Zero waste. Butelka wielorazowa – Jaką wybrać? Butelka wielokrotnego użytku czyli ratunek dla środowiska

Wszyscy wiemy, jak szkodliwe dla środowiska są te jednorazowe plastikowe butelki na wodę. Ponieważ duża ilość tych tworzyw sztucznych nie jest poddawana recyklingowi, coraz więcej z nich gromadzi się na wysypiskach lub, co gorsza, w naszych oceanach. To spowodowało, że wiele osób dbających o środowisko szuka butelek wielokrotnego użytku.

Dlaczego warto postawić na butelkę wielokrotnego użytku?

W ostatnich latach coraz więcej ludzi mówi o zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi i wszystkich tego konsekwencjach, zwłaszcza dla ekosystemów morskich. Wszyscy pamiętamy szokujące obrazy mórz zaśmieconych pływającymi plastikowymi odpadkami.
Przyczyną tych wielkich szkód dla środowiska jest fakt, że plastik jest materiałem nieulegającym biodegradacji, a jego rozpad w przyrodzie trwa wiele lat. Ale czy jest coś, co możemy zrobić, aby poprawić sytuację? Możemy zacząć używać butelki, która jest świetnym sprzymierzeńcem zarówno dla środowiska (bo pomaga zmniejszyć ilość odpadów plastikowych związanych z kupowaniem butelek na wodę), jak i dla naszego zdrowia (bo pomaga nam pamiętać o piciu większej ilości wody, pomagając poprawić nasze codzienne nawodnienie)

Butelki wielokrotnego użytku oferują wiele korzyści w porównaniu z jednorazowymi plastikowymi butelkami na wodę. Od ułatwienia nawadniania organizmu w odpowiednim dla Ciebie momencie po zmniejszenie ilości plastikowych odpadów w oceanach i na wysypiskach, a nawet tworzenie trendów dzięki szerokiej gamie kolorów i wzorów do wyboru – każdy znajdzie coś dla siebie i dla bliskiej osoby również.

Jak wybrać butelkę wielokrotnego użytku

Szklane butelki na wodę to ze wszystkich dostępnych typów butelek wielokrotnego użytku te najcięższe butelki. Jest to również najbardziej kruche tworzywo, a wiele siłowni i klubów fitness nie zezwala na używanie szklanych butelek wielokrotnego użytku tylko z tego powodu. Jeśli wypadnie z torby sportowej, może pęknąć, pozostawiając wszędzie odłamki szkła. Jedną z zalet szklanych butelek na wodę w porównaniu z plastikowymi butelkami wielokrotnego użytku jest brak możliwości przedostania się nieorganicznych chemikaliów do cieczy podczas podgrzewania lub chłodzenia.

Plastikowe butelki wielokrotnego użytku należą do najtańszych butelek wielokrotnego użytku, ale nadal nie są najlepsze. W zależności od rodzaju użytego plastiku istnieje ryzyko przedostania się chemikaliów do gorących napojów. Bakterie mogą również gromadzić się w pęknięciach, powodując rozwój pleśni, jeśli nie zostaną odpowiednio umyte po każdym użyciu.

Można wybrać też butelki na wodę ze stali nierdzewnej do wielorazowego użytku. Zazwyczaj wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, te butelki na wodę należą do najbezpieczniejszych i najtrwalszych, jakie ma do zaoferowania przemysł. Metalowe butelki na wodę oferuje obecnie wiele sklepów stacjonarnych czy sieciowych. Są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej o jakości spożywczej, są izolowane podwójną ścianką i w 100% nadają się do recyklingu.

Jeszcze innym rodzajem takiej butelki wielorazowej jest aluminiowa. Jedną z zalet aluminiowej butelki termicznej jest niewątpliwie jej lekkość, zbliżona do butelki plastikowej. Więc jakie są jej wady? Aluminium nie jest materiałem nierdzewnym, więc aluminiowe kolby podgrzewane zazwyczaj mają ceramiczną wkładkę wewnętrzną, która zatrzymuje więcej ciekłych zapachów. Oznacza to, że wymagają bardziej starannej i stałej konserwacji.

Jak czyścić butelki wielokrotnego użytku?

Mycie butelek i usuwanie wszelkich brzydkich zapachów jest dość proste, ale optymalna konserwacja wymaga niewielkiej codziennej pielęgnacji. Napełnij butelkę wodą i kroplą płynu do naczyń, energicznie wstrząsaj przez kilka sekund, a następnie opróżnij i pozostaw do wyschnięcia.
Jeśli to nie wystarczy, aby wyeliminować najbardziej uporczywe zapachy, możesz użyć sody oczyszczonej i białego octu, pozostawić roztwór na kilka minut i spłukać. Jeśli butelka jest wykonana z aluminium, unikaj czyszczenia jej kwaśnymi substancjami lub sodą oczyszczoną.