Wzrasta zainteresowanie korzystaniem z nowoczesnych technologii wśród pracowników biur

0
265
nowoczesne technologie biurowe

Nowoczesne obiekty biurowe są nasycone technologią. Co druga osoba korzysta z nowoczesnych technologii w biurze, a 40 proc. korzystałoby, gdyby tylko były dostępne. Wynika to już nie tylko z podążania za trendami rynkowymi, ale również oczekiwaniami pracowników.

Nowoczesne technologie w biurze cieszą się coraz większą popularnością wśród pracowników biur. Według raportu CBRE „PropTech Index 2019. Zaawansowanie technologiczne biurowców a oczekiwania i potrzeby cyfrowe najemców” wynika, iż dwoje na dziesięcioro pracowników wykorzystuje nowoczesne aplikacje biurowe codziennie, natomiast 31 proc. od czasu do czasu. Eksperci CBRE przyjrzeli się budynkom biurowym w kraju i ocenili, że są one zaawansowane technologicznie, jednak w dalszym ciągu istnieje luka pomiędzy oczekiwaniami konsumentów a oferowanymi rozwiązaniami.

Krzysztof Mogielski, dyr. ds. transformacji cyfrowej w CBRE, komentuje: „Rewolucja technologiczna zmienia oblicze nieruchomości. Ostatnia dekada to miliardy dolarów zainwestowane w budynki, które na naszych oczach przeobrażają się w innowacyjne perełki. Z naszego globalnego raportu wynika, że w kolejnych latach aż 70% inwestorów planuje zwiększać nakłady na biurowe technologie. Większość inwestycji będzie stawiała potrzeby pracownika na pierwszym planie. Wdrożone rozwiązania będą usprawniały pracę i ułatwiały wykonywanie codziennych zadań, ale też skupią się na intensyfikacji działań proekologicznych”.

„PropTech Index 2019” jest podzielony na dwa segmenty. Pierwszy z nich to badania oczekiwań konsumentów, a drugi to ocena zaawansowania technologicznego budynków. W pierwszej części poddano analizie 79 biurowców z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Rumunii i Węgier. Znaczna część z tej liczby – 25 obiektów, pochodziło z Polski. Każdy wzięty pod uwagę biurowiec miał najwyższe oceny w zakresie zielonych certyfikatów BREEAM i LEED. Z kolei w drugiej części użytkownicy biur podawali, z których aplikacji korzystają zazwyczaj, a ponadto – jakich nowoczesnych rozwiązań oczekiwaliby od pracodawców w miejscach pracy.

Najbardziej pożądane aplikacje biurowe

Pracownicy na co dzień korzystający z technologii biurowych, jako najbardziej pożądaną aplikację wskazali taką, która umożliwia spersonalizowane sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i systemem audio oraz video we wnętrzach (47 proc. odpowiedzi). Kolejną wskazywaną aplikacją, którą wskazało 43 proc. respondentów, była ta, która powiadamia o przybyciu gości. Podobny odsetek badanych chciałby mieć możliwość integracji usług poza miejscem pracy, np. wgląd w ofertę rozrywkową czy restauracyjną z możliwością rezerwacji albo podgląd dostępności zajęć fitness. Natomiast 39 proc. osób życzyłoby sobie przy pomocy aplikacji rezerwować miejsce parkingowe oraz z łatwością odnaleźć swoje auto.

Przeczytaj także:  Firma ubezpieczeniowa Atradius kolejnym najemcą The Warsaw HUB

Pole do popisu dla polskich biurowców

Eksperci CBRE przyjrzeli się wziętym pod uwagę w badaniu 25. polskim obiektom. Wszystkie zlokalizowane są w Warszawie. Oceniono je na dwóch płaszczyznach: doświadczeń najemców i energii oraz energooszczędności. Pierwsza kategoria odnosi się do poziomu satysfakcji oraz bezpieczeństwa użytkowników obiektu. Sednem drugiej jest rentowność danego budynku, a także optymalizacja zużycia mediów (energia elektryczna, centralne ogrzewanie, chłodzenie, woda). Każda z płaszczyzn miała przyporządkowane szczegółowe kryteria, pozwalające określić poziom zaawansowania technologicznego.

Według raportu, porównując rodzimy rynek do tego z Europy Środkowo – Wschodniej, to wypada on nieco poniżej średniej. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż w innych analizowanych miastach – Bratysława, Bukareszt, Budapeszt, Praga czy Wiedeń, przeanalizowano mniej obiektów. Warszawa najlepiej wypadła w obszarach: sensory – posiadało je 80 proc. analizowanych inwestycji, efektywność energetyczna – 52 proc. obiektów i zaawansowane systemy parkingowe – 52 proc. Ponadto w budynkach co najmniej 20 – piętrowych, 3 na 4 były wyposażone w zaawansowane systemy windowe.

Krzysztof Mogielski podkreśla: „Budynki w Warszawie są zaawansowane technologiczne. Nadal jednak widzimy, że pozostaje spore pole do popisu w zakresie doświadczeń pracowników, którzy liczą na to, że nowoczesne rozwiązania biurowe w jeszcze większym stopniu ułatwią ich pracę”.

avatar
  Obserwuj  
Informuj o