Jaki jest koszt najmu mieszkania?

Koszt wynajmu

Chcąc wynająć jakieś mieszkanie musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Musimy zdecydować czy chcemy mieszkać w centrum miasta, czy bardziej
na peryferiach. Gdzie będzie nasza potencjalna praca, czy wolimy dojeżdżać dłużej do pracy czy lepiej będzie jak będziemy mieć więcej czasu dla siebie rankiem aby móc się ogarnąć i w dosłownie kilka minut dojechać do naszej potencjalnej pracy.
Wszystko zależy w jakim mieście będziemy szukać mieszkania, czy to przykładowo będzie Kraków, Rzeszów a może Łódź, w którym ceny za mieszkanie osiągają średnie koszty w skali kraju, czy przykładowo będzie to Warszawa w której ceny są najbardziej wygórowane w stosunku kraju. Tak jak wcześniej wspomniałem, zależy od miejsca mieszkania, od taczającej go infrastruktury czy też przyrody w tym lasów lub jezior. Ostatnią kwestią która w znaczący sposób wpływa na koszt wynajmu jest aspekt pomieszczeń, czy to będzie kawalerka, mieszkanie dwupokojowe lub trzypokojowe.

Teraz trochę o porównaniu cen w poszczególnych miastach w Polsce, które miasta są najdroższe a które najtańsze pod tym względem

Kawalerka – koszt wynajmu

Dla przykładu wynajęcie kawalerki w Warszawie waha się w okolicach 2 tysięcy złotych, cena jest adekwatna do aktualnej sytuacji rynkowej i standardów danego mieszkania. Dla porównania kawalerka o podobnych standardach w Katowicach, Łodzi czy Rzeszowie będzie się wahać w okolicach 1400 do 1100 złotych miesięcznie.

Mieszkanie dwupokojowe – koszt wynajmu

Oczywiście nikogo już nie powinno dziwić, że w tym przypadku również najwyższe ceny znajdziemy w Warszawie i będą one niestety sporo droższe niż kawalerka. Według najnowszych statystyk za mieszkanie dwupokojowe w Warszawie ze średnim standardem będzie trzeba zapłacić około 2500zł. Natomiast w Krakowie czy Gdańsku ceny będą w okolicach 2000zł.

Mieszkanie trzypokojowe – koszt wynajmu

W naszej stolicy za mieszkanie trzypokojowe będzie trzeba zapłacić około 3000-3500zł miesięcznie. W innym dużych miastach będzie cena adekwatnie mniejsza w okolicach 2500-3000zł. Najmniej za mieszkanie trzypokojowe zapłacimy w Rzeszowie czy Olsztynie bo tylko około 2000zł.

Mieszkanie czteropokojowe – koszt wynajmu

W centrum stolicy za mieszkanie czteropokojowe trzeba płacić już w okolicach 5000zł. Ciekawostką jest, że iż mimo że to jest stolica, to na jej obrzeżach cena drastycznie spada do około 3000zł. Jest nawet mniejsza niż w Krakowie czy Wrocławiu, bo tam ceny wahają się w okolicach 3500zł miesięcznie.

Należy pamiętać że te ceny są ruchome, dużo zależy od metrażu takiego mieszkania. Przecież cena nie będzie taka sama za mieszkanie o 100 metrach kwadratowych i za mieszkanie o 50 metrach kwadratowych. Należy o tym pamiętać. Do tego należy dodać, że stan techniczny budynku ma spore znaczenie, usytuowanie mieszkania, otaczające ją budowle, najbliższa okolica, lasy, parki czy jeziora. No i najistotniejszą sprawą jest miasto w którym chcemy wynająć mieszkanie. Ktoś mieszkający całe życie w Łodzi gdzie ceny są jednymi z najniższych w kraju może powiedzieć że za takie samo mieszkanie w Warszawie będzie płacił więcej niż wynosi jego aktualna pensja. To nie jest tak do końca i proszę się nie martwić, ponieważ Warszawa jako stolica i najbardziej atrakcyjne miasto w Polsce, ma dużo wyższe ceny i da się to odczuć ale również zarobi są tam trochę wyższe, co powoduje stabilizacje w tamtym okręgu.

Ceny idą ciągle w górę

Biorąc pod uwagę ostatnie kilka lat, ceny za wynajem mieszkań w całej Polsce poszły mocno w górę, w niektórych miastach nawet o około 40%. Niestety
analitycy twierdzą iż na tym się nie skończy. Inwestorzy muszą podnosić ceny za wynajem, żeby zachować swoją rentowność. W 2020 roku wzrosły ceny za prąd, co za tym idzie od razu w górę poszły ceny za wynajmowanie mieszkań. Końcem końców i tak zawsze poszkodowana zostanie osoba, która wynajmuje mieszkanie. Dodając do tego aktualną sytuację w kraju i na świecie, utratę pracy przez część obywateli, należy dobrze przemyśleć swoje dalsze działania z wynajmem mieszkania.