Wynajem choinek

Wynajem choinek, czyli wspieranie idei ekonomii współdzielenia podczas świąt

1
884

Nieodłącznym symbolem świąt Bożego Narodzenia jest choinka, którą każdy ubiera na swój sposób. Jest to element, który niewątpliwie zbliża wszystkich domowników. Można wybrać zarówno żywe, jak i sztuczne drzewko. Te drugie po świętach należy zabezpieczyć i schować, jednak co w przypadku żywego drzewka? Naprzeciw temu wychodzą firmy, które świadczą usługi wynajmu choinek na święta. Dzięki temu można przyczynić się do działań ekologicznych i nadać drugie życie drzewku. Ponadto, działania te wpisują się doskonale w ekonomię współdzielenia, która staje się coraz bardziej popularnym trendem.

Podczas przygotowań do świąt w każdym domu pojawia się drzewko, które dekorowane jest licznymi światełkami, łańcuchami i bombkami. Kiedy jest to żywe drzewko, warto zwrócić uwagę na to, co się z nim dzieje po świętach. Ciekawym pomysłem może okazać się wynajem choinek, który sprawia, że odpowiednio pielęgnowane drzewka mogą posłużyć jeszcze kilka lat, a dodatkowo propaguje się zachowania proekologiczne.

W jaki sposób można wynająć drzewko?

Drzewka świąteczne można wynająć poprzez stronę internetową, kontakt telefoniczny, mailowy oraz w siedzibie firmy oferującej taką usługę. Należy wybrać rodzaj i rozmiar drzewka. W sytuacji, gdy nie wiemy, na które się zdecydować, pomoże pracownik wypożyczalni lub opisy znajdujące się na stronie internetowej.

Choinki można wypożyczyć na dwa tygodnie. Koszt wynajmu stanowi ¾ wartości rośliny. Podczas transakcji wynajmu należy wpłacić 100 proc. wartości drzewka, a po zakończeniu wynajmu firma zwraca ¼ wartości choinki.

Rodzaje i cena choinek

Cena wynajmu choinek jest różna. Ceny zależą od procentu wartości, gatunku drzewka, jak i jego wysokości – powiedział Tomasz Wdowiak z WypozyczalniaChoinek.eu. Do dyspozycji dostępne są np. świerk pospolity oraz świerk kłujący. Wypożyczalnie oferują różne wielkości drzewek.

W przypadku świerka pospolitego dostępne są trzy rozmiary. Pierwszy z nich 140 – 160 cm, którego koszt wynajmu to 94 zł, natomiast wartość rośliny to 125 zł. Choinka w średnim rozmiarze mierzy 160 – 180 cm. Wynajem takiego drzewka to koszt 127 zł, a jego wartość to 169 zł. Wynajem największego rozmiaru świerka pospolitego 180 – 200 cm to koszt 149 zł, a jego wartość to 198 zł.

Przeczytaj także:  Nowe przepisy podatkowe – jak rozliczać auta służbowe w wynajmie długoterminowym?

Można również skorzystać z drzewek typu świerk kłujący, który jest dostępny w ośmiu rozmiarach. Pierwszy z nich 80 – 100 cm wynajmuje się za 59 zł, a wartość to 78 zł. Nieco wyższy w rozmiarze 100 – 120 cm kosztuje 95 zł, natomiast wynająć go można za 71 zł. Choinka o wysokości 120 – 140 cm dostępna jest za 102 zł na wynajem, natomiast jej wartość to 136 zł. Do dyspozycji dostępna jest również choinka o wymiarach 140 – 160 cm. Koszt wynajmu to 119 zł, natomiast wartość to 158 zł. Można również zdecydować się na drzewko o wysokości 160 – 180 cm. Cena za wynajem to 142 zł, a jego wartość to 189 zł. W wypożyczalni choinek dostępne są również drzewka powyżej 180 cm, wtedy dostępne są w trzech rozmiarach: 180 – 200 cm, 200 – 250 cm oraz 250 – 300 cm. Ich ceny wynajmu przedstawiają się kolejno: 179 zł, 221 zł oraz 293 zł. Wartości najwyższych drzewek, natomiast wahają się od 238 zł do 390 zł. Podsumowując, wynajem drzewek waha się pomiędzy 59 zł a 293 zł. Przedstawione wysokości odnoszą się do drzewek wraz z donicą. Oznacza to, że wysokość jest liczona do ostatniego rozwidlenia gałęzi pod czubkiem tzw. okółka.

W jaki sposób pielęgnować wypożyczone drzewko?

Warto pamiętać o kilku wskazówkach, które będą niezbędne, aby utrzymać drzewko w jak najlepszej kondycji. Przede wszystkim należy unikać stawiania drzewka przy kaloryferach i kominkach, ponieważ ciepło, które wytwarzają, wysusza igły oraz powoduje ich opadanie. W dniu, kiedy otrzymamy drzewko, należy je podlać do momentu, aż zauważymy, że woda wydostaje się dolnymi dziurami w donicy. Po zakończonym najmie należy przygotować choinkę do odbioru, tzn. zdjąć z niej wszystkie ozdoby.

Przeczytaj także:  Reklama na wynajem! Czyli wyróżnij się albo zgiń!

Transport choinek

Firmy wynajmujące choinki zapewniają także transport. Cena ich przewozu dzieli się na dwie kategorie: drzewka poniżej i powyżej 180 cm. Zarówno dowóz, jak i odbiór rośliny do 180 cm wysokości wynoszą po 38 zł. Za transport choinek powyżej 180 cm należy zapłacić 52 zł. Kwota występuje zarówno za dostarczenie drzewka do najemcy, jak i odbioru przez firmę wynajmującą. W przypadku zainteresowania ofertą wynajmu choinek osób spoza miasta funkcjonowania wypożyczalni, drzewka należy odebrać osobiście.

Co dzieje się ze zwróconym drzewkiem?

Po zakończeniu wynajmu drzewka trafiają z powrotem do szkółki i znów są sadzone.

– Zwrócone drzewko trafia do naszej szkółki. Część z choinek pozostaje w pojemnikach do wypożyczenia w kolejnym sezonie. Niektóre do centrum ogrodniczego i do ogrodów klientów. Niektóre z nich sadzone są w przestrzeni miejskiej. Reszta jest sadzona w naszej szkółce i w kolejnych latach wysadzana dodaje Tomasz Wdowiak z WypozyczalniaChoinek.eu

avatar
  Obserwuj  
Informuj o
Patryk
Gość
Patryk

Super idea. Ludzie powinni być bardziej świadomi, że takie praktyki przyczyniają się do lepszego jutra. Dbajmy o środowisko.