TOP5 propozycji biznesów, dzięki którym zarobisz w wakacje!

Wakacje to idealny czas na wdrożenie w życie nowych pomysłów na dorobienie podczas wolnych dni. Prace sezonowe zaczynają się pojawiać już na początku wiosny, ale pełen rozkwit w pracy tymczasowej następuje już w maju i czerwcu. Dzięki wakacjom studenci lub uczniowie po ukończeniu określonego wieku mogą dorobić poprzez podpisanie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. A jakie biznesy najbardziej opłacają się w wakacje? O tym poniżej!

TOP 1 – Budki z lodami i mobilne foodtrucki

Obecna sytuacja sprzyja mocno rozwijaniu tego typu biznesów. Szczególnie w okresie wzmożonych wyjazdów, “food” festiwali i lokalizacji związanych z turystyką. Coraz popularniejsze robią się również kuchnie zagraniczne oraz wegetariańskie i wegańskie. To, co będzie serwował nasz foodtruck zależy całkowicie od nas! Ponadto warto zastanowić się nad ofertą pełną sycących i zdrowych dań, które można ze sobą zabrać na wynos. Pandemia ponadto nie pozwala na prowadzenie gastronomii stacjonarnej, a taki foodtruck to tylko kwestia odpowiednich pozwoleń gastronomicznych i lokalizacyjnych (wszystko zależy od właściciela gruntów, np. gminy, miasta lub prywatnego właściciela).
Idealnym sposobem na spędzenie gorącego dnia jest kilka gałek niebiańsko smacznych lodów, które mogą być oparte na przeróżnych recepturach (w tym domowych). Istnieje coraz więcej miejsc i wytwórni lodów, które są właśnie specjalnie produkowane pod małe i mobilne lodziarnie. Warto w takim przypadku zainteresować się smakami kulek lodowych, które nie są znane. Dodatkowo budki z lodami to idealny sposób na zatrudnienie na pracę tymczasową dla studentów i uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia.

TOP 2 – Sprzedaż pamiątek regionalnych “made in Poland”

Nie ma nic lepszego niż promowanie lokalnych artystów i sprzedawanie pamiątek związanych z regionem. Większość turystów chce kupować drobiazgi, które w jakiś sposób nawiązują do okolicy lub miejscowości, w której obecnie przebywają. Niemniej jednak warto spojrzeć w stronę lokalnych wyrobników, którzy wytwarzają lub mogą wytworzyć na zamówienie (np. magnesy czy pocztówki) pamiątki, które chwycą za serce. I przy okazji będą oryginalne, a nie masowo wyrabiane przez zagraniczne firmy (np. w Chinach).
Oczywiście w przypadku założenia firmy potrzebne będą wszelkie niezbędne dokumenty poświadczające legalność założonej działalności gospodarczej. Jednakże jeśli traktujemy to jako zajęcie tymczasowe, związane z czasem wolnym w okresie wakacyjnym możemy zaryzykować i podpisać umowę z punktem lub sklepem, który akurat szuka pracownika na kilka miesięcy. A nóż okaże się, że to dla nas intratne zajęcie i zdecydujemy się pozostać na dłużej w tej branży?

TOP 3 – Ogrodnictwo, rolnictwo i centra ogrodnicze

Ogrodnictwo to wybitnie sezonowa praca. W marcu następuje gwałtowna pobudka i wzrost sprzedaży akcesoriów ogrodniczych, sadzonek i kwiatów różnych gatunków. Wtedy to zazwyczaj pojawiają się ogłoszenia o pracę w centrach ogrodniczych, marketach budowlanych z działem ogrodniczych czy na lokalnych bazarach i rynkach, gdzie sprzedawane są wszelkie produkty związane z rolnictwem czy ogrodnictwem jako takim.
Ponadto samemu można się również pokusić o otworzenie działalności związanej z roślinami czy warzywami. Tu mamy szeroki wachlarz możliwości, gdyż możemy sprzedawać wyroby lokalnych rolników i ogrodników. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko wesprzeć lokalną gospodarkę, ale też będzie możliwa promocja hobby jakim jest ogrodnictwo i zajmowanie się zielenią.

TOP 4 – Certyfikowany przewodnik turystyczny

Jeśli jesteśmy miłośnikami przebywania na świeżym powietrzu, lubimy (kochamy) naszą rodzinną miejscowość i najbliższe okolice (albo i cały region) to możemy pokusić się o wyrobienie certyfikatu przewodnika regionalnego. Chwilę to trwa, ale zdecydowanie opłaca się to zrobić, gdyż nudna wycieczka jest ostatnią rzeczą, na jaką mają ochotę odwiedzający naszą miejscowość turyści.
Ponadto ciekawie opowiadając o historii regionu może się zdarzyć, iż uczestnik naszego spaceru lub pełnowymiarowej wycieczki pieszej okraszonej historią regionu również zapała miłością do historii naszej okolicy.

TOP 5 – Airbnb czyli krótkoterminowy wynajem pokoju lub mieszkania

Taka forma prowadzenia działalności jest niezwykle prosta do zrealizowania. Wystarczy posiadać wolny pokój (lub kilka pokoi) albo mieszkanie i po spełnieniu wszystkich wymogów, których wymaga od nas portal, z którym podpiszemy umowę. Oczywiście musimy na początek poświęcić chwilę czasu na kalkulację wszelkich za i przeciw. Najlepiej zrobić to na zimno, gdyż w każdej branży emocje i stres nie są dobrymi doradcami.
Ponadto mając duży dom możemy zastanowić się nad poświęceniem jego części pod sezonowy wynajem pokoi dla turystów, którzy przyjeżdżają na urlop do naszej miejscowości. Oczywiście powinno się to robić legalnie, z wszelkimi zachowanymi zasadami prowadzenia małej, niezarejestrowanej działalności gospodarczej. W przypadku większych obiektów niezbędna już będzie własna zarejestrowana firma.