Wesele w czerwcu – co musisz wiedzieć

Czerwiec to jeden z najchętniej wybieranych terminów na śluby i wesela. Kusi on nie tylko wysoką temperaturą i pięknem przyrody, ale zawiera też w nazwie pożądaną literę „r”, co może mieć znaczenie dla przesądnych par. Jakie są więc zalety i wady zaślubin w tym miesiącu, i o czym powinniśmy pamiętać organizując czerwcowe wesele?

Wesele w czerwcu – zalety

O atutach ślubów i wesel w czerwcu napisano już wiele. Tym, co najbardziej zachęca Młode Pary do wyboru tego terminu jest oczywiście pogoda. Choć większość czerwca przypada na koniec wiosny, powszechnie kojarzy się nam on z piękną, słoneczną aurą i początkiem sezonu urlopowego. I tak jest w rzeczywistości – o ile w maju zdarzają się jeszcze chłodne dni, a nawet opady śniegu (zwłaszcza w rejonach górskich), o tyle w czerwcu możemy liczyć na słońce i wysokie temperatury. Nie bez znaczenia jest też fakt, że to właśnie w tym miesiącu możemy cieszyć się najdłuższymi dniami w ciągu całego roku. Dodaje to nie tylko energii do zabawy weselnej do białego rana, ale także umożliwia np. późniejsze urządzenie sesji ślubnej w plenerze.

Od czasów szkolnych czerwiec kojarzy nam się także z wakacjami i niezależnie od tego, czy jest to początek czy koniec czerwca, to idealny miesiąc na wesele, zdaniem niektórych par. To prawda – czerwiec jest magiczny. Ma nie tylko najdłuższe dni w roku, ale także najpiękniejsze poranki i zachody słońca. Dla wielu osób końcówka czerwca to także czas urlopowy – ma to znaczenie przy wyborze terminu uroczystości.

Wesele w czerwcu a elementy wesela

Czerwiec obfituje także w świeże owoce, warzywa i kwiaty – od wyboru do koloru. Daje nam to duże pole do popisu zarówno przy wybieraniu menu, jak i dekoracji sali weselnej, kościoła, samochodu itp. Jeśli wybierzemy określony kolor czy gamę barw jako przewodnie dla wesela, nie będziemy mieć problemu z dobraniem kwiatów do bukietu ślubnego czy dekoracji stołów. Możemy się nawet posunąć o krok dalej i urządzić wesele tematyczne, w którym czerwcowe dary natury będą grać pierwsze skrzypce. Truskawki jako motyw przewodni wesela? Dlaczego nie!

W czerwcu możemy także liczyć na dobre ceny, jeśli chodzi o wiele gatunków kwiatów. Warto skorzystać z tej możliwości i nieco zaoszczędzić na bukietach. Wybranie kwiatów sezonowych nie pójdzie na marne – te rośliny są najpiękniejsze i pachną obłędnie!

Ślub w czerwcu – wady

Czy więc ślub i wesele w czerwcu to same atuty? W przypadku uroczystości w tym miesiącu trudno mówić o wadach, jednak może okazać się, że nie dla wszystkich będzie to najlepszy wybór. Kluczowe przy podjęciu decyzji będą dwie sprawy – budżet, jakim dysponujemy oraz z jakim wyprzedzeniem planujemy uroczystość. Jest to jeden z najpopularniejszych miesięcy na śluby, w związku z czym ceny za wynajem sali, zespołu czy fotografa są również wysokie. W najpopularniejszych miejscach terminy wesel są często zajęte na kilka lat do przodu, jeśli więc marzy nam się konkretna sala weselna, warto jak najwcześniej postarać się o rezerwację daty. Trzeba też zaznaczyć, że jeśli planujemy niewielką uroczystość również możemy mieć problem z rezerwacją – ośrodki weselne w okresie letnim skupiają się na dużych weselach, często z noclegiem i poprawinami warto. W tej sytuacji warto pomyśleć o mniej popularnym miesiącu na kameralną ceremonię.

Wesele w czerwcu – poza weekendem

Oczywiście na ślub w czerwcu musimy poczekać czasami nawet 2 lata. Jest jednak pewna alternatywa, która ratuje Parę Młodą. Nie musi ona organizować wesela w weekend. Mniej popularne daty czerwcowe, takie jak czwartek czy piątek to idealna okazja do ominięcia kolejek na wesele i zrobienia sobie i gościom długiego weekendu. Wesele to taka uroczystość, która wymaga dobrego przygotowania, długi weekend stawia przed nami szansę na świętowanie tej okazji nawet przez kilka dni!

Są jeszcze dwie sprawy, o których powinniśmy pamiętać decydując się na ślub w czerwcu. Jak podkreśla Joanna Hoc-Kopiej, ekspert weselny Dworu Korona Karkonoszy: „Młode Pary często nie zdają sobie sprawy, że lato to najbardziej deszczowa pora roku w naszym kraju. Koniecznie zadbajmy o stylowe parasole i rezerwową salę w przypadku ślubu w plenerze – w razie gwałtownej burzy okaże się to nieocenione!” – kończy wypowiedź ekspertka.

Druga kwestia również związana jest z pogodą – upały w czerwcu no nie jest rzadkość. Aby nasi goście czuli się na weselu komfortowo, powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość zimnych napoi różnego rodzaju (woda, soki, lemoniada) oraz zimnych deserów. Zastanawiając się, jaki miesiąc na wesele wybrać, warto rozważyć wszystkie wady i zalety także tych mniej popularnych terminów. Przy tym pamiętajmy, że sala weselna w czerwcu powinna posiadać klimatyzację. Nie chcemy przecież, aby goście czuli się źle na naszym przyjęciu.

Wyjazdowe wesele w czerwcu

Jeśli zdecydujecie się na wesele w czerwcu w formie wyjazdowej, musicie liczyć się z kilkoma przeszkodami. Jedną z nich jest zakończenie roku szkolnego. To taki czas, w którym dzieci nadrabiają ostatnie zaległości, poprawiają oceny i zdają końcowe egzaminy. Nie każdy więc zdecyduje się na wyjazd weselny w tym czasie. Nie pozostaje nam wówczas nic innego, jak tylko pogodzić się z tym lub wybrać po prostu inny termin wesela. Jeśli więc wiecie, że wesele będzie wyjazdowe, a wielu waszych bliskich ma dzieci w wieku szkolnym, lepiej wybrać inny termin i mieć pewność, że większość zaproszonych, na pewno pojawi się na uroczystości.

Wesele w czerwcu – podróż poślubna

Organizując wesele w czerwcu, możemy zaplanować sobie podróż poślubną, którą chcemy odbyć w wakacje. To dobry czas na podróże, a przede wszystkim w większości firm jest to także okres urlopowy. Możecie więc spędzić wyjątkowe chwile po ślubie w miejscu, o którym marzycie. Czerwiec to dopiero początek wakacji, a wy już będziecie po ślubie. Wiecie wówczas, jaką kwotę z prezentów macie do wykorzystania i jak zaplanować sobie budżet i kolejne wydatki już jako rodzina. Wesele w czerwcu jest zatem dobrym początkiem na dalsze życiowe kroki, których ślub jest tak naprawdę zaczątkiem.