Wzrasta aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej

0
260
Wzrasta aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej

Z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Savills wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych Polski, Słowacji, Węgier, Czech i Rumunii w pierwszych trzech kwartałach br. przekroczyła 8 mld EUR i była o 54 proc. wyższa od średniej pięcioletniej.

Od 2013 r. systematycznie wzrasta aktywność inwestycyjna w Europie Środkowo – Wschodniej – średnio o 24 proc. rocznie. Świadczy o tym, coraz większe zaufanie inwestorów do tego regionu, co sprzyja szybszemu tempu wzrostu gospodarczego w porównaniu ze średnią unijną oraz malejące bezrobocie i rosnąca konsumpcja.

Polska ma 46 proc. udział w całkowitej wartości PKB pięciu krajów Europy Środkowo – Wschodniej. Wolumen transakcji inwestycyjnych w pierwszych dziewięciu miesiącach br. przekroczył 4,5 mld EUR. Stanowiło to 56 proc. łącznych obrotów w regionie. W Czechach zostało zainwestowane 2,36 mld EUR, gdzie w łącznym wolumenie inwestycyjnym udział wyniósł ok. 1/3. Na Węgry i Rumunię przypadło po 6 proc., a na Słowację 3 proc.

Najsilniejsi w regionie byli inwestorzy zagraniczni, gdzie najbardziej dominują Niemcy, Wielka Brytania i Austria, które odpowiadały za ponad połowę aktywności inwestycyjnej. W ciągu ostatnich trzech lat miał miejsce spadek zaangażowania na rynku inwestorów z USA i Niemiec i jednocześnie znaczący napływ kapitału z RPA (14 proc. w 2018 r.) i Azji (12 proc. w 2018 r.). Udział aktywności inwestycyjnych inwestorów koreańskich wzrósł z 4 proc. do 14 proc. w pierwszych dziewięciu mies. br. Niedawno sfinalizowaną transakcją z udziałem kapitału południowokoreańskiego była sprzedaż magazynu firmy Amazon w Pradze. W tej transakcji kupującemu doradzała firma Savills.

Szybka kompresja stóp kapitalizacji w ostatnich kilku kwartałach została spowodowana rywalizacją o najlepsze aktywa w regionie. Średnia stopa kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w COB w pięciu krajach zmniejszyła się w trzecim kwartale br. o 30 pb w porównaniu z poprzednim rokiem oraz o 14 pb w stosunku do poprzedniego kwartału i wynosi 5,24 proc. Najniższe stopy kapitalizacji w przypadku budynków biurowych w COB są aktualnie w Pradze (3,9 proc.), w Warszawie (4,5 proc.) i Budapeszcie (4,9 proc.). Wyższe natomiast można uzyskać w Bratysławie (5,75 proc.) i Bukareszcie (7 proc.).

Przeczytaj także:  Igepa Polska wynajęła magazyn w Panattoni Park Poznań IX

– Nieruchomości biurowe są nadal najbardziej atrakcyjną klasą aktywów inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich udział w wolumenie transakcji inwestycyjnych w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku wzrósł do ponad 60% w porównaniu z 45% w analogicznym okresie roku 2018 – mówi Chris Gillum, dyrektor działu nieruchomości biurowych, zespół doradztwa inwestycyjnego w regionie EMEA, Savills.

– Międzynarodowy kapitał coraz śmielej wkracza na rynki regionu, do czego zachęca względna dostępność atrakcyjnych produktów inwestycyjnych i korzystne wskaźniki gospodarcze. To tłumaczy dobre wyniki sektora, które naszym zdaniem będą nadal przyciągały inwestorów również w roku 2020. Na przykład, w październiku grupa Corporate Finance House Group z Bliskiego Wschodu nabyła spółkę będącą właścicielem biurowca Day Tower w Bukareszcie. Była to pierwsza inwestycja tego inwestora w Rumunii, a w transakcji tej kupującemu doradzała firma Savills – dodaje Chris Gillum, Savills.

„Według prognoz Oxford Economics, w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się miast europejskich w najbliższych pięciu latach znajdą się między innymi Warszawa (2. miejsce w rankingu) i Budapeszt (5. pozycja), a także Praga i Bukareszt – odpowiednio na 6. i 9. miejscu. Miasta te będą odnotowywały roczny wzrost PKB na średnim poziomie 2,6% w porównaniu ze średnią europejską wynoszącą 1,9%” – mówi Eri Mitsostergiou, dyrektor w dziale badań europejskich, Savills.

– Wskutek coraz bardziej ograniczonej podaży najbardziej pożądanych produktów inwestycyjnych, wolumen transakcji w roku 2019 może być o ok. 5-10% niższy od ubiegłorocznego. Naszym zdaniem stopy kapitalizacji mogą jeszcze się obniżyć, zwłaszcza w segmencie najlepszych nieruchomości logistycznych. Stopy kapitalizacji mogą także się zmniejszyć w przypadku najbardziej atrakcyjnych budynków biurowych w Warszawie i Budapeszcie, natomiast w Pradze raczej pozostaną na dotychczasowym poziomie. Z kolei w sektorze nieruchomości handlowych przewidujemy stabilizację stóp kapitalizacji przy pierwszych widocznych już oznakach wzrostu. Jednak rosnąca sprzedaż detaliczna będzie korzystnie oddziaływała na wyniki najlepszych aktywów i generowała popyt na powierzchnie logistyczne – dodaje Eri Mitsostergiou z firmy Savills.

– Całkowity wolumen inwestycji w 2019 r. będzie prawdopodobnie drugim najwyższym wolumenem w historii. W środowisku, w którym nieruchomości biurowe są wiodącą klasą aktywów w kryteriach zakupowych inwestorów, Polska wyróżnia się na arenie CEE relatywnie wysoko rozwiniętymi rynkami regionalnymi, które przyciągają istotną część kapitału inwestycyjnego – mówi Michał Stępień, Associate z działu doradztwa inwestycyjnego w Savills Polska.

Przeczytaj także:  SPAR Group wejdzie do Galerii Wisła

– W ciągu najbliższych dwóch lat, zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w największych miastach regionalnych w Polsce osiągną ponad 6 mln m kw., wyprzedzając zasoby Warszawy. Tym samym, rośnie płynność rynków regionalnych, a stabilne w długim terminie czynsze i relatywnie wyższe stopy zwrotów są silnym magnesem dla kapitału inwestycyjnego. Z końcem trzeciego kwartału bieżącego roku, wartość inwestycji w nieruchomości biurowe w miastach regionalnych przekroczyła miliard euro i przypuszczalnie znacząco wzrośnie w ostatnim kwartale roku – dodaje Michał Stepień.

Od pięciu lat w średnim tempie 9 proc. rocznie rośnie wolumen transakcji najmu w stolicach państw Europy Środkowo – Wschodniej. Spowodowało to spadek średniego wskaźnika pustostanów w Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie i Warszawie do 6,8 proc. w porównaniu z 13,8 proc. w roku 2014 oraz o pół pkt. proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W Pradze jest najmniej powierzchni biurowej, a poziom pustostanów wynosi 4,6 proc. W dalszej kolejności stawia się Budapeszt (5,9 proc.), Bukareszt (8,0 proc.) i Warszawa (8,2 proc.)

avatar
  Obserwuj  
Informuj o