Na czym polega coworking? Wady i zalety

Czym jest coworking?

Coworking jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli nowo powstałych firm i młodych przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiednich funduszy na własne biuro. Jest to również dobre rozwiązanie, żeby zaoszczędzić pieniądze. Coworking z angielskiego oznacza: pracować razem. Polega na pracy w wynajętym pomieszczeniu samodzielnie albo wspólnie.

Coworking – więcej informacji

Miejsca, które funkcjonują jako przestrzenie wykorzystywane do coworkingu wyglądają zazwyczaj bardzo podobnie. Takie pomieszczenie posiada sporą powierzchnię, na której ustawione są biurka przystosowane do pracy. Dzięki coworkingowi wykonawcy różnych zawodów mogą pracować w jednym pomieszczeniu i zaoszczędzić. Miejsce można wynająć na czas, który jest potrzebny. Istnieje możliwość wynajęcia biurka na godziny, tygodnie, miesiące, w zależności od indywidualnych potrzeb. W tego typu miejscach pracownicy mają również dostęp do odpowiednio przygotowanej kuchni i zaplecza sanitarnego.
Warunki korzystania z tego typu rozwiązania są określone w umowie, którą podpisuje właściciel biznesu z wynajmującym. Ceny są zróżnicowane, za jeden dzień trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Koszt wynajęcia biurka do pracy na miesiąc waha się od 200 do 800 zł. Przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie i podpisaniem umowy, warto sprawdzić czy biurko do wynajęcia jest odpowiednim miejscem dostosowanym do oczekiwań. Wiele firm oferuje możliwość dnia próbnego albo wykupienia jednej godziny korzystania z miejsca, co pozwala ewentualnym klientom przekonać się, czy coworking sprawdzi się w ich przypadku.
Coworking ma wady i zalety. Warto je znać aby podjąć ostateczną decyzję, czy jest to odpowiednie rozwiązanie, które warto wykorzystać w swojej pracy i swoim biznesie.

Oto dobre strony takiego rozwiązania:

 1. Możliwość nawiązywania nowych kontaktów z osobami, które prowadzą własny biznes,
 2. Praca w komfortowych i dopasowanych warunkach,
 3. Możliwość lepszego skupienia uwagi, niż w warunkach domowych,
 4. Oszczędność pieniędzy, które trzeba byłoby przeznaczyć na przykład na wynajęcie powierzchni biurowej indywidualnie,
 5. Kontakt z przedstawicielami różnych branż,
 6. W wielu przypadkach istnieje możliwość zarejestrowania działalności na adres coworku,
 7. Możliwość skorzystania z oddzielnego pomieszczenia, która przydaje się w przypadku na przykład konieczności przeprowadzenia wideokonferencji,

Poza zaletami, coworking ma jednak również wady.

Oto niekorzystne strony tego typu rozwiązania:

 1. Osoby, które rozpraszają się w warunkach pracy przy innych, mogą mieć problem ze skupieniem się,
 2. Określone godziny działania – jeśli wolisz pracować w godzinach nocnych, a w okolicy nie ma możliwości wynajęcia biurka w tych godzinach,
 3. Brak prywatności,
 4. Rozwiązanie funkcjonuje w dużych miastach,

Coworking jest więc bardzo atrakcyjną opcją ze względów głównie finansowych, ale nie jest to rozwiązanie idealne, pozbawione wad. Jest to najlepsza opcja dla młodych przedsiębiorców, którzy na początku swojej kariery zazwyczaj szukają oszczędności i kontaktów, które mogą przydać im się w prowadzeniu biznesu. Dodatkowym atutem jest to, że często w takich miejscach udostępnione są wizytówki osób, które pracowały w konkretnej lokalizacji. Czasami również jest dołączone portfolio, dzięki któremu można nawiązać kontakt z osobami, które mogą okazać się pomocne w prowadzeniu biznesu. Najczęściej z coworkingu korzystają freelancerzy i mikroprzedsiębiorstwa. W Polsce coworking działa najprężniej w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Trójmieście. Takie miejsca znajdują się głównie w okolicach centrum, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki temu można dostać się do nich łatwo i szybko. Poza tym okolice centrum to także łatwa dostępność do urzędów, możliwość skorzystania z oferty kawiarni czy restauracji, więc jest to komfortowa i korzystna lokalizacja.

Dla osób, które nie są do końca przekonane do tego typu pomysłu, dobrym rozwiązaniem może okazać się możliwość skorzystania z bezpłatnej przestrzeni dla startup’ów. Google oferuje takie darmowe rozwiązanie w Warszawie, oferując aż 150 miejsc dla osób zainteresowanych. Różne instytucje państwowe, a także szkoły wyższe też często oferują możliwość skorzystania z coworkingu za darmo. Oczywiście standard tego typu miejsc różni się od płatnej przestrzeni, ale dla sprawdzenia możliwości czy jako chwilowe rozwiązanie jest to dobry sposób. Z możliwości pracy w bezpłatnym biurze coraz częściej można również skorzystać w galeriach handlowych.

Podsumowanie

Coworking to ciekawe i coraz popularniejsze rozwiązanie. Najczęściej wybierane przed freelancerów i właścicieli nowo powstałych przedsiębiorstw. Jeśli nie chcesz pracować w domu i potrzebujesz odrobiny przestrzeni poza nim, być może coworking jest idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Warto to sprawdzić wynajmując biurko na godziny albo skorzystać z darmowych opcji.