Efektem współdzielenia terenów zielonych jest tworzenie ogrodów społecznościowych. Są one coraz częściej spotykane w większych miastach. Umożliwiają współpracę w ramach współdzielonych większych terenów zielonych. Ogrodom społecznym, poza działaniem na rzecz uprawiania warzyw lub owoców, towarzyszą również różnego rodzaju warsztaty i wydarzenia okolicznościowe. Takie ogrody powstały m.in. w Poznaniu, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich.

Przeczytaj także:  Ekonomia współdzielenia - nowoczesny model biznesowy

Źródła:

avatar
  Obserwuj  
Informuj o