Wynajem mieszkania – jak wynająć, by nie stracić?

Każdy młody człowiek po osiągnięciu pewnego wieku pragnie osiąść na swoim i zamieszkać samemu lub ze swoją drugą połówką. Co w takim razie zrobić, aby wynająć swoje pierwsze mieszkanie i nie stracić pieniędzy, ani nie zadłużyć się poprzez niewygodny zapis w umowie najmu? Przeczytaj artykuł do końca.

Poprawność mieszkania z ogłoszeniem

Pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę to zgodność stanu mieszkania z ogłoszeniem. Nie zawsze informacje w ogłoszeniu są prawdziwe. Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z liczbami np. 10 minut od centrum. Sprawdź, czy faktycznie dojazd do centrum zajmuje tylko 10 minut chociażby poprzez różne aplikacje pomagające w dojazdach. Wykrycie takich nieprawidłowości może zostać użyte podczas negocjacji.

Sprawdź, czy wynajmujący jest właścicielem

Masz prawo zażądać informacji kto jest prawnym właścicielem mieszkania poprzez okazanie aktu własności i odpisu z księgi wieczystej. Jeśli wynajmujący będzie odmawiał podania tej informacji powinno wzbudzić to Twoje podejrzenia. Masz pełne prawo wiedzieć kto jest właścicielem mieszkania, gdyż właściciel musi wiedzieć o umowie najmu. Powinieneś mieć absolutną pewność, że wiesz kto jest właścicielem mieszkania, które chcesz wynająć.

Nie masz obowiązku odpowiadać na wszystkie pytania właścicieli

Dobrą praktyką jest pokazanie się z jak najlepszej strony przed właścicielami. W końcu chcesz mieszkać w ich mieszkaniu i powinni mieć do Ciebie przynajmniej trochę zaufania. Nie wdawaj się jednak w zbyt długie dyskusje na temat Ciebie. Wynajmujący nie musi wiedzieć o której chodzisz spać, czy jesteś osobą wierzącą czy ile zarabiasz. Są to pytania, które przypominają przesłuchanie. Jeśli właściciel zadaje takie pytania może to oznaczać, że będzie składał niespodziewane wizyty. Nie daj się wciągnąć w taką grę.

Ustal jasne warunki płatności

Dobrą praktyką jest ustalenie na początku warunków płatności za wynajem. Może się okazać, że bardziej odpowiada Ci model płatności poprzez przelewy, więc postaraj się w ten sposób płacić właścicielom. Dodatkowo zastanów się kiedy otrzymujesz wypłatę, aby ustalić dzień przelewu tak, aby pasował Tobie. Właściciel nie powinien mieć przeciwskazań, jeśli będziesz płacić terminowo.

Podpisz umowę najmu

Umowa to jedyne potwierdzenie zawarcia najmu między Tobą a właścicielem. Bez podpisywania umowy nie wiąże was nic. Jeśli właściciel nie chce podpisać umowy z jakiegokolwiek powodu, nie podejmuj się najmu na ustne ustalenia. Jeśli mieszkanie bardzo Ci się podoba, postaraj się wyegzekwować umowę tłumacząc, że jest to ochrona dla obu stron. Jeśli jednak właściciel kategorycznie odmawia zawarcia umowy, powinieneś zrezygnować. Bez umowy najmu, nie masz żadnego prawa do najmu, właściciel może Cię w każdej chwili wyeksmitować, a także nie zwrócić żadnych wykonanych wpłat.

Ustalenia związane z naprawami

Już na początku warto ustalić, kto będzie wykonywał naprawy oraz kto poniesie tego koszt. Popularną praktyką jest naprawa wszelkich usterek przez właściciela, jednak może wystąpić taka sytuacja, kiedy wszelkie naprawy ponosi najemca. Warto mieć tą świadomość i ustalić to jeszcze przed podpisaniem umowy najmu.

Ustal warunki odstąpienia od umowy

W przypadku, kiedy planujesz szybciej zrezygnować z najmu warto dopytać o warunki wcześniejszego odstąpienia od umowy. Warto również zawrzeć w umowie punkt w którym ustalicie między sobą, w jakich przypadkach możesz odstąpić od umowy w początkowej fazie najmu.

Poproś o wykaz rachunków

Masz pełne prawo otrzymać wykaz rachunków, który pokaże Ci jak wysokie one były, abyś nie był zaskoczony, kiedy przyjdzie Ci zapłacić pierwsze rachunki. Dodatkowo masz prawo ujrzeć koszty oraz czynsz, jaki będziesz ponosić w trakcie najmu.

Podsumowanie

Oczywiście powyższe rady są tylko częścią tego na co należy zwracać uwagę, jednak są to podstawowe kwestie o których należy pamiętać. Uważnie czytaj umowę i podpisuj tylko wtedy, gdy jesteś w pełni zdecydowany.